Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Malezja  - Przewodnik turystyczny

Malezja

Podstawowe informacje

Język urzędowy: malajski
Języki używane: malajski
Stolica: Kuala Lumpur, administracyjna: Putrajaya
Ustrój polityczny: Monarchia elekcyjna
Liczba ludności: 27.73 mln
Powierzchnia: 329 750 km2
Waluta: ringgit (MYR)
Religia dominująca: islam, buddyzm i rel. chińskie
Kod telefoniczny: +60
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 1

10 najwyżej położonych platform widokowych świata - miejsce 9.

Ranking dziesięciu najwyżej położonych platform widokowych znajdujących się w budynkach, które pną się w górę na wieleset metrów. Miejsce 9. Petronas »

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Cały obszar Malezji leży w pasie klimatu równikowego, gdzie cyrkulacja monsunowa ma istotny wpływ na pogodę w tej części świata. Stałym elementem pogody w Malezji jest wysoka wilgotność, wysokie, prawie nie zmieniające się w ciągu roku temperatury, oraz częste burze. Ilości opadów są bardzo duże. W części zachodniej opady występują w ciągu całego roku z dwoma okresami – kwiecień oraz październik, gdzie opady są najsilniejsze i mają postać gwałtownych ulew, gdzie nieodłącznym elementem są burze. Na pozostałym obszarze czyli w Malezji Wschodnie występuję jedno maksimum opadowe mające miejsce w listopadzie oraz w grudniu. Najniższe opady występują w kotlinach śródgórskich. Temperatury w Malezji są wysokie i mają przebieg typowy dla klimatu równikowego. Średnia roczna oscyluje w graniach od 26° do 28 °C. W Malezji nie są notowane temperatury ekstremalne, choć oczywiście na słońcu temperatura osiąga wartości dochodzące do 40 °C. W górach temperatury maleją wraz ze wzrostem wysokości. W Górach Crockera występują spadki do 0 °C. więcej

Możliwości płatnicze:

Walutę można wymieniać w kantorach, bankach, hotelach. Szeroko dostępne są bankomaty.więcej

Dokumenty i wiza:

W przypadku pobytu nie dłuż­szego niż 90 dni nie ma obowiązku posiadania wizy. Nie dotyczy to przyjazdów w celu podjęcia pracy lub nauki. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe, jednak może tego zażądać przewoźnik. Władze imigracyjne mogą żądać od turystów okazania środków finansowych w gotówce w przy­padku braku ważnego biletu lotniczego na wyjazd z Malezji. Na dzień pobytu wymagane jest ok. 5 USD.więcej

Czas:

UTC +8więcej

Opis:


Malezja, jest krajem położonym w Azji Południowo-Wschodniej. Jej obszar składa się w dwóch części: kontynentalne która obejmuje dwie trzecie powierzchni kraju, jest nią Półwysep Malajski, zaś jedna trzecia to część leżąca na terytorium Borneo. Malezja na Półwyspie Malajskim graniczy z Tajlandią i Singapurem, na wyspie Borneo z Brunei i Indonezją. Jest państwem zdominowanym przez islam, którym rządzi król, jednak w przeciwieństwie do Arabii Saudyjskiej nie jest to monarchia absolutna lecz konstytucyjna, gdzie istnieje dwuizbowy parlament. Kraj należy do dość zamożnym państw, a stolicy Kuala Lumpur wznosi się jeden z największych wieżowców świata. Jednym z głównych sektorów gospodarki jest turystyka, której sprzyja egzotyczny klimat.

Świat roślinny jest bardzo bogaty. Wiecznie zielone lasy tropikalne obecnie zajmują około 50% powierzchni kraju. Świat zwierząt jest typowy dla Regionu Sundajskiego. Do dużych ssaków żyjących w Malezji należą: słoń indyjski, nosorożec sumatrzański, tapir malajski i bawoły. Największym drapieżnikiem jest tygrys, a poza nim występują także pantery mgliste i niedźwiedzie malajskie. Do naczelnych należą gibony, a także orangutany. W Malezji znajduje się największe skupisko orangutanów, żyjącym w parku narodowym Sanktuarium Sepilok. Bogaty jest świat ptaków, gdzie występuje wiele gatunków różniących się upierzeniem i wyglądem, do ciekawych gatunków należy argus malajski. Liczne są także gatunki gadów, gdzie oprócz węży w tym jadowitych żyją jaszczurki takie jak smok latający i scynki wodne. Ze względu na klimat liczne są owady, zwłaszcza moskity i jadowite gatunki pająków. Obszary chronione zajmują 4,6% powierzchni kraju. Do parków narodowych należą wspomniane Sanktuarium Sepilok, a także Nar Niach, w którym występuje wiele orangutanów. Parki te znajdują się w Malezji Wschodniej. W Malezji Zachodnie leży Taman Negara.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. nie odbiegają od powszechnie przyjętych stan­dardów. Nie ma podatku VAT.

PRZEPISY PRAWNE. Przemyt i posiadanie narkotyków oraz broni karane są śmiercią.

MELDUNEK. Nie ma obowiązku meldunkowego.

UBEZPIECZENIE. Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych. Honorowanie polis polskich towarzystw ubezpie­czeniowych uzależnione jest od decyzji instytucji świadczącej usługę. Ubezpieczenie można kupić na miejscu w licznych biurach podróży.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Od turystów z Europy nie są wymagane szczepienia. Nie ma szczególnych zagrożeń sani­tarno-epidemiologicznych. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Lecznictwo państwowe jest stosunkowo tanie, a poziom usług niski. Usługi lekarzy prywatnych są płatne, łatwo dostępne, na bardzo dobrym poziomie.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Honorowane jest między­narodowe prawo jazdy. Uznawane jest również polskie prawo jazdy z załączonym tłumaczeniem na język angielski.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma ograniczeń. W przypadku podróży z części półwyspowej do stanów położonych na Borneo (Sarawak i Sabah) władze wymagają okazania paszportu i wy­pełnienia deklaracji imigracyjnej. Sieć drogowa jest bardzo dobrze rozwinięta; korzystanie ze wszystkich środków transportu jest bezpieczne. Na terenach pozamiejskich znajomość języka angielskiego jest znikoma i turysta może mieć kłopot z poro­zumieniem się także z lokalną administracją i policją.

BEZPIECZEŃSTWO. Przestępczość jest stosunkowo niewielka. Poważnym i stale rosnącym problemem są jednak kradzieże damskich torebek dokonywane przez złodziei na motocyklach. Rabunek dokonywany jest przez co najmniej dwie osoby, aczkolwiek zdarzają się napady grupowe i z użyciem broni palnej lub ostrych narzędzi. Samotne kobiety powinny raczej wystrzegać się plażo­wania w stanach Kelantan i Terengganu. Zagrożenie terrorystyczne zasadniczo nie występuje. Na wo­dach przybrzeżnych Malezji, w cieśninie Malakka i na wschodnim Borneo występuje zjawisko piractwa morskiego.

RELIGIA, OBYCZAJE. Należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych, nie ubierać się wyzywająco i zachować umiar w spożywaniu alkoholu. Zalecenia te dotyczą zwłaszcza pro­wincji, gdzie przeważają muzułmanie i gdzie tradycyjne nakazy i zakazy islamu są bardziej rygorystycznie przestrzegane i egzek­wowane. Należy pamiętać, by wskazując coś lub kogoś używać kciuka.

Galerie z: Malezja



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »