Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Papua-Nowa Gwinea  - Przewodnik turystyczny

Papua-Nowa Gwinea

Podstawowe informacje

Niepodległe Państwo Papua-Nowa Gwinea

Język urzędowy: angielski
Języki używane: 826 języków
Stolica: Port Moresby
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
Liczba ludności: 5.93 mln
Powierzchnia: 462 840 km2
Waluta: kina (PGK)
Religia dominująca: protestantyzm
Kod telefoniczny: +675
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Na Papui-Nowej Gwinei występuje klimat równikowy, gorący i wilgotny. Papua-Nowa Gwinea jak i cała wyspa, oblewana jest przez ciepłe prądy morskie. Średnie temperatury miesięczne wahają się od +25 do +28°C. Występuje piętrowość klimatyczna, powyżej 1500 m n.p.m. panuje górska odmiana klimatu równikowego, a ponad 1800 m n.p.m. klimat nabiera cech umiarkowanych. Na wysokościach ok. 3000 m n.p.m. klimat przechodzi w wysokogórską strefę. Opady są obfite. Opady mają zróżnicowany charakter, w różnych rejonach kraju i w okresach roku mogą mieć postać opadów ciągłych jak i ulew. Obszar Papui nawiedzany jest przez sztormy tropikalne o dużym natężeniu. więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy muszą uzyskać wizę przed wyjazdem do Papui-Nowej Gwinei. Aby uzyskać wizę turystyczną, należy złożyć wypełniony wniosek wizowy, zdjęcie, paszport oraz kopię biletu na powrót lub dalszą podróż. W przypadku wizy turystycznej wymagana ważność paszportu przy wjeździe – 6 miesięcy W Polsce o wizę należy wystąpić do Wydziału ds. Imigracji i Obywatelstwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Imigracji Papui-Nowej Gwinei (Department of Foreign Affairs and Immigration, Immigration and Citzenship Division, Entries and Services Branch, P.O. Box 422, Waigani, NCD, Papua-New Guinea, tel. 00675 301 41 73, faks 00675 323 3206) – wizę wystawi, po jej przyznaniu, Ambasada Australii w Warszawie.więcej

Czas:

UTC +10więcej

Opis:


Papua-Nowa Gwinea, państwo w Oceanii, w Melanezji, położone w większości na wyspie Nowa Gwinea oraz dodatkowo na około 2800 wyspach. Lądowo graniczy jedynie z Indonezją, ale w najbliższym otoczeniu leżą również Australia i Wyspy Salomona. Papuę-Nową Gwineę oblewają wody Oceanu Spokojnego, Morza Nowogwinejskiego oraz Morza Koralowego.

Roślinność Papui-Nowej Gwinei ze względu na urozmaicone ukształtowanie terenu i różnice klimatyczne jest dość zróżnicowana. Na ogół przeważają bujne i trudne do przebycia lasy równikowe. Na wybrzeżach znaleźć można gęste namorzyny, na podmokłych nizinach – równikowe lasy bagienne, w suchszych regionach – sawanny, na wyżynach – wiecznie zielone lasy podzwrotnikowe, a w górach – lasy z dębem, bukiem i sosną. Świat zwierzęcy reprezentowany jest przez wiele gatunków endemicznych. Fauna zbliżona do australijskiej. W Papui żyją m.in. kangury, kolczatki i wiele gatunków gryzoni. Bogaty jest świat ptaków, około 500 gatunków. Charakterystyczne są takie ptaki np. kazuar hełmiasty czy wiele gatunków ptaków rajskich.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY PRAWNE. Zaleca się powściągliwość w publicznym okazywaniu uczuć.

UBEZPIECZENIE. Zalecane jest wykupienie pełnego ubez­pie­czenia, zwłaszcza zdrowotnego. Powinno ono pokrywać przede wszystkim koszty transportu chorego z Papui-Nowej Gwinei do innego kraju, np. Australii.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Występuje podwyższone ry­zy­ko infekcji chorobami zakaźnymi, niebezpieczeństwo bie­gun­ki. Na niektórych obszarach panuje malaria, febra, zwłaszcza w porze deszczowej (listopad–kwiecień), gruźlica, denga, zapalenie wątroby typu A, tyfus – zalecane są szczepienia. Duże zagrożenie stanowi również AIDS. Zaleca się spożywanie wody butelkowanej lub przegotowanej. Opieka zdrowotna jest wy­starczająca jedynie w mało skomplikowanych przypadkach; w poważniejszych konieczny jest wyjazd na leczenie np. do Australii.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Można wynająć samochód w miastach większość znanych firm ma swoje biura. Do kiero­wania pojazdem (ruch lewostronny) wymagane jest międzyna­rodowe pra­wo jazdy. Drogi są bardzo słabej jakości, zwłaszcza poza dużymi miastami,w porze deszczowej (od listopada do maja) częste powodzie sprawiają, że drogi stają się nieprzejezdne, odnotowuje się ogromne opóźnienia w komunikacji. Nie należy pozostawiać w samochodzie żadnych warto­ściowych przedmiotów. Zaleca się podróżowanie z zamkniętymi szybami i zablokowanymi drzwiami.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Dobrą formą transportu jest łódź lub statek. Wiele regularnych linii łączy niemal wszystkie osady położone na wybrzeżu lub na wyspach. Za niewielką opłatą można też wynająć własnego przewoźnika.

BEZPIECZEŃSTWO. Podróżujący powinni zachować szczególną ostrożność, szczególnie w okolicach Port Moresby, Lae, Szlak Kokody i Mt. Hagen. Zaleca się śledzenie na bieżąco w środkach masowego przekazu informacji o rozwoju wydarzeń w tym kraju. Kradzieże w środkach komu­nikacji miejskiej, napady z użyciem maczet i broni palnej, rabunki, porwania, gwałty na porządku dziennym - nie należy nosić przy sobie dużych sum pieniędzy ani kosztownych rzeczy, przebywać w odludnych miejscach i w dziel­nicach nę­dzy, spacerować samotnie, zwłaszcza nocą.

PRZYDATNE INFORMACJE. Papua-Nowa Gwinea położona jest w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami.

Galerie z: Papua-Nowa Gwinea



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »