Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Tunezja  - Przewodnik turystyczny

Tunezja

Podstawowe informacje

Republika Tunezyjska

Język urzędowy: arabski
Języki używane: arabski, francuski (handlowy)
Stolica: Tunis
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 10.38 mln
Powierzchnia: 163 610 km2
Waluta: dinar tunezyjski (TND)
Religia dominująca: islam
Kod telefoniczny: +216
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 1

Tunezja: Hannibal, lepsza wersja Koloseum i targowanie się na suku

Piaszczyste plaże, ciepłe morze – czyli raj dla zziębniętych turystów z Polski. Ale jednocześnie kraj o bogatej przeszłości, po której wspomnieniem są »

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Na wybrzeżu klimat śródziemnomorski. Na wschodnim wybrzeżu bardziej suchy. Na północy występuje klimat podzwrotnikowy, od pośredniego między morskim a kontynentalnym, na południu zwrotnikowy skrajnie suchy-kontynentalny. Temperatura maksymalna od 15-17 °C (styczeń) do 31-37 °C (wyjątkowo 45-50 °C) w lipcu. Temperatura minimalna na wybrzeżu od 7-9 °C (styczeń, skrajnie 0-5 °C) do 21 °C (sierpień), w pozostałej części kraju 4-5 °C (-2-5 °C) do 22-23 °C. Pora deszczowa od października do marca-kwietnia. Z pustyni wieje niosący pył wiatr sirocco, który w górach nabiera cech Fenu, silnie odczuwany na wybrzeżu gdzie zwykle wieje bryza morska. więcej

Możliwości płatnicze:

Najczęściej praktykowaną formą płatności jest gotówka lub czek. W zasadzie nie ma możliwości zapłaty w walutach obcych, w tym w euro lub dolarach, natomiast waluty te można wymienić bez problemu na lotniskach, w bankach i w hotelach. Międzynarodowymi kartami kredytowymi VISA, MasterCard czy Maestro można płacić w dużych centrach handlowych i w wielu restauracjach. W większych miastach znajdują się bankomaty.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy udający się do Tunezji są zwolnieni z obowiązku wizowego na okres do 90 dni. Paszport powinien być ważny jeszcze co najmniej 3 miesiące od daty planowego opuszczenia Tunezji. Wjazd do Tunezji powinien nastąpić na podstawie paszportu nie budzącego wątpliwości co do jego autentyczności. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne dokumentu, zamazane dane osobowe, wizy czy pieczęcie mogą spowodować uciążliwą procedurę wyjaśniającą lub cofnięcie z granicy.więcej

Czas:

UTC +1więcej

Opis:


Tunezja, państwo arabskie leżące w północnej Afryce nad Morzem Śródziemnym. Graniczy z Algierią i Libią. Wybrzeże Tunezji na północy i wschodzie opływa Morze Śródziemne. Północ kraju jest górzysta i gęsto zalesiona. Im dalej na południe, ukształtowanie terenu zmienia się w coraz bardziej płaskie i suche aż do obszaru szotów (słone jeziora, zazwyczaj wyschnięte) wyznaczających początek strefy saharyjskiej. W latach 1881-1956 r. pod protektoratem Francji. Od 12 listopada 1956 roku w ONZ, a od 1 października 1958 r. członek Ligi Państw Arabskich.

Wielbłądy ogrywają ważną rolę w turystyce Tunezji. Występują tu poza nimi: lew, szakal, gepard, dzik, arui, antylopa oraz gazela. U wybrzeży Morza Śródziemnego spotyka się mniszkę śródziemnomorską, finwala i morświna.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Nie ma obowiązku deklarowania na granicy wwożonych środków płatniczych do równowartości 5000 TND (kurs 1 TND = 1,90 zł). Nie ma ograniczeń w wymianie dewiz na walutę miejscową. Nie wydane dinary można wymienić przy wylocie na dewizy po okazaniu karty pokładowej i dowodu wymiany dewiz na dinary. Zabroniony jest wywóz waluty tunezyjskiej. Ze względu na fakt, iż przepisy tunezyjskie są różnie interpretowane przez urzędników celnych, sugerujemy deklarowanie wwozu  sprzętu fotograficznego (aparatów fotograficznych, kamer, filmów, płyt czy kaset video).

PRZEPISY PRAWNE. Za posiadanie nawet minimalnej ilości narkotyków lub ich używanie grożą kary wieloletniego więzienia.

MELDUNEK. Istnieje obowiązek meldunkowy. Przy pobytach w hotelach następuje to automatycznie. W innych sytuacjach obowiązek ten ciąży na osobie zapraszającej.

UBEZPIECZENIE. Obowiązkowe jest ubezpieczenie zdrowotne. Należy mieć na uwadze, iż firmy ubezpieczeniowe czasami kwestionują zasadność kosztów leczenia. W takim przypadku szpital może zażądać od hospitalizowanego gotówki. Obowiązuje zielona karta.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. W Tunezji nie występuje zagrożenie epidemiologiczne, nie ma więc obowiązku szczepień przedwyjazdowych. Wskazane są jednak szczepienia przeciw polio i tężcowi. Należy się również zaopatrzyć w lekarstwa na wypadek ewentualnych dolegliwości przewodu pokarmowego związanych ze zmianą diety i wody. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego rodzaju dolegliwości, podczas pobytu w Tunezji trzeba pić wodę butelkowaną oraz stołować się w restauracjach co najmniej średniej kategorii. Turyści powinni pić wyłącznie wodę przegotowaną bądź mineralną, a owoce i warzywa starannie myć i obierać przed spożyciem. Koszty leczenia są wysokie. Jakość usług medycznych w publicznej służbie zdrowia jest satysfakcjonująca, chociaż standard szpitali jest niewysoki. O wiele wyższy standard i jakość usług medycznych można uzyskać w prywatnych szpitalach.  W przypadku lżejszych chorób wskazane jest, zwłaszcza w dużych miastach, korzystanie z porad farmaceutów. Apteki reprezentują tu wysoki standard i dysponują dosyć szeroką gamą leków zachodnioeuropejskich.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW:
   Respektowane jest polskie prawo jazdy. Na drogach należy zachować szczególną ostrożność, gdyż Tunezyjczycy swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego, a stan techniczny pojazdów nie zawsze jest dobry. Dosyć często zdarza się jazda na czerwonym świetle i wymuszanie pierwszeństwa. Szczególną uwagę należy zwracać na pieszych, gdyż zasada przechodzenia na pasach jest traktowana bardzo swobodnie. Zwyczajem jest raczej przekraczanie jezdni wszędzie tam, gdzie pasów nie ma.
   Nie ma problemu z przyjazdem do Tunezji własnym samochodem. Należy jednak sprawdzić posiadane ubezpieczenie. Wielokrotnie zdarza się, że - mimo uwzględnienia na polisie tego państwa - polskie agencje ubezpieczeniowe wymagają dodatkowego (niewielkiego) dodatkowego ubezpieczenia samochodu. W Tunezji obowiązują ogólne (europejskie) zasady odpowiedzialności sprawcy stłuczki czy wypadku. Wypożyczenie samochodu następuje na podstawie okazanego paszportu, prawa jazdy i wypełnionego na miejscu formularza. Koszt w zależności od regionu i pory roku waha się w granicach 35-50 TND za dzień. Niektóre agencje wymagają wpłaty kaucji w wysokości ok. 1000 TND.

BEZPIECZEŃSTWO:
   14 stycznia 2011 r. w wyniku tzw. "rewolucji kaktusowej" doszło do ustąpienia dotychczasowego prezydenta Ben Alego. W wyniku tej transformacji politycznej wprowadzono stan wyjątkowy, czego przejawem w dużych miastach (szczególnie w Tunisie) są liczne patrole wojskowe, ochrona przez uzbrojonych żołnierzy ważnych gmachów państwowych, centrów handlowych, głównych arterii i ulic. W dniu 15 lutego 2011 r. zniesiono godzinę policyjną. Ocenia się, że w nadmorskich kurortach turystycznych ustały zagrożenia uzasadniające wcześniejsze ostrzeżenia przed wyjazdami. Zaleca się jednakże unikania zbędnych podróży do większych miast oraz eskapad w centralne i południowe regiony Tunezji nie tylko ze względu na niestabilną sytuację samego państwa, ale także z uwagi na napływ uchodźców z Libii i występującej klęski humanitarnej. Na terenie całego kraju należy unikać demonstracji i tłumnych zgromadzeń. Stale wskazane jest zachowanie szczególnej ostrożności nie tylko ze względu na dynamicznie ewoluującą sytuację polityczną, ale także z uwagi na rosnące zagrożenie drobną przestępczością, głównie kradzieżami. W razie wystąpienia niebezpieczeństwa należy pozostawać na obszarze ośrodków hotelowych oraz bezwzględnie stosować się do zaleceń sił porządkowych i przedstawicieli biur podróży. Takie postępowanie umożliwi normalne funkcjonowanie życia turystycznego.
   Tunezję odwiedza co roku ok. 200 tys. polskich turystów. W rejonach turystycznych obserwuje się przestępczość pospolitą, głównie kradzieże kieszonkowe (zwłaszcza na bazarach, placach, a także w środkach komunikacji publicznej). Należy zatem unikać zatłoczonych miejsc, nie nosić przy sobie dokumentów (wystarczy kopia paszportu) ani dużych sum pieniędzy. W przypadku utraty (kradzieży, zagubienia) dokumentów należy ten fakt zgłosić na policję i poprosić o wydanie stosownego zaświadczenia. Ambasada wystawia w takich przypadkach paszporty tymczasowe (na powrót do kraju), nie wydaje dowodów osobistych, ale informuje urzędy w Polsce o ich utracie. W obu przypadkach (utraty paszportu i dowodu osobistego) należy osobiście zgłosić się do placówki w Tunisie.
   Hotele nie ponoszą odpowiedzialności za rzeczy wartościowe pozostawione w pokojach (w tym dokumenty). W związku z częstymi kradzieżami, nawet w renomowanych hotelach, zaleca się korzystanie z sejfów (cena wynajmu wynosi 2-3 TND za dobę).

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU:
   Nie ma formalnych ograniczeń odnośnie swobodnego podróżowania po kraju. W obecnej sytuacji politycznej, sugeruje się nie podejmowanie decyzji o indywidualnych wyjazdach do centralnych i południowych regionów kraju, zwłaszcza na Saharę. Na wycieczki szlakami górskimi lub pustynnymi należy udawać się grupowo, z licencjonowanym przewodnikiem pracującym dla uznanego, lokalnego biura podróży. Przed wycieczką należy sprawdzić zawarty w proponowanym kontrakcie zakres odpowiedzialności agencji turystycznej za oferowane usługi. Każdy taki wyjazd należy uprzednio zgłosić rezydentom polskich biur podróży lub w recepcji hotelu.
   Istnieją dosyć dobre połączenia kolejowe między większymi miastami. Na północy kraju, gdzie sieć kolejowa jest mniej rozwinięta, rozbudowana jest sieć połączeń autobusowych linii SNTRI. Autobusy te mają klimatyzację i dość wysoki standard. Można też podróżować taksówkami międzymiastowymi. Są to charakterystyczne samochody kombi  lub mini-vany w kolorze białym z czerwonym pasem. W dużych miastach Tunezji można korzystać ze środków komunikacji miejskiej (głównie autobusy, taksówki), niestety rzadko dopasowanej do rozkładu jazdy. Koszty przejazdu zależą od długości trasy (strefy) i wahają się od 0,350 do 0,720 TND za kilometr. Wynajem miejskiej taksówki jest bezpieczniejszy i stosunkowo tani. Istnieje możliwość kupna biletów tygodniowych.
   Z roku na rok powiększa się w Tunezji sieć autostrad. W 2008 roku oddano do użytku kolejny odcinek autostrady z Sousse do Sfax,  a w planie jest budowa następnego, aż do granicy z Libią. Umożliwi to podróż autostradą z Tunisu wzdłuż całego wschodniego wybrzeża. Dozwolona prędkość na autostradach to 110 km/h, drogach szybkiego ruchu: 90 km/h, w miastach:  50 km/h.

RELIGIA, OBYCZAJE. Tunezja jest krajem muzułmańskim i choć spożywanie alkoholu nie jest zabronione, nie należy tego czynić w miejscach publicznych i w lokalach gastronomicznych nie mających licencji na jego sprzedaż. W czasie świętego miesiąca ramadan należy również w ciągu dnia unikać spożywania pokarmów i picia napojów oraz palenia papierosów na ulicach, gdyż może to spowodować nieprzychylne reakcje ze strony Tunezyjczyków. Odradza się noszenia przez kobiety zbyt swobodnych ubiorów w miejscach publicznych, np. na bazarach, w pobliżu meczetów czy w miejscowościach rzadko odwiedzanych przez turystów. Należy również wziąć pod uwagę, że podczas ramadanu administracja, handel i transport funkcjonują w zwolnionym tempie i w ograniczonym zakresie. W czasie pierwszego posiłku w ciągu dnia, zaraz po zachodzie słońca, ulice zupełnie pustoszeją. Ruch pieszy i kołowy zaczyna nasilać się ok. 20.00-21.00 i trwa do późnych godzin nocnych.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   W miejscowościach turystycznych można się porozumieć w języku francuskim, angielskim, włoskim i niemieckim, a nawet, w ograniczonym zakresie, w języku polskim - szczególnie w kwestiach dotyczących handlu i usług turystycznych.
   W lipcu i sierpniu oraz w czasie ramadanu urzędy pracują do godziny 14.00. W ramadanie sklepy otwarte są do godziny 15.00- 16.00; zamknięte są w ciągu dnia restauracje i kawiarnie poza hotelowymi (wyższych kategorii) i nielicznymi miejskimi dla osób nie obchodzących ramadanu. Kawiarnie i restauracje otwierane są wieczorem ok. 20.00 - 21.00 (godziny ich otwarcia uzależnione są od zachodu słońca).

Galerie z: Tunezja



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »