kraj:
Austria
10-02-2016, 11:52 źródło: Materiały Prasowe     komentarzy: 0

Długi sezon zimowy w Dolinie Stubai

W Dolinie Stubai śnieg leży znacznie dłużej niż w innych ośrodkach narciarskich. Od początku lutego aż do wiosny można tu liczyć na radosne szusowanie oraz… piękną opaleniznę. Dłuższe, słoneczne dni sprzyjają kontaktom towarzyskim z innymi gośćmi doliny.

StubaiGlacier ChristophSchoech Sunski StubaiGlacier ChristophSchoech Sunski , Materiały Prasowe

Coraz cieplejsze dni w dolinie pozwalają odłożyć na bok wełniane czapki i puchowe kurtki, bez konieczności rezygnacji z jazdy na nartach, sankach czy wędrówek na rakietach śnieżnych. Trzeba tylko pamiętać o zabraniu ze sobą kremu do opalania. Na dobre warunki śniegowe można liczyć we wszystkich czterech ośrodkach: na lodowcu Stubai, w Schlick 2000, Elfer i Serles.
 
Firn i nowy wyciąg na lodowiec Stubai

Na lodowcu zimowa zabawa trwa w najlepsze: dostępne są trasy zjazdowe o różnym poziomie trudności, Snowpark Stubai Zoo oraz Powder Department dla freeriderów. Do odpoczynku w promieniach słońca zachęca taras restauracji Schaufelspitze (najwyżej położona restauracja w Alpach wyróżniona toczkiem kucharskim Gault Millau) oraz bar Schneekristall Pavilion z otwieranym do połowy, szklanym dachem.
Spragnieni ochłody mogą udać się do jaskini lodowej, która ma interesującą trasę edukacyjną przybliżającą informacje o fascynującym, wiecznym lodzie. Jaskinia będzie otwarta do 2 kwietnia, a potem – przed kolejnym sezonem zimowym – od 9 lipca do 4 września 2016 r. (Wstęp dla dorosłych kosztuje 5,5 euro, dla młodzieży w wieku 10-18 lat – 3 euro, dzieci do 10 lat wchodzą za darmo.)
Piękne widoki na okoliczne góry i lodowiec można podziwiać z platformy TOP OF TYROL (na szczycie Schaufelspitze) oraz podczas jazdy kolejkami i wyciągami. Ze względu na budowę nowoczesnej kolejki gondolowej 3S Eisgratbahn, dotychczasowa kolejka nr 6 po raz ostatni przewiezie pasażerów 2 kwietnia br., po ponad 40 latach eksploatacji. Przebudowa linii nie ograniczy dostępu do tras narciarskich.
 
Atmosfera zabawy na Schlick 2000

Cieplejsza pogoda nie ogranicza atrakcji ośrodka Schlick 2000, a nawet im sprzyja. Do połowy kwietnia można tu jeździć na stokach o różnym poziomie trudności, trasach dla skitouringu oraz do narciarstwa biegowego, łącząc to z wylegiwaniem się w wiklinowych fotelach. Dodatkowo, od 21 lutego, co niedzielę, w różnych alpejskich schroniskach będą organizowane imprezy – od muzyki na żywo, DJ-ów, jazzu po pop.
Specjalnością ośrodka są „Night of Colours”, czyli nocne popisy instruktorów szkół narciarskich oraz grupy Freestyle-Team, połączone z pokazem świateł oraz ogni sztucznych. (Pokazy odbędą się na stacji Froneben w środę 10, 17 i 24 lutego oraz 2 marca 2016 r., o godz. 20:30.) Dzień pełen wrażeń można zakończyć nocnym saneczkowaniem, czyli zjazdem ze stacji do miasteczka Fulpmes (w każdą środę w godzinach 19:30 - 21:00, a w dniach pokazów - do 22:30).
Dodatkowo, na Wielkanoc przygotowano narciarską zabawę w poszukiwani pisanek. Kto zbierze wszystkie kolorowe jaja, otrzyma nagrodę niespodziankę.
 
Góra Elfer – magnes dla saneczkarzy i paralotniarzy

Ogromny, drewniany zegar słoneczny (Sonnenuhr) w Elfer jest największym, dostępnym dla zwiedzających czasomierzem tego typu w Alpach. Dwumetrowa kładka wokół zegara to świetny punkt widokowy, a obserwację okolicy ułatwiają trzy zamontowane tam lunety. Zegar wybudowano z okazji 50-lecia istnienia kolejki Elfer. Jest to doskonały punkt orientacyjny dla gości wjeżdżających kolejką (na wysokość ponad 1 800 m n.p.m.), saneczkarzy zjeżdżających do doliny Pinnis lub miasteczka Neustift, jak również dla paralotniarzy szybujących po okolicy.
Ci ostatni przybędą tu tłumnie z całego świata na jubileuszowe, 25. zawody paralotniarskie Stubai Cup, które odbędą się w dniach 4 – 6 marca 2016 r. w Elfer i na Schlick 2000. Hasło tegorocznych zawodów to „Retro” i obowiązuje także w strojach zawodników (www.stubaicup.at).
 
Zimowe wędrówki w Serles

Uroki zimowego krajobrazu czekają na tych, którzy wybiorą się na spacer wokół Serles, wśród lasów i łąk. Jest tam kilka dobrze oznaczonych tras do wędrówek na nartach lub rakietach śnieżnych. Kto wie, może komuś uda się zauważyć kwitnące przebiśniegi? Po wycieczce warto spotkać się ze znajomymi w jednym ze schronisk, aby przy regionalnych potrawach porozmawiać o minionym dniu i zaplanować kolejny.
 
* * *
 
DOLINA STUBAI - fascynująca dolina Alp
 
Dolina Stubai (Dolina Sztubajska) w Austrii leży w pobliżu Innsbrucku, stolicy kraju związkowego Tyrol. Dzięki autostradzie wiodącej przez przełęcz Brenner dolina ma dobre połączenie drogowe z Niemcami, Szwajcarią, Włochami oraz innymi regionami Austrii. Dolina Stubai ma długość 35 kilometrów i jest otoczona 80 lodowcami oraz 109 szczytami o wysokości ponad 3 tys. m n.p.m. Pięć najważniejszych miejscowości to: Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders i Schönberg.
 
Dolina Stubai (Dolina Sztubajska) oferuje dorosłym i dzieciom wszystko to, co potrzebne do  spędzenia udanego urlopu zimowego. To dlatego Dolinę Stubai kilkukrotnie wybierano na  „najbardziej przyjazny rodzinie region narciarski w Alpach“. Lodowiec Stubai, jeden z największych w Austrii, gwarantuje obecność śniegu na stokach od października do czerwca.
 
Na gości czeka dobra zabawa na doskonale przygotowanych trasach zjazdowych w czterech ośrodkach narciarskich: na lodowcu Stubai, w Schlick 2000 (przy Fulpmes), rodzinnym centrum Serlesbahnen (przy Mieders) oraz w Elferbahnen (przy Neustift).
 
Obecnie przy lodowcu Stubai trwają intensywne prace nad nowoczesną kolejką gondolową 3S Eisgratbahn, która zastąpi dotychczasową linię. Powstanie nowa, dolna stacja kolejki, a górna i pośrednia zostaną odnowione. Od końca października 2016 r. kolejka będzie mogła wygodnie i bezpiecznie przewieźć ok. 3 tysiące osób w ciągu godziny na wysokość 2 900 m n.p.m.
 
Ośrodek Serles wybudował nowy zbiornik wodny do naśnieżania tras oraz zwiększył oświetlenie stoków. Ośrodek Elfer przy Neustift wprowadził muldy na trasach zjazdowych oraz kontynuuje swoją specjalizację w dziedzinie saneczkarstwa, organizując pierwszy festiwal saneczkarski w dolinie (Rodel Testival). Ośrodek Schlick 2000 przy Fulpmes jest popularnym miejscem towarzyskich spotkań, gdzie odbywają się spektakularne pokazy narciarskie „Night of Colours”.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Alpy, Atrakcje zimowe, Dolina Stubai, Narty


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »