Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Kuwejt  - Przewodnik turystyczny

Kuwejt

Podstawowe informacje

Państwo Kuwejt

Język urzędowy: arabski
Języki używane: arabski, angielski
Stolica: Kuwejt
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
Liczba ludności: 2.59 mln
Powierzchnia: 17 818 km2
Waluta: dinar kuwejcki (KWD)
Religia dominująca: islam
Kod telefoniczny: +965
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Obszar państwa leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego i wybitnie suchego, którego charakterystyczną cechą są niskie opady, niewielkie zachmurzenie i skrajne temperatury. Średnie temperatury w styczniu wynoszą około 13 °C, gdzie występują nocne spadku do około 2 °C, przymrozki są sporadyczne, odnotowywane w głębi lądu. Z północy wieje wtedy wieje szamal zwany z jeżyka arabskiego wiatrem północy, który przynosi burze piaskowe. Lata są gorące, w lipcu średnie wartości termiczne wynoszą 37 °C, często przekraczając wartość 40 °C. Lato jest długie, zaczyna się w kwietniu i kończy we wrześniu, jest suche i gorące. W ciągu dnia upalne temperatury osiągają 50 °C. Jedynie na wybrzeżu temperatury są łagodzone przez morską bryzę. Opady są bardzo skąpe, występują głównie w półroczu zimowym. Sporadycznie zdarzają się niezwykle obwite ulewy, które mogą niszczyć domy i ulice. więcej

Możliwości płatnicze:

Walutę można wymieniać w kantorach.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy podlegają obowiązkowi wizowemu. O wizę można się ubiegać w Ambasadzie Kuwejtu w Warszawie. Obywatele polscy mogą również otrzymać wizę w celu turystycznym na okres do 3 miesięcy na lotnisku w Kuwejcie, bez uprzednich formalności. Do uzyskania jej niezbędny jest paszport, ważny co najmniej 6 miesięcy. Opłata za wystawienie wizy wynosi 6 KWD (21 USD lub 16 EUR). Uwaga: Szczególną ostrożność przy planowaniu podróży do Kuwejtu winny zachować samotnie podróżujące kobiety do lat 40, którym władze kuwejckie mogą odmówić wydania wizy (zaleca się wcześniejszy kontakt z Ambasadą Kuwejtu w Warszawie). Nie ma możliwości przedłużenia lub zmiany sposobu wykorzystania wizy turystycznej (visit visa) dla innego rodzaju pobytu (np. w przypadku zamiaru podjęcia pracy) bez wcześniejszego opuszczenia terytorium Kuwejtu. Uwaga: Granica kuwejcko-iracka zamknięta jest dla ruchu turystycznego i biznesowego.więcej

Czas:

UTC +3więcej

Opis:


Kuwejt, jest jednym z najmniejszych państw Azji. Graniczy z Irakiem i Arabią Saudyjską. Państwo to jest pustynnym regionem zaliczanym do obszaru geograficznego zwanego Bliskim Wschodem. Kraj ten należy do państw gdzie dominującą religią jest islam, ponadto Kuwejt należy do najbogatszych państw świata. Przyczyną tak wysokiego poziomu gospodarczego kraju, są ogromne zyski jakie Kuwejt czerpie z wydobycia ropy naftowej. Kuwejt w swej historii przeżył iracki najazd w 1990 roku, to jednak nie nadwerężyło gospodarki tego kraju. Obecnie Kuwejt dynamicznie się rozwija, a szariat jest prawem ściśle egzekwowanym w tym konserwatywnym kraju.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

Uwaga. Osobom podróżującym do Kuwejtu zaleca się zachowanie ostrożności z uwagi na możliwość zagrożenia ze strony fundamentalistów muzułmańskich.

PRZEPISY CELNE. Nie ma ograniczeń we wwozie i wywozie pieniędzy. Zabronione jest wwożenie alkoholu, wędlin i innych przetworów z mięsa wieprzowego, materiałów pornograficznych, narkotyków, środków psychotropowych, sterydów, a bez specjalnego zezwolenia – broni i amunicji.

UBEZPIECZENIE. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są w Kuwejcie honorowane.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. W Kuwejcie nie są wymagane szczepienia ochronne. Podstawowe lekarstwa są dostępne bez recepty.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce jest akceptowane przez 3 miesiące w przypadku cudzoziemców przebywających w Kuwejcie na podstawie wiz turystycznych.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Cudzoziemcy mogą poruszać się bez ograniczeń, z wyjątkiem stref wojskowych, rejonów eksploatacji złóż ropy naftowej, zakładów energetycznych i przepompowni wody. Wykonywanie fotografii w tych strefach, a także w sąsiedztwie instytucji państwowych i placówek dyplomatycznych zagrożone jest karą grzywny i zatrzymaniem.

BEZPIECZEŃSTWO. W Kuwejcie zagrożenie przestępczością pospolitą jest znikome.

OBYCZAJE. Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się odpowiedni strój w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet – nie powinny nosić zbyt krótkich sukienek, szortów czy ubrań z dużym dekoltem. W okresie miesięcznego postu ramadanu nie wolno w miejscach publicznych (od wschodu do zachodu słońca) spożywać jedzenia, pić napojów ani palić tytoniu. Nie należy także samodzielnie, bez przewodnika, wchodzić do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy.

PRZYDATNE INFORMACJE. Dni wolne od pracy to piątek i sobota.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »