kraj:
Polska
12-07-2013, 14:57 komentarzy: 0

Wakacyjne vademecum podróżującego wędkarza

Wybierasz się na wakacje z wędką? Zanim wsiądziesz do autobusu lub samolotu ze sprzętem, musisz się odpowiednio przygotować. Dodatkowy futerał nie musi stanowić problemu, jednak spakowanie ekwipunku przyprawia zwykle o zawrót głowy, a jego przewóz często wiąże się z nadprogramowymi kosztami. Przedstawiamy vademecum podróżującego wędkarza, porady, dzięki którym każda wyprawa będzie spokojna i bez niespodzianek.

Wędkarz na rybach Wędkarz na rybach , fot. Corona Fishing

Większość rodzimych wędkarzy, pasjonatów, decydując się na wakacje, coraz częściej zabiera sprzęt ze sobą. Nie byłoby w tym nic dziwnego, przecież każdy kto jest moczykijem chętnie sprawdzi swoje umiejętności na obcych wodach. Problem pojawia się w momencie pakowania sprzętu wędkarskiego i jego przewozu. Uporać się z nim musi każdy, kto jest nierozłączny ze swoją wędką. Natomiast z zasadami transportu powinni zapoznać się nawet użytkownicy korzystający z komunikacji miejskiej, którzy wakacji wcale nie spędzają za granicą kraju.


Odpowiednio spakowany wędkarz gotowy na wszystko


- Odpowiednie spakowanie sprzętu wędkarskiego pozwoli na bezpieczny i spokojny transport ekwipunku. Powinni o nie zadbać wszyscy użytkownicy, niezależnie od środka komunikacji, który wybiorą, dystansu, czy nawet wartości posiadanych wędek i pozostałego osprzętu – mówi Remigiusz Kopiej, wędkarz i właściciel sklepu internetowego Corona-Fishing.pl z ręcznie produkowanymi przynętami dla spinningistów. – Kiedyś wystarczyło zabrać ze sobą jedną, dwie wędki w futerale, podbierak oraz przynęty w plecaku i ot całe wyposażenie.

Dziś profesjonalny wędkarz marząc o wyprawie podczas, której będzie łowił, ma nieco bardziej utrudnione zadanie. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że wielu rzeczy ze sobą nie zabierzemy z racji wielkości bagaży czy choćby ich ścisłego przeznaczania. Są jednak takie które zabrać należy bezwzględnie. Rozbudowany osprzęt należy spakować oddzielnie od pozostałego ekwipunku. Osobno kije i kołowrotki, które powinny być owinięte np. folią bąbelkową i taśmą. Te pierwsze powinny dodatkowo zabezpieczać dedykowane im futerały bądź tuby. Wiem, że w ostatniej chwili, wielu bezradnych wędkarzy posiłkuje się rurami PCV, czy kartonowymi, które też są pewną alternatywą. Pozostałe akcesoria takie jak: zapasowe żyłki, szpule do kołowrotków, przynęty i inne drobne wyposażenie należy zapakować w niewielkie pudełka lub materiałowe sakiewki. Poza tym należy mieć przy sobie dobrej jakości nóż, który w wielu sytuacjach może być wyjątkowo potrzeby. Kolejne istotne rzeczy to kompas, latarka i dobrej jakości środek odstraszający komary
– uzupełnia Remigiusz Kopiej.


Transport bezpieczny i zgodny z literą prawa


Po odpowiednim spakowaniu akcesoriów wędkarskich, powinniśmy zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi transportu. Przewóz ekwipunku, który stanowi sprzęt sportowy, bagaż o niestandardowych wymiarach i gabarytach, jest bowiem określony regulaminem konkretnego przewoźnika. Jeżeli nie dysponujemy własnym autem to na transport należy uważać już podczas korzystania z usług komunikacji miejskiej, a następnie podczas każdego etapu podróży.

Zasady dotyczące transportu sprzętu wędkarskiego ustalają regulaminy odpowiednie dla użytkowanego przez nas środka komunikacji w poszczególnych miastach. Na przykład w Bydgoszczy, tak jak w Poznaniu, zwolnione z zakupu biletu są osoby z pakunkiem, czyli wędką, do 220 cm długości, we Wrocławiu suma trzech wymiarów - długości, szerokości i wysokości - nie może przekroczyć 120 cm, natomiast w Warszawie, Łodzi i Toruniu przewóz bagażu w ogóle nie podlega opłacie – mówi Remigiusz Kopiej. - Podobnie sprawa wygląda podczas podróży PKS-em, gdzie zasady regulują przewoźnicy odpowiednich miast. Niestety, podróż pociągiem, z bagażem oraz futerałem z wędką i akcesoriami wiąże się zwykle z zakupem biletu za dodatkowy pakunek. Przewóz wędki samolotem, jeżeli nie jest przewożona w bagażu głównym, także podlega dodatkowej opłacie. Ponadto, nie można przewozić jej w bagażu podręcznym, tak samo jak dodatkowych akcesoriów, a jej transport wiąże się nierzadko z rezerwacją miejsca na sprzęt sportowy. W takim wypadku rezerwacja na przewóz wędki musi być dokonana wraz z rezerwacją przelotu dla pasażera. Opłaty za przewóz sprzętu zależne są od linii lotniczych, a pakunek oprócz wymiarów nie może również przekroczyć limitu wagowego, który wynosi najczęściej do 20 kg – dodaje Remigiusz Kopiej.

Spakowany sprzęt zgodnie z poradami pozwoli na łatwiejszą organizację wyprawy. Ponadto, zapoznanie się z zasadami transportu akcesoriów pomoże nam ustrzec się mandatów, które przewidują regulaminy i taryfy opłat przewoźników. Dzięki vademecum czas spędzony na wakacjach, nad wodą, będzie najwspanialszymi chwilami podróży.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Aktywne spędzanie czasu, Podróże, Podróżujący wędkarz, Transport, Vademecum, Wędki, Wędkowanie


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »