Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Lesotho  - Przewodnik turystyczny

Lesotho

Podstawowe informacje

Królestwo Lesotho

Język urzędowy: angielski, sotho
Języki używane: angielski, sotho
Stolica: Maseru
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
Liczba ludności: 2.03 mln
Powierzchnia: 30 355 km2
Waluta: loti (LSL)
Religia dominująca: katolicyzm
Kod telefoniczny: +266
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Ze względu na wysokość nad poziomem morza, Lesotho na całej swej powierzchni posiada chłodny, górski klimat, który zalicza się do strefy podzwrotnikowej. Z tego względu w kraju panują dość niskie temperatury. W najcieplejszym miesiącu styczniu wynoszą one od 17 °C na terenach wysokogórskich do 21 °C na niższych wysokościach. W lipcu, który jest miesiącem najchłodniejszym wynoszą one odpowiednio 3 °C do 7 °C. Zasadniczo zimą w Lesotho temperatury nie przekraczają 10 °C. Kraj jest podzielony na strefę wilgotną na wschodzie i suchą na zachodzie. Zachodnia część kraju posiada cechy kontynentalne. Wschodnia część otrzymuje większe ilości deszczu. W całym kraju występują duże dobowe wahania temperatur. W okresie zimowym występują częste przymrozki w górach, ale też na niższych obszarach pojawiają się opady śniegu. W najwyższych partiach gór, śnieg utrzymuje się przez całą zimę. więcej

Możliwości płatnicze:

Akceptowanym środkiem płatniczym jest też rand południowoafrykański (1 LSL = 1 ZAR)więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy przy wjeździe do Lesotho muszą posiadać wizy. Można je uzyskać w Berlinie (tel. 004830 2575720) oraz w Biurze Wysokiego Komisarza Lesotho w Pretorii (tel. 012 3226090). Na przejściach granicznych wizy nie są wydawane.więcej

Czas:

UTC +2więcej

Opis:


Lesotho, (wcześniej Basuto) niewielkie państwo leżące w Afryce Południowej i będkące zarazem enklawą Republiki Południowej Afryki. Będąc obecnie królestwem, Lesotho uzyskało status autonomii wewnętrznej w 1965 roku, a rok później, stało się niepodległym państwem. Lesotho jest niekiedy nazywane "Szwajcarią Południowej Afryki".

Szata roślinna jest uboga. Pierwotnie rosnące lasy górskie zostały niemal wycięte. Lesotho jest zdominowane przez trawiaste stepy i górskie łąki. Zachodnie obszary Lesotho miejscami mają półpustynny charakter, gdzie występują sucholubne gatunki traw i krzewów. Fauna tak jak szata roślinna jest uboga. Niemal zupełnie zostały wytrzebione żyjące kiedyś zwierzęta. W kraju istnieje tylko jeden park narodowy. Świat zwierzęcy reprezentują m.in.: antylopy, zebry, zające i różne gatunki ptaków i gadów.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Opieka medyczna jest na niskim poziomie, dostęp do niej jest bardzo trudny. Wskazane jest wykupienie ubezpieczenia kosztów leczenia obejmującego ewentualny koszt transportu do RPA.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Obowiązuje ruch lewostronny. Zasadniczo wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, policja uznaje również polskie wraz z poświadczonym tłumaczeniem dokumentu na język angielski. Przy wjeździe obowiązuje opłata drogowa. Drogi poza rejonami miejskimi są w złym stanie. Miejscowi kierowcy rzadko przestrzegają przepisów drogowych, zdarza się wiele wypadków, w tym z ofiarami śmiertelnymi. Dodatkowe niebezpieczeństwo stwarzają słabe oświetlenie, ludzie i zwierzęta na drogach, spadające z gór odłamki skał. Zaleca się nie podróżować samochodem po zmroku, a w czasie podróży bezwzględnie zamykać drzwi i okna samochodu.

BEZPIECZEŃSTWO. Ryzyko przestępczości określane jest jako wysokie (głównie włamania, rabunki oraz kradzieże samochodów). Zwiększa się liczba przestępstw z użyciem broni.

Galerie z: LesothoZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »