Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Liban  - Przewodnik turystyczny

Liban

Podstawowe informacje

Republika Libańska

Język urzędowy: arabski
Języki używane: arabski
Stolica: Bejrut
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 3.92 mln
Powierzchnia: 10 452 km2
Waluta: funt libański (LL)
Religia dominująca: islam
Kod telefoniczny: +961
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 1

LOT wznowił połączenie do Bejrutu

Polskie Linie Lotnicze LOT wznowiły bezpośrednie połączenie z Warszawy do Bejrutu, stolicy Libanu. Połączenie będzie miało charakter sezonowy, co ozna »

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Liban leży w strefie klimatu podzwrotnikowego o jego łagodnej odmianie jaką jest odmiana śródziemnomorska. Lata w Libanie są co prawda gorące i na ogół suche, to wiosna i jesień są porami łagodnymi, i podobnie jest także w przypadku zimy, gdzie tylko w górach jest ona surowa. Na terenach górzystych występują wtedy obfite opady śniegu. Liban jest dosyć wilgotnym krajem ze względu na rzeźbę terenu. Jedynie obszary nadmorskie i doliny śródgórskie są dość suche. Temperatury latem są wysokie na terenach niskopołożonych, średnie wartości termiczne wynoszą 28 °C, w górach lato jest łagodne ze średnią temperaturą 22 °C. Zima na terenach niskopołożonych jest łagodna ze średnią temperaturą 13 °C, a górach wartości termiczna obniżają się do 6 °C. Występują jednak spadki do 0 °C. więcej

Możliwości płatnicze:

Praktycznie wszędzie można dokonywać transakcji w dolarach amerykańskich.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy udający się do Libanu w celach turystycznych otrzymują na granicy 1-miesięczną bezpłatną wizę pobytową, którą można bez problemu przedłużyć na okres do 3 miesięcy. Istnieje możliwość otrzymania wizy zbiorowej dla grupy powyżej 8 osób (grupy turystyczne, sportowcy) po wcześniejszym otrzymaniu zgody Süreté Générale. Przy składaniu aplikacji wizowej w Ambasadzie Libanu w Warszawie należy przedstawić rezerwację hotelową lub zaproszenie od obywatela Libanu. Wizę do pracy można uzyskać tylko w Ambasadzie Libanu w Warszawie po wcześniejszym otrzymaniu zgody libańskiego Ministerstwa Pracy. Przy wjeździe turyści wypełniają karty przekroczenia granicy z danymi osobowymi. Szczególnie ważne jest, aby podany adres pobytu w Libanie był zgodny z rzeczywistym, w przypadku zmiany miejsca pobytu należy niezwłocznie powiadomić o tym Dyrekcję Generalną Urzędu Bezpieczeństwa. W przeciwnym razie służby graniczne mają prawo do deportacji lub zatrzymania do wyjaśnienia. Przy wjeździe wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu.więcej

Czas:

UTC +2 - zima, UTC +3 - latowięcej

Turystyka:

Zabytki: Liczne ruiny sięgające czasów fenickich, Ruiny starożytnego miasta Baalbekwięcej

Opis:


Liban, państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem. Liban jest jednym z najmniejszych państw Azji. Liban był w starożytności ojczyzną Fenicjan, a następnie został opanowany przez Egipcjan, Asyryjczyków, Persów, a następnie przez Rzymian. Ostatecznie kraj zajęli Arabowie i obecnie państwo to jest krajem gdzie większość wyznawców to muzułmanie. Liban jest w miarę zamożnym krajem o łagodnym, ciepłym klimacie, gdzie jednym z ważnych sektorów gospodarki jest turystyka.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

Uwaga. Z uwagi na niestabilną sytuację polityczną na Bliskim Wschodzie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca turystom udającym się do Libanu zapoznanie się przed podróżą z aktualną sytuacją w tym kraju.

PRZEPISY CELNE. Nie ma ograniczeń w wwozie, wymianie i wywozie pieniędzy. Libańskie prawo celne jest liberalne. Opuszczając Liban samolotem nie wolno posiadać w bagażu szklanych pojemników z oliwą z oliwek, oprócz specjalnie opakowanych w dodatkowe pudełka. Inne przepisy celne nie odbiegają od standardowych. Obcokrajowiec przy wyjeździe z Libanu ma możliwość uzyskania zwrotu 10-procentowego podatku VAT za towary kupione w Libanie o  wartości powyżej 200 USD i po przedstawieniu specjalnej faktury VAT. Na granicy urzędy celne pobierają kwotę gwarancyjną w wysokości 3500 USD od samochodu osobowego i 750 USD od motocykla. Kwota ta jest w całości zwracana właścicielowi przez ten sam urząd celny przy wyjeździe pod warunkiem bezwypadkowej jazdy na terenie Libanu. Osoby posiadające międzynarodową książeczkę samochodową zwolnione są od tej opłaty.

UBEZPIECZENIE. Obywatele polscy podróżujący do Libanu samochodem (samochody z silnikami wysokoprężnymi nie są wpuszczane do Libanu) są obowiązani do zakupienia dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, ważnego na teren tego kraju. Polskie ubezpieczenia medyczne na ogół są honorowane w Libanie.
 
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. W Libanie nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie ma obowiązku szczepień. Woda z wodociągów miejskich nie nadaje się do picia. Zalecane jest spożywanie wody po przegotowaniu bądź wody mineralnej. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy, jednak wiąże się ze stosunkowo wysokimi opłatami. Podstawowe lekarstwa są dostępne bez recepty.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy, polskie prawo jazdy jest honorowane przez 3 miesiące od wjazdu. Istnieje obowiązek ubezpieczenia samochodu od odpowiedzialności cywilnej.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Generalnie nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju, ale należy zachować szczególną ostrożność w strefie graniczącej z Izraelem. Wejście na teren obozów, gdzie mieszkają uchodźcy palestyńscy jest nie wskazane ze względów bezpieczeństwa i wymaga zgody miejscowych władz.

BEZPIECZEŃSTWO W KRAJU. Nie występują zagrożenia przestępczością, zdarzają się sporadyczne wypadki okradania cudzoziemców.  Należy ograniczyć poruszanie się po terenach zamieszkałych przez radykalne społeczności muzułmańskie.

PRZYDATNE INFORMACJE. Oficjalnie dniami wolnymi od pracy są soboty i niedziele. W rejonach, gdzie przeważa ludność muzułmańska dniem wolnym jest piątek.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »