Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Liechtenstein  - Przewodnik turystyczny

Liechtenstein

Podstawowe informacje

Księstwo Liechtensteinu

Język urzędowy: niemiecki
Języki używane: niemiecki (dialekt alemański)
Stolica: Vaduz
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
Liczba ludności: 0.03 mln
Powierzchnia: 160 km2
Waluta: frank szwajcarski (CHF)
Religia dominująca: katolicyzm
Kod telefoniczny: +423
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Liechtenstein leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego, a lokalnie ze względu na rzeźbę terenu i wysokość nad poziom morza, klimat jest zróżnicowany. Występują piętrowość klimatyczna. Obszary niskopołożone cechują się na ogół łagodną pogodą z niezbyt ciepłymi latami i łagodnymi zimami. Obszary wyżej położone, strefa gór to tereny gdzie występuje klimatu górski, bardziej surowy. Występują inwersje termiczne, a charakterystycznym zjawiskiem są gęste mgły zalegające w dolnych partiach gór i w kotlinach. Ponad charakterystyczne dla tego kraju są wiatry fenowe. Temperatury na obszarach niskopołożonych wynoszą do 0°C, do 18°C. Wysoko w górach zimą panuje mróz, występują obfite opady śniegu. Opady atmosferyczne są wysokie. Zimą sa to głównie opady śniegu. Największe wartości notuje się w górach. więcej

Dokumenty i wiza:

Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Księstwa Liechtensteinu do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Paszport musi być ważny minimum 3 miesiące dłużej niż planowany czas pobytu. Nie ma formalnego obo­wiązku posiadania określonej sumy pieniędzy na każdy dzień pobytu, należy jednak liczyć się z wysokimi cenami towarów i usług.więcej

Czas:

UTC +1 – zima, UTC +2 – latowięcej

Opis:


Liechtenstein, małe górskie państwo w Europie Zachodniej, leżące pomiędzy Austrią i Szwajcarią. Główną rzeką jest Ren, a stolicą Vaduz. Liechtenstein jest krajem podwójnie śródlądowym. Nie należy do Unii Europejskiej, za to należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jest to kraj o górzystym ukształtowaniu terenu. Największą jego część obejmują Alpy Retyckie, których najwyższy punkt stanowi szczyt Naatkopf, mający wysokość 2573 metry nad poziomem morza. Dużą powierzchnię zajmują także doliny górnej części Renu, które są głębokie.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Nie ma ograniczeń co do kwoty posiadanych pieniędzy przy wwozie i wymianie. Nie ma też restrykcji celnych, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych standardów. Wwóz zwierząt domowych. Przy wwozie psów lub kotów na terytorium Szwajcarii wymagane jest świadectwo szczepień oraz odpowiednie znakowanie w formie tatuażu lub mikrochipu.

UBEZPIECZENIE. Osoby opłacające składki na ubezpieczenie zdrowotne w NFZ w Polsce mają prawo do opieki medycznej w Liechtensteinie – należy zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. W Liechtensteinie jest tylko jeden szpital (w Vaduz). Leczenie wymaga skierowania od lekarza, jednak w nagłych przypadkach można się zgłaszać bezpośrednio do szpitala. Za porady lekarskie i leczenie ambulatoryjne w szpitalu ponosi się opłaty ryczałtowe. Zwolnione z opłat są osoby poniżej 20 roku życia, emeryci zaś mają zniżkę w wysokości 50%. 

PRZYDATNE INFORMACJE. Granica Liechtensteinu ze Szwajcarią jest w praktyce otwarta, mimo, że Lichtenstein nie jest członkiem w Układzie z Schengen. Granice Księstwa chronione są przez policję szwajcarską.

Galerie z: LiechtensteinZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »