Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Litwa  - Przewodnik turystyczny

Litwa

Podstawowe informacje

Republika Litewska

Język urzędowy: litewski
Języki używane: litewski, polski, rosyjski
Stolica: Wilno
Ustrój polityczny: republika parlamentarna
Liczba ludności: 3.05 mln
Powierzchnia: 65 200 km2
Waluta: lit (LTL)
Religia dominująca: katolicyzm
Kod telefoniczny: +370
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 1

Litwa – kraj zawsze nam bliski

Litwo, Ojczyzno moja, Ty jesteś jak zdrowie – pisał w inwokacji do „Pana Tadeusza” Adam Mickiewicz. Te słowa i dziś są aktualne, bo nasz wschodni sąsi »

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Litwa leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego, a jego odmianą jest klimat przejściowy między morskim nad wybrzeżem bałtyckim i o wzrastających ku wschodowi cechach kontynentalnych. Charakterystyczną cechą klimatu Litwy są silne wiatry i szybkie zmiany pogody. Na większości obszarów kraju okres wegetacyjny trwa poniżej 180 dni. Średnia temperatura w styczniu od −7 °C na wschodzie do 0 °C na wybrzeżu, w lipcu ok. 17–18 °C. Liczba dni upalnych jest niewielka, jednak związku z istnieniem klimatu przejściowego podobnie jak w Polsce, także i na Litwie odnotowuje się co najmniej 20 dni z temperaturami 30 °C i wyższymi. Jest to związane z napływem suchych, kontynentalnych mas powietrza z południowej części Rosji. więcej

Możliwości płatnicze:

Można korzystać, zwłaszcza w większych miejscowościach, z bankomatów i płacić powszechnie akceptowanymi kartami płatniczymi. W większości banków można wymieniać polskie złotówki.więcej

Dokumenty i wiza:

21.12.2007 r. Litwa stała się częścią strefy Schengen i zniesiona została kontrola dokumentów na granicach lądowych z Polską. Nadal jednak należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość: paszport lub dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwier­dzenie tożsamości. W przypadku pobytu nie przekra­czającego trzech miesięcy oby­watelom UE przysługuje prawo pobytu w innym państwie członkowskim bez żadnych dodatko­wych warunków i formalności poza koniecznością posiadania ważnego dowodu tożsamości lub paszportu. Prawo swobodnego przemieszczania się i pobytu przysługuje też członkowi rodziny obywatela UE nie mającemu unijnego obywatelstwa, niezależnie od jego przynależności państwowej.więcej

Czas:

UTC +2 – zima, UTC +3 – latowięcej

Opis:


Litwa, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą. Ten niewielki kraj cechuje się nizinnym krajobrazem, umiarkowanym klimatem i dużą ilością jezior. Przed rokiem 1990 stanowiła część dawnego ZSRR. Najniższą temperaturę: −42,9 °C, odnotowano 1 lutego 1956 w mieście Uciana.

Kuchnia litewska


Najbardziej znane potrawy:
   Skilandis - Kindziuk - bardzo sucha kwaskowata pieprzna wędlina
   Bandziukas (bandziuk) - sucha wędlina podobna do kindziuka, krócej dojrzewająca i mniej kwaskowa
   Chleb wileński - chleb pieczony zgodnie ze specjalną recepturą z mieszanki mąk żytniej razowej i pszennej
   Didžkukuliai lub Cepelinai (cepeliny, na Suwalszczyźnie znane jako kartacze) - "pyzy" lepione z ziemniaków i nadziewane farszem, najczęściej z mięsa z dodatkiem cebuli i przypraw, ale czasem również z innych składników. W północnych rejonach Polski znane są jako kartacze.
   Čeburėkai - czebureki - smażone na głębokim oleju duże "pierogi", nadziewane farszem. Podawane z gorącą zupą do popicia. Pochodzą z kuchni kaukaskiej.
   Kastinys - lekkie żmudzkie danie ze śmietany oraz masła z przyprawami.
   Kibinai (kibiny) - rodzaj dużych pierogów nadziewanych farszem i pieczonych w piekarniku.
   Koldūnai - kołduny litewskie - małe pierogi (w Polsce nazywane uszkami) nadziewane surowym farszem i gotowane w zupie, rozpowszechnione na całym terytorium dawnego Wielkiego Księstwa.
   Kugelis (kugel) - babka ziemniaczana ze skwarkami, zapiekana w piekarniku. Danie przywędrowało na Litwę z kuchni niemieckiej.
   Šaltibarščiai (chłodnik litewski) - zupa na zimno z buraków, ogórków, kwaśnego mleka, śmietany, jajek, koperku. Chętnie spożywana podczas upałów. Podawana z ugotowanymi ziemniakami posypanymi koperkiem.
   Švilpikai - smażone "kopytka".
   Vėdarai - kiszka ziemniaczana.
   Žemaičių blynai - bliny żmudzkie - grube placki z ugotowanych ziemniaków, nadziewane mięsem lub grzybami.
   Sery litewskie - białe, żółte, suszone, wędzone, a także słynny ser jabłkowy.
   Wędzone świńskie uszy.
Więcej tutaj.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Zgodnie z normą unijną obywatele RP wjeżdżający i wyjeżdżający z Litwy nie podlegają ograniczeniom dotyczącym ilości zakupionych i przewożonych towarów, pod warunkiem, że są one przeznaczone do użytku osobistego, a nie na sprzedaż, i nie przekraczają unijnych limitów. 

PRZEPISY PRAWNE. Palenie tytoniu jest zabronione w restauracjach, kawiarniach, barach itp. oraz w większości miejsc publicznych. Spożywanie alkoholu lub poruszanie się w stanie nietrzeźwym w miejscach publicznych jest karane grzywną.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Obowiązkowe szczepienia ochronne nie są wymagane. Obywatele RP płacący składki na NFZ mają prawo do korzysta­nia na Litwie z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. W przypadku wyjazdu turystycznego jest to Euro­pejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W większych miastach możliwe jest korzystanie za opłatą z prywatnych przychodni zdro­wia. EKUZ upraw­nia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodat­kowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją kosz­ty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki me­dycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wskazane jest wy­kupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (poza EKUZ). Świadczenia zapewnione przez EKUZ nie obejmują tych przypadków.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Zagrożenie przestępczością jest mniej więcej na tym samym poziomie co w Polsce. Ze względu na liczne przypadki kra­dzie­ży kieszonkowych należy zachować szczególną ostrożność przy zwiedzaniu wileńskich kościołów, zwłaszcza Ostrej Bra­my i Katedry.
   Odradzamy podróżowanie rowerem po Litwie z powodu braku odpowiedniej infrastruktury zapewniającej bezpieczne prze­mieszczanie się między poszczególnymi miejscowościami.
   W sklepach na terenie całego kraju po godz. 22.00 obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu
   Telefony alarmowe: zintegrowany system ratunkowy 112, straż pożarna 01, policja 02, pogotowie 03, informacja telefoniczna 118; pomoc drogowa 1414 lub 1888.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »