Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Madagaskar  - Przewodnik turystyczny

Madagaskar

Podstawowe informacje

Republika Madagaskaru

Język urzędowy: malgaski, francuski
Języki używane: malgaski, francuski
Stolica: Antananarywa
Ustrój polityczny: dyktatura wojskowa
Liczba ludności: 20.65 mln
Powierzchnia: 587 040 km2
Waluta: frank malgaski (FMG) / ariari (MGA)
Religia dominująca: religie lokalne, protestantyzm
Kod telefoniczny: +261
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Na zmienność klimatu na Madagaskarze zasadniczy wpływ mają rozciągłość południkowa oraz rzeźba terenu, które determinują dużą różnorodność klimatyczną oraz z drugiej strony wyspiarskie położenie powodujące, że różnice są łagodzone przez Ocean Atlantycki i Kanał Mozambicki. W okresie zimowym na półkuli południowej przeważa pasat południowo-wschodni. Latem zaś pobliski Niż Równikowy sprawia, że znaczna część wyspy znajduje się w zasięgu wiatru z północy zwanego monsunem. Skutkiem takich zmian atmosferycznych jest występowanie na wyspie dwóch wyraźnych pór roku. Są to pora deszczowa, która trwa od listopada do kwietnia i pora sucha zaczynająca się w maju i trwająca do końca października. Na wyżynach jest nieco chłodniej. Średnia temperatura w Antananarywie to około 15 °C w lipcu i około 25 °C w lutym. więcej

Dokumenty i wiza:

Wizę pobytową można uzyskać na lotnisku w Antananarywie. Do aplikacji wizowej należy dołączyć 2 fotografie. Należy posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanego zakończenia pobytu oraz powrotny bilet.więcej

Czas:

UTC +3więcej

Opis:


Madagaskar, państwo położone na wyspie Madagaskar w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki. Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą na świecie. Na Madagaskarze przeważa hodowla i pasterstwo, występuje również rolnictwo prymitywne, plantacje roślin tropikalnych, eksploatacja drewna, zbieractwo, myślistwo, oraz rolnictwo śródziemnomorskie. Występują dwie strefy roślinne: na północy suche lasy podrównikowe, a w centrum i na południu sawanny. Od Afryki oddziela go szeroki na około 500 km Kanał Mozambicki.

Szata roślinna wyspy jest nieco inna niż ta, którą spotyka się na stałym lądzie Afryki. Występuje tu wiele gatunków endemicznych i reliktowych. Jest to spowodowane tym, że Madagaskar bardzo wcześnie oddzielił się od kontynentów. To z kolei spowodowało odmienny tor rozwoju ewolucyjnego roślinności. Rośnie tu m.in. ponad 1000 gatunków orchidei. Roślinność jest uzależniona od zróżnicowania klimatycznego Madagaskaru. Tak samo jak w przypadku roślinności, tok historii przemian geologicznych wywarł wpływ na obecny stan świata zwierząt Madagaskaru. Na Madagaskarze nie spotkamy małp, ale za to żyje ponad 20 gatunków lemurów co stanowi 75% ze spotykanych na świecie. Nie ma też wielkich kotów jak lwy czy gepardy. Świat ssaków reprezentują takie gatunki jak jeże, nietoperze i dzikie świnie. Bogaty jest świat ptaków, zarówno miejscowych, jak i tych wędrownych. W XVII w. żył na wyspie olbrzymi struś – Aepyornis, którego jaja o pojemności około 8 litrów wciąż odnajduje się na wyspie. Głównym przedstawicielem gadów jest krokodyl bytujący nad rzekami. Dużo jest też kameleonów, stanowiących dwie trzecie gatunków odkrytych na świecie. Występują także żółwie jak i niemal wyłącznie niejadowite węże.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Obowiązkowe jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Na wybrzeżu istnieje duże ryzyko zachorowania na malarię. Zaleca się picie wyłącznie wody i napojów butelkowanych. Infrastruktura medyczna jest słabo rozwinięta i często nie spełnia wymaganych standardów higieny. W stolicy można korzystać z usług wysoko kwalifikowanych lekarzy zagranicznych. Godny polecenia jest szpital prowadzony przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Ze względu na zły stan dróg i brak oświetlenia ulic, nie zaleca się jazdy nocą. Szczególną ostrożność należy zachować, podróżując środkami transportu publicznego. Możliwość korzystania z kolei jest ograniczona. Można podróżować po kraju samolotami lokalnych linii lotniczych. W Antananarywie można korzystać z licznych taksówek; opłaty nie są zbyt wygórowane, jednak cenę kursu należy zawsze ustalić z kierowcą przed rozpoczęciem jazdy. W stolicy można wypożyczyć samochód z kierowcą, który jednocześnie jest przewodnikiem po mieście i okolicach.

BEZPIECZEŃSTWO. Po przewrocie wojskowym w marcu 2009 roku i ustanowieniu przez armię nowego prezydenta, w kraju panuje niestabilna sytuacja polityczna (demonstracje, zamachy itp.) Zdaniem exportów o ile nie dojdzie do rzeczywistego porozumienia pomiędzy obecnym i poprzednim prezydentem, oraz głównymi siłami politycznymi, na Madagaskarze utrzyma się chaos, prowokacje, oraz zagrożenie kryminalne i terrorystyczne. Poza tym obserwuje się ciągły wzrost drobnej przestępczości (kradzieże uliczne, okradanie domów i zaparkowanych samochodów). Nie zaleca się spacerów po zmroku, noszenia biżuterii i przedmiotów wartościowych, jak kamera wideo, aparat fotograficzny. Poza stolicą przestępczość jest o wiele mniejsza.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Zakazane jest fotografowanie lotnisk i obiektów militarnych.
   Najlepszym okresem do wyjazdu na Madagaskar są miesiące październik–grudzień oraz marzec–maj.
   Od lat na Madagaskarze pracują polscy misjonarze i siostry zakonne.

Galerie z: Madagaskar



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »