Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Malawi  - Przewodnik turystyczny

Malawi

Podstawowe informacje

Republika Malawi

Język urzędowy: chichewa, angielski
Języki używane: chichewa, angielski
Stolica: Lilongwe
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 13.60 mln
Powierzchnia: 118 480 km2
Waluta: kwacha (MWK)
Religia dominująca: chrześcijaństwo
Kod telefoniczny: +265
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Malawi leży w strefie klimatu podrównikowego o suchej odmianie, jedynie południowe krańce są wilgotniejsze. W górach Mlandżi występują piętra klimatyczne. Klimat Malawi charakteryzuje się dwiema termicznymi porami roku: chłodną od maja do sierpnia i gorącą od września do listopada, te oba okresy zaliczane są do pory suchej. Natomiast pora deszczowa trwa przeciętnie od listopada do kwietnia. W tymże okresie spada niemalże 90% wszystkich rocznych opadów. Ukształtowanie terenu sprawia, że klimat jest zróżnicowany i posiada w wielu miejscach górskie odmiany. Są one mniej lub bardziej chłodne, dotyczy to zwłaszcza najwyżej położonych w kraju gór Mlandżi. W tych górach opady są bardzo obfite w stosunku do całego kraju. Także temperatury są niskie, nie przekraczają w najwyższych partiach gór 15 °C. Temperatury zaś układają się od około 20 °C w lipcu do 30 °C w październiku. Im wyżej tym jest chłodniej. Na płaskowyżach w najzimniejszym okresie roku te wartości wynoszą średnio od 14 do 16 °C. W najgorętszym okresie średnie temperatury wynoszą od 22 do 24 °C. więcej

Możliwości płatnicze:

Wymiana w bankach i kantorach dokonywana jest bez ogra­niczeń w obie strony. Zalecane jest posiadanie drobnych nominałów waluty wymienianej.więcej

Dokumenty i wiza:

Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy mogą uzyskać jedynie w placówkach dyploma­tycznych i konsularnych Malawi za granicą oraz na przejściu granicznym na lotnisku w Lilongwe (potrzebne jest kolorowe zdjęcie pasz­portowe). Paszport musi być ważny dłużej niż wiza (minimum 6 miesięcy od daty zamierzonego wjazdu). Należy okazać bilet na dalszą podróż lub powrót oraz kwotę wystarczającą na pokrycie kosztów pobytu (minimalna kwota na dzień pobytu nie jest określona). Wymagane jest pełne ubezpieczenie na kwotę nie mniejszą niż 30 tys. EUR. Pobyt można przedłużyć w Centralnym Urzędzie Imigra­cyjnym w Lilongwe.więcej

Czas:

UTC +2więcej

Opis:


Malawi, dawniej Niasa. Malawi jest państwem położonym w południowo-wschodniej części Afryki. Graniczy z Tanzanią, Mozambikiem i Zambią. Jego terytorium stanowi wąski, ułożony południkowo pas, leżący na zachodnim brzegu Jeziora Niasa. Kraj ten ciągnie się dalej na południe wcinając się głęboko w terytorium Mozambiku.

Większa część kraju jest zdominowana przez sawanny, na których rosną akacje i baobaby. Na południu kraju sawanna jest sucha i niskotrawiasta. Świat zwierząt jest bardzo różnorodny, żyje tam prawie 200 gatunków ssaków i około 630 gatunków ptaków. Wiele gatunków zwierząt to gatunki endemiczne. Jeziora są zamieszkiwane przez perkozy i pelikany, ponadto występują czaple m.in. czapla purpurowa i biała. W Malawi występują dwa gatunki flamingów: Phoenicopterus roseus i Phoenicopterus minor. Z ptaków drapieżnych powszechnymi gatunkami są kanie, a także orły i jastrzębie. Na obszarze Malawi występują 4 gatunki papug i wiele innych gatunków ptaków. Jezioro Niasa także cechuje duża różnorodność zwierząt, gdzie żyje 230 gatunków ryb. Na sawannach żyją słonie, żyrafy, a z wielkich kotów powszechne są lamparty oraz lwy. Brzegi jeziora Niasa są zamieszkiwane przez krokodyle i hipopotamy. Władze kraju podjęły środki mające na celu ochronę fauny, jak i flory. 11,2% powierzchni kraju to obszary chronione. Funkcjonuje 5 parków narodowych, do których należą: Kasungu, Nyika, Lengwe, Liwonde i Lake Malawi.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Nie ma ograniczeń w przywozie obcych środ­ków płatniczych. Wywóz możliwy jest do kwoty zadeklarowanej przy wjeździe.

UBEZPIECZENIE. W Malawi nie ma agenta polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Uznawane są polisy głównych między­naro­dowych towarzystw ubezpieczeniowych.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Przy wjeździe z krajów, w których zdarzają się przypadki żółtej febry lub w których jest ona endemiczna, obowiązkowe jest szczepienie przeciw tej cho­ro­bie. Zagrożenie malarią występuje na całym obszarze kraju w ciągu całego roku, występuje również realne zagrożenie bilharcjozą. Opie­kę medyczną o standardzie europejskim można uzyskać w dwóch głównych miastach – Lilongwe i Blantyre.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy. Podróżując samochodem, należy obowiązkowo wykupić na granicy zezwolenie czasowe, tzw. temporary permit, które uprawnia do posługiwania się krajo­wym prawem jazdy i zastępuje OC. Opłata wynosi ok. 100 USD. Obowiązuje ruch lewostronny. Podróżowanie samochodem może być ryzykowne ze względu na zły stan dróg i brawurową jazdę tubylców. Zaleca się nie podróżować samochodem po zmroku a w czasie podróży bezwzględnie zamykać drzwi i okna samochodu.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma ograniczeń.

BEZPIECZEŃSTWO. Stan bezpieczeństwa w Malawi oceniany jest jako dobry. Należy nosić przy sobie kopię paszportu, a paszport, gotówkę i przedmioty wartościowe przechowywać w depozycie hotelowym.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Sieć sklepów jest słabo rozwinięta, ceny produktów zbliżone są do cen europejskich. W nie­których rejonach występują trudności z nabyciem niektórych towarów.
   W Malawi jest niewiele hoteli o standardzie między­naro­do­wym.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »