Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Mali  - Przewodnik turystyczny

Mali

Podstawowe informacje

Republika Mali

Język urzędowy: francuski
Języki używane: francuski
Stolica: Bamako
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 12.66 mln
Powierzchnia: 1 240 192 km2
Waluta: frank Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XOF)
Religia dominująca: islam
Kod telefoniczny: +223
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Mali posiada wyraźny, strefowy układ zmieniających się z południa na północ warunków klimatycznych. W kraju występują dwie strefy klimatyczne - klimat zwrotnikowy na północy i podrównikowy na południu, który dodatkowo dzieli się na suchy i wilgotny na samym południu. Klimat podrównikowy wilgotny występuje na południowych krańcach Mali. Występuje tam jedna pora deszczowa, która trwa od maja do października. Temperatury są wysokie, a ich wahania w ciągu roku niewielkie. Średnia roczna wynosi 27 °C, w najcieplejszym miesiącu kwietniu to około 32 °C, a w najzimniejszym miesiącu styczniu - 25 °C. Dalej na północy w południowej części wewnętrznej delty Nigru, klimat staje się suchy, a pora deszczowa skraca się do trzech letnich miesięcy. Pierw pojawiają się dwie kilkutygodniowe pory deszczowe w okresie czerwiec - sierpień, a w rejonie Timbuktu już tylko jedna pora w lipcu i sierpniu, która trwa maksymalnie jeden miesiąc. W rejonie Timbuktu, gdzie klimat podrównikowy, przechodzi w suchy zwrotnikowy. Samo Timbuktu leży na skraju Sahary, a deszcze (o charakterze epizodycznym) padają tam nieregularnie w bardzo krótkim okresie jednego miesiąca. Zwrotnikowy klimat, który ma suchą, a dalej na północy wybitnie suchą odmianę, zaczyna się mniej więcej w rejonie Timbuktu, a nawet w niektórych miejscach 2-3° na południe. W tym rejonie opady są bardzo niskie. Na północ od łuku Nigru, opady się zmieniejszają. Północna część kraju cechuje się bezdeszczowymi okresami, trawającymi nawet kilka lat. Temperatury są bardzo wysokie. Latem dochodzi do 40 °C, a nawet 52 °C. Zimą zaś tylko 18-20 °C. Noce są zimne, ze spadkami do 0 °C. Obszary należące do klimatu podrównikowego suchego, są często nawiedzane przez susze, które stanowią ogromny problem, dodając fakt, że kraj ten należy do najuboższych na świecie. więcej

Możliwości płatnicze:

Spośród walut wymienialnych najlepiej przywozić euro, które ma stały kurs. Tylko w Bamako i Kayes można posługiwać się popularnymi kartami, jak VISA.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywateli RP obowiązują wizy na przejazd i pobyt. Obywatele polscy, podobnie jak obywatele innych państw UE, w których nie ma przedstawicielstw dyplomatycznych Mali, mogą otrzymać wizę na lotnisku w Bamako. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Wizę można przedłużyć na miejscu w odpowiednim urzędzie. Nie wymaga się okazania środków finansowych na pobyt, niezbędne jest jednak posiadanie ok. 70 USD na dobę.więcej

Czas:

UTC ±0więcej

Turystyka:

Mali jest krajem ciekawym dla turystów. Ma dobrze zorganizowaną bazę hotelową. Ponieważ Mali nie ma dostępu do morza, co jest najbardziej cenioną w Afryce atrakcją, turystyka nastawiona jest na wycieczki objazdowe. Organizatorzy oferują ciekawe wyprawy połączone np. ze zwiedzaniem krainy Dogonów. Ceny usług turystycznych uzależnione są od klasy agencji.więcej

Opis:


Mali, śródlądowe państwo położone w Afryce Zachodniej, siódme co do wielkości w Afryce, graniczy z Algierią na północy, Nigrem na wschodzie, Burkiną Faso oraz Wybrzeżem Kości Słoniowej na południu, Gwineą na południowym zachodzie oraz z Senegalem i Mauretanią na zachodzie. Mali składa się z ośmiu regionów i jego granice na północy sięgają południowej Sahary, podczas, gdy południowa część kraju, zamieszkana przez większość społeczeństwa, graniczy z rzekami Niger oraz Senegal. W strukturze gospodarczej kraju przeważa rolnictwo oraz rybołówstwo. Niektóre z bogactw naturalnych Mali to złoto, uran czy sól. Uważa się, że Mali jest jednym z najbiedniejszych państw świata. Tak jak wiele krajów Afryki, Mali było dawniej kolonią - obszar państwa wchodził w skład Francuskiej Afryki Zachodniej. Kraj uzyskał niepodległość w 1960 roku. Nazwa kraju pochodzi od przedkolonialnego Imperium Mali, które powstało w XIII wieku; w czasie największego rozkwitu, sięgało aż po Atlantyk.

Świat zwierząt Mali jest bardzo wyniszczony. Rzadko spotyka się wielkie ssaki, takie jak słonie, żyrafy i bawoły. Także wielkie koty należą do rzadkości. W kraju występuje tylko 146 gatunków ssaków, spośród których dwa są zagrożone wyginięciem. Na południu kraju, gdzie szata roślinna jest gęsta, żyje kilka gatunków małp jak szympansy, lemury i małpiatki. Na terenach pustynnych można spotkać fenka, a z niebezpiecznych gatunków zwierząt występują węże i skorpiony. W wodach Nigru żyje około 130 gatunków ryb. Świat ptaków jest bardziej bogaty, min występują strusie, a nad wodami Nigru i Senagalu bytują pelikany i kormorany etiopskie. Ponadto występują czaple purpurowe, a także bociany, które spędzają w tym kraju zimę. Ochrona przyrody w kraju jest niedostateczna. Istnieje niewielka liczba parków narodowych i rezerwatów. Na południowym zachodzie utworzono park narodowy nad rzeką Baule, a na południe od niego rezerwat Fina.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Takie same jak w krajach europejskich. Miejscowa waluta, czyli frank XOF, obowiązuje w 8 krajach UEMOA – Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Gospodarczo-Walutowej (Benin, Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea Bissau, Mali, Niger, Senegal i Togo) i jej wywóz poza te kraje jest oficjalnie zakazany. W praktyce zakaz dotyczy większych sum, równowartości kilkuset USD. Nie ma możliwości zwrotu podatku VAT.

MELDUNEK. Posiadacze wiz są zwolnieni z obowiązku meldowania się na policji.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze, potwierdzone wpisem do międzynarodowej książeczki zdrowia. Zaleca się szczepienia przeciw zapaleniu opon mózgowych, żółtaczce typu A i B, cholerze, szczepienie Di-Per-Te. W Mali praktycznie przez cały rok zdarzają się przypadki zachorowań na cholerę. Ogniska chorobowe znajdują się na południu kraju (region Sikasso) i na północy (w regionach Ségou, Mopti i Timbuktu). Przed podróżą należy zapoznać się z aktualną sytuacją epidemiologiczną. Ryzyko zachorowania na bilharcjozę jest bardzo duże, z tego powodu odradza się kąpiele w zbiornikach wodnych oraz w rzekach (wiele przypadków zachorowań odnotowano w rejonie zbiorników Banani w kraju Dogonów oraz Sibi niedaleko Bamako – oba miejsca usytuowane są na uczęszczanych szlakach turystycznych). Występuje też zagrożenie malarią. Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej, nie pić surowej wody, nie jeść owoców ze skórką. Poziom opieki medycznej w prywatnych gabinetach i klinikach w największych miastach jest zadowalający. Gorący i suchy klimat, jaki panuje w Mali od września do lutego, jest szczególnie niebezpieczny dla osób z zaburzeniami układu krążenia.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Kierowcy obowiązani są do posiadania międzynarodowego prawa jazdy i międzynarodowego ubezpieczenia samochodu.

BEZPIECZEŃSTWO. W związku ze znacznym pogorszeniem się sytuacji bezpieczeństwa w północnych regionach kraju, zwłaszcza w prowincjach GAO, TIMBUKTU i KIDAL, stanowczo odradza się podróżowanie w te rejony. W tej części Mali istnieje duże ryzyko porwań obcokrajowców. Planującym podróż zaleca się korzystanie z usług agencji turystycznych i przemieszczanie się w większych grupach lub podróżowanie samolotami (Bamako ma połączenia miastami na północy kraju: Timbuktu, Menaka, Kidal). Bamako uznawane jest miasto dość bezpieczne. Unikać należy samotnych wędrówek po mieści, szczególnie po zapadnięciu zmroku. Z powodu częstych kradzieży dokumentów zalecane jest przechowywanie ich w bezpiecznym miejscu i noszenie przy sobie kserokopii paszportu.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Niewiele dróg ma nawierzchnię asfaltową. Należy zachować dużą ostrożność podczas jazdy samochodem i unikać podróży po zmroku – stan dróg jest fatalny, ruch drogowy chaotyczny, istnieje duże ryzyko kolizji z nie oświetlonymi pojazdami, pieszymi oraz zwierzętami hodowlanymi.

RELIGIA, OBYCZAJE. Należy pamiętać o obowiązujących tu muzułmańskich normach religijnych i obyczajowych (np. odpowiednie zachowanie i ubiór w miejscach publicznych) oraz przestrzeganiu podstawowych zasad (wchodzenie do meczetów bez obuwia, kobiety w nakryciu głowy i w strojach z zakrytym dekoltem, najlepiej sięgających do kostek, i w stonowanych, ciemnych kolorach). Nie należy zwiedzać meczetów w piątki, szczególnie podczas modłów. W okresie ramadanu w ciągu całego dnia (od wschodu do zachodu słońca) niewskazane jest spożywanie jedzenia i napojów w miejscach publicznych, palenie tytoniu czy hałaśliwe zachowanie.

PRZYDATNE INFORMACJE. Istnieje połączenie kolejowe z Dakarem. Jednakże decydując się na podróż tym środkiem lokomocji, pamiętać należy, że tabor jest dość zniszczony, a komfort podróży niski.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »