Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Makau  - Przewodnik turystyczny

Makau

Podstawowe informacje

Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej

Język urzędowy: chiński (dialekt kantoński), portugalski
Języki używane: chiński (dialekt kantoński)
Stolica:
Ustrój polityczny: Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej
Liczba ludności: 0,54 mln
Powierzchnia: 29.5 km2
Waluta: pataka (MOP)
Religia dominująca: religie chińskie
Kod telefoniczny: +853
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Makau leży w strefie wilgotnego klimatu podzwrotnikowego, gdzie średnia wilgotność wynosi od 75% do 90%. Występują sezonowe zmiany klimatu wywołane monsunami i widoczne różnice w temperaturze pomiędzy latem a zimą. Średnia temperatura roczna w Makau wynosi 22,3 °C. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, ze średnią temperaturą 28,6 °C, natomiast najzimniejszym miesiącem jest styczeń, ze średnią temperaturą 14,5 °C. Usytuowane w nadmorskim regionie południowej części Chin, Makau charakteryzuje się obfitymi deszczami. Jesień w Makau trwa od października do grudnia, jest wtedy ciepło i słonecznie, a wilgotność powietrza jest niska. Zima (od stycznia do marca) jest najczęściej sucha, ze względu na monsuny nad kontynentem azjatyckim, stosunkowo chłodna, ale słoneczna. Wilgotność zaczyna wzrastać wiosną, od kwietnia do czerwca, i w okresie letnim od lipca do września. Klimat staje się wtedy gorący i wilgotny z częstymi opadami deszczu i sporadycznymi tajfunami. więcej

Możliwości płatnicze:

Dolar hongkoński (HKD) jest w powszechnym użyciu – nie ma potrzeby wymiany HKD na pataka, natomiast pataka nie jest akceptowane w Hongkongu.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy mający ważne paszporty mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Makau do 90 dni bez wiz. Nie jest wymagany określony okres ważności paszportu, nie trzeba okazywać biletu powrotnego. Na granicy między Makau a Chinami kontynentalnymi cudzo­ziemców obowiązuje taka sama odprawa paszportowo-celna jak na międzypaństwowych przejściach granicznych. Przy przekra­czaniu granicy z ChRL od obywateli polskich wymagana jest wiza chińska, którą można uzyskać w Biurze Komisarza MSZ ChRL (992, Avenida do Dr. Rodrigo Rodrigues). Osoby przybywające do Makau z ChRL i zamierzające tam powrócić powinny za­opatrzyć się w wizę chińską z prawem dwukrotnego przekro­czenia granicy, w przeciwnym razie będą musiały ubiegać się o ponowną wizę w Biurze Komisarza MSZ ChRL. Przy wyjeździe obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 80 MOP.więcej

Czas:

UTC +8więcej

Opis:


Makau, jeden z dwóch specjalnych regionów administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Hongkong), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin. Makau leży po zachodniej stronie estuarium Rzeki Perłowej, graniczy od północy z prowincją Guangdong, natomiast od południa i wschodu otoczone jest wodami Morza Południowochińskiego. Gospodarka opiera się głównie na turystyce i hazardzie, jednak prężnie rozwijają się także niektóre gałęzie przemysłu, m.in. przemysł odzieżowy, elektroniczny, zabawkarski. Makau zalicza się do jednego z najbogatszych regionów na świecie. Makau było pierwszą i najdłużej istniejącą europejską kolonią na terenie Chin. Początki kolonii sięgają XVI w., kiedy w Makau osiedlili się pierwsi portugalscy kupcy. Obszar ten był zarządzany przez Portugalczyków aż do przekazania go Chinom 20 grudnia 1999 roku i nadania mu statusu specjalnego regionu administracyjnego. Wspólna deklaracja chińsko-portugalska oraz Ustawa zasadnicza Makau stanowią, że jednostka administracyjna może funkcjonować z dużą autonomią co najmniej do 2049, a więc do upłynięcia 50-letniego okresu od momentu przekazania. Zgodnie z polityką "jeden kraj, dwa systemy", rząd ChRL odpowiada za obronę terytorium Makau i sprawy zagraniczne, na terytorium SRA od 1999 roku stacjonuje garnizon Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Makau posiada natomiast odrębny system prawny, administracyjny, gospodarczy i monetarny, prowadzi osobną politykę celną i imigracyjną, utrzymuje własną policję oraz samodzielnie wyznacza delegatów na międzynarodowe wydarzenia i do organizacji międzynarodowych. Obszar Makau jest niemal w całości zurbanizowany i leży w strefie klimatu monsunowego. Obecny krajobraz regionu został znacznie przeobrażony.

Kuchnia Makau


Lokalna kuchnia stanowi połączenie kuchni kantońskiej i portugalskiej. Wiele unikalnych potraw jest wynikiem mieszanek przyprawowych, których używali mieszkający w Makau Portugalczycy w celu przyrządzenia europejskich dań. W skład owych mieszanek wchodziły przyprawy i składniki z Europy, Ameryki Południowej, Afryki, Indii i Azji Południowo-Wschodniej, jak również lokalne chińskie produkty. Zazwyczaj do dań z Makau dodaje się różne przyprawy i aromaty, m.in. kurkumę, mleko kokosowe, cynamon, czy bacalhau, które nadają jedzeniu odpowiedni smak i zapach. Do najbardziej znanych potraw można zaliczyć Galinha à Portuguesa (kurczak po portugalsku), Galinha à Africana (kurczak po afrykańsku), Bacalhau, krewetki chili oraz smażony w ruchu krab curry. W Makau popularne są także bułeczki z kotletami, mleko imbirowe i tarta jajeczna po portugalsku.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

Była kolonia portugalska (1557-1999), obecnie specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej, funkcjonujący podobnie jak Hongkong, na zasadzie „jedno państwo – dwa systemy”, w praktyce ozna­cza, że system polityczny, gospodarczy, kulturalny i oświatowy Makau podobny jest do systemu funkcjonującego w Hongkongu.. Makau to azjatyckie centrum hazardu.

PRZEPISY CELNE. Wwóz i wywóz środków płatniczych odbywa się bez ograniczeń. Przepisy celne nie odbiegają od międzynaro­dowych standardów.

UBEZPIECZENIE. Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są honoro­wane.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Zastosowanie mają te same zasady, co w Hongkongu. Nie ma szczególnych zagrożeń sanitar­no­-epidemiologicznych. Nie wymaga się szczepień ochronnych. Opieka medyczna jest powszechnie dostępna, a jej koszty zbli­żone są do kosztów leczenia w Hongkongu. Na przejściach granicznych wybiórczo mierzy się podróżnym temperaturę: osoby z podwyższoną temperaturą mogą nie uzyskać zgody na wjazd do Makau.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. W Makau obowiązuje lewo­stronny ruch kołowy. Międzynarodowe prawo jazdy jest honoro­wane. By prowadzić samochód, należy wykupić ubezpieczenie komunikacyjne.

BEZPIECZEŃSTWO. Choć zagrożenie przestępczością jest nie­wielkie, z roku na rok wzrasta plaga kradzieży kieszonkowych.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Terytorium Makau (ok. 29 km kw., 530 tys. mieszkańców) oddalone jest od Hongkongu o 60 km. Można się tu dostać drogą morską – łączność promowa funkcjonuje przez 24 go­dzi­ny na dobę- i helikopterem. Można także wjechać od strony ChRL – z pro­wincji Guangdong. Są też połączenia lotnicze z terytorium Chin.
   Nieliczni mieszkańcy posługują się jeszcze językiem por­tu­galskim; dość powszechny jest angielski.
   Szczegółowe i aktualne informacje turystyczne na temat Makau można uzyskać na stronie internetowej biura turystycznego rządu: www.macautou_macautourism.gov.mo.
   We wszystkich hotelach w Macau przy zakwaterowaniu pobierana jest kaucja

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »