Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Armenia  - Przewodnik turystyczny

Armenia

Podstawowe informacje

Republika Armenii

Język urzędowy: ormiański
Języki używane: ormiański, rosyjski
Stolica: Erywań
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 3.26 mln
Powierzchnia: 1400 km2
Waluta: dram (AMD)
Religia dominująca: chrześcijaństwo
Kod telefoniczny: +374
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Armenia leży w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego o kontynentalnej odmianie. Opady w ciągu roku pomimo znacznych wysokości nad poziomem morza, są niewielkie. Temperatury w Armenii cechują się dużą skrajnością. Latem na obszarze Kotliny Ararackiej występują upały, około 32 °C. Inne obszary poza masywami górskimi także są dosyć ciepłe w okresie letnim, średnie temperatury wahają się od 24 do 26 °C. W górach jest chłodno, średnio od 18 do 20 °C, gdzie w najwyższych partiach temperatura nawet w dzień nie przekracza 15 °C. Zimy sa surowe, wszędzie w kraju utrzymuje się ujemna temperatura, która w górach spada do -20 °C. więcej

Możliwości płatnicze:

Wymiany walut można dokonywać w oddziałach banków, jak i w licznych kantorach W niektórych sklepach można płacić międzynarodowymi kartami płatniczymi, takimi jak VISA, MasterCard czy MAESTRO.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy udający się do Armenii, jak również przejeżdżający tranzytem przez ten kraj, muszą posiadać wizy. Można je uzyskać w Ambasadzie Armenii w Warszawie, a także na lotnisku w Erywaniu lub na przejściach granicznych z Gruzją (Sadakhlo–Bagratashen) i z Iranem (Agarak). Wiza turystyczna jednokrotna, nabyta na przejściu granicznym, kosztuje 3 tys. AMD (ok. 7 euro) i wydawana jest na 21 dni z możliwością przedłużenia w oddziale wiz i rejestracji cudzoziemców (OWIR) w Erywaniu (przy dłuższych pobytach można uzyskać wizę turystyczną 120-dniową za 15 tys. AMD). Przejścia graniczne z Turcją i z Azerbejdżanem są zamknięte. Okres ważności paszportu przy przekraczaniu granicy winien wynosić co najmniej 6 miesięcy. Jeśli paszport jest uszkodzony, służba graniczna może powiadomić Ambasadę RP w Erywaniu, by wyjaśnić przyczynę uszkodzenia oraz ewentualnie wymienić dokument.więcej

Czas:

UTC +4 - zima, UTC +5 - latowięcej

Turystyka:

W Armenii słabo rozwinięta jest baza turystyczna, nie ma tanich hoteli i nocle­gowni. Przy kilkudniowych pobytach w Erewaniu alternatywą może się okazać wynajęcie mieszkania. Ceny wynajmu różnią się w zależności od wielkości mieszkania i odległości od centrum.więcej

Opis:


Armenia, (Հայաստան - Hajastạn, Հայաստանի Հանրապետություն - Hajastani Hanrapetutjun) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym. Armenia graniczy od północy z Gruzją, od południa z Iranem i z azerską eksklawą Nachiczewan, od wschodu z Azerbejdżanem, od zachodu z Turcją. Niepodległość uzyskała w 1991 r. w związku z rozpadem ZSRR. Od 1991 roku Armenia należy do Wspólnoty Niepodległych Państw.

Armenia jest krajem wyżynno-górzystym i leży w północno-wschodniej części Wyżyny Armeńskiej. Obszary powyżej 2 000 m n.p.m. stanowią prawie połowę powierzchni kraju. Najwyższym szczytem kraju jest obecnie wygasły wulkan Aragac o wysokości 4 090 m n.p.m. W Armenii nie ma nizin, obszary poniżej 1 000 m n.p.m. zajmują jedynie 10% powierzchni kraju. Najniżej położonym miejscem w kraju jest śródgórska Kotlina Araracka leżąca w południowo-zachodniej Armenii. Jedną trzecią powierzchni kraju zajmują płaskowyże wulkaniczne, które leżą na wysokości od 1 000 do 1 300 m n.p.m. Zajmują one środkową część kraju. Góry stanowiące sporą część kraju to tzw. Mały Kaukaz, ich średnia wysokość wynosi około 2 500 m n.p.m.

Kuchnia ormiańska


Kuchnia ormiańska wpisuje się w tradycję kuchni starożytnej Azji. Istnieje od ponad trzech tysięcy lat. Pomimo różnych klęsk i nieszczęść, do dziś wraz z kulturą i religią zachowały się tradycje kuchni narodowej Ormian. Jest ona bardzo różnorodna i aromatyczna. Nazwy niektórych potraw wywodzą się z połączenia nazwy samej potrawy i naczynia w którym ją przyrządzano. Ten schemat nazewnictwa zachował się do dziś. Przygotowanie potraw wymaga dużo wysiłku i jest czasochłonne. Inną cechą kuchni ormiańskiej jest ogromna waga przywiązywana do kolejności przygotowania, która najbardziej objawia się w wyrobach cukierniczych (np. wielowarstwowa PACHLAWA lub GATHA), tzn. całą pracę dzieli się na kilka części, w których przygotowuje się mniejsze składniki, a dopiero później łączy się je w jedną całość. W bardzo szczególny sposób przyrządza się również potrawy mleczne (np. SPAS, KATHNOW) oraz zupy z dodatkiem mięsa mielonego. Sekret tkwi w kolejności przyprawiania potraw. W kuchni ormiańskiej bardzo ważną rolę odgrywają szaszłyki, chleb ormiański (Lawasz), a także warzywa i owoce, bowiem wykorzystuje się je do wyrobów konserwowanych lub suszy.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

MELDUNEK. W okresie ważności wizy nie obowiązuje meldunek. Jest on natomiast podstawą do przedłużenia  pobytu. Koszt przedłużenia wizy (maksymalnie o 60 dni) wynosi 500 dramów za każdy dzień. W sytuacji przekroczenia legalnego czasu pobytu, oprócz otrzymania kary pieniężnej w wysokości od 50 do 100 tysięcy dramów, możliwa jest deportacja oraz zakaz wjazdu do Armenii na czas określony (minimum 1 rok).

UBEZPIECZENIE. Zalecane jest wykupienie ubezpieczenia w miejscowej firmie lub w zagranicznym przedstawicielstwie.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie są wymagane okresowe szczepienia. Publiczna służba zdrowia jest na bardzo niskim poziomie. Opieka medyczna dla turystów jest odpłatna. Wizyta u lekarza kosztuje od 5 do 15 tysięcy dramów, w zależności od zakresu udzielonych usług medycznych. W aptekach nie obowiązują recepty (nawet na antybiotyki), nie ma zniżek na leki.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Kierowcy powinni posiadać międzynarodowe prawo jazdy. W Armenii zdecydowana większość kierowców nie przestrzega przepisów ruchu drogowego, w tym zasady pierwszeństwa pieszych na przejściu. Należy być przygotowanym na częste kontrole policyjne i niejednokrotnie nieuzasadnione i wątpliwe opłaty. Przy wjeździe samochodem wymagane jest ubezpieczenie OC oraz zielona karta. W razie wypadku należy pozostawić pojazd na miejscu zdarzenia do czasu przyjazdu policji.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Zaleca się podróżować do Armenii samolotami. Podróżujący samochodem mają możliwość przekroczenia granicy Armenii, wjeżdżając z terytorium Iranu lub Gruzji. Po Armenii można poruszać się bez ograniczeń. Sieć połączeń kolejowych między miastami jest słabo rozwinięta, jednak niedogodności te rekompensują liczni przewoźnicy prywatni wykorzystujący sieć drogową, oferujący tanie połączenia międzymiastowe mikrobusami. Główne drogi utrzymane są w stosunkowo dob­rym stanie, jednak podróżując po drogach lokalnych, należy liczyć się z ich złym stanem technicznym oraz brakiem oznakowania. W nocy należy uważać na nieoświetlone pojazdy oraz na poruszające się po drogach zwierzęta hodowlane. Pomimo istnienia możliwości wjazdu z Armenii na terytorium tzw. Republiki Górskiego Karabachu, MSZ RP stanowczo odradza taką podróż. Obszar ten objęty jest nieuregulowanym konfliktem między Armenią a Azerbejdżanem, zaś konsul RP w Erywaniu ma bardzo ograniczone możliwości sprawowania opieki nad przebywającymi tam obywatelami polskimi. Wiza tzw. Republiki Górskiego Karabachu w paszporcie może uniemożliwić późniejszy wjazd turysty do Azerbejdżanu. Rzeczpospolita Polska, podobnie jak inne państwa, nie uznaje podmiotowości międzynarodowej tzw. Republiki Górskiego Karabachu.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   W miastach najbardziej powszechnym środkiem komunikacji są kursujące po wyznaczonych trasach mikrobusy (marszrutki) – cena przejazdu w granicach miasta wynosi 100 AMD, w godzinach nocnych cena wzrasta do 200 dramów. W Erewaniu działa też jedna linia metra (8 stacji)
   Upominki i pamiątki z Armenii można nabyć na sobotnio-niedzielnym targu, nazywanym Wernisaż, znajdującym się nieopodal Ambasady RP, w samym centrum Erewania.

Galerie z: Armenia



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »