Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Mozambik  - Przewodnik turystyczny

Mozambik

Podstawowe informacje

Republika Mozambiku

Język urzędowy: portugalski
Języki używane: portugalski, angielski, języki grupy etnicznej Bantu
Stolica: Maputo
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 21.00 mln
Powierzchnia: 801 590 km2
Waluta: new metical (MZN)
Religia dominująca: chrześcijaństwo, animizm
Kod telefoniczny: +258
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Mozambik leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego. Natomiast w głębi Wyżyny Mozambickiej ma suchą odmianę. Na krańcach południowych klimat jest zwrotnikowy. Taki typ klimatu oznacza występowanie dwóch pór roku – suchej (kwiecień-wrzesień) oraz deszczowej (październik-marzec). Izotermy układają się równoleżnikowo, im dalej na południe tym średnie wartości temperatur obniżają się. Na wpływ temperatur ma także wysokość nad poziomem morza. Najcieplej jest w porze deszczowej, temperatury wahają się od 26-29 °C. W czasie trwania pory suchej kiedy słońce świeci nad półkulą północną jest chłodniej, zwłaszcza na południowych krańcach Mozambiku. Temperatury wahają się od 16-20 °C. Opady są zróżnicowane i związane z rytmem wspomnianych pór roku. Na południu kraju deszczy jest mało, im dalej na północ tym opady są większe. Na wybrzeżu w północnej części kraju, to około 1000 mm. rocznie. W rejonie jeziora Niasa, jest najwilgotniej. W Mozambiku pogada jest zmienna, zdarzają się lata suche, gdzie kraj nawiedza dotkliwa susza, jak lata gdzie opady deszczu są duże. Wybrzeże nawiedzane jest przez cyklony tropikalne. więcej

Możliwości płatnicze:

Czeki podróżne są akceptowane i wymieniane (w celu uniknięcia dodatkowych opłat zalecamy czeki w USD i EUR). Rand południowoafrykański, dolar amerykański i euro są akceptowane jako środek płatniczy. Hotele, banki i sklepy przyjmują karty kredytowe i płatnicze.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywateli polskich obowiązują wizy. Można je uzyskać m.in. w urzędzie konsularnym Mozambiku w Berlinie (tel. 0030 39876500) i w Rzymie (tel. 0039 0637514852) oraz na przejściach granicznych Mozambiku, wiza wjazdowa jednokrotna kosztuje ok 50 USD. Samowolne przedłużenie pobytu ponad okres ważności wizy zagrożone jest grzywną w wysokości ok. 100 USD za każdy dzień. Ważność paszportu powinna przekraczać o 6 miesięcy termin upływu ważności wizy.więcej

Czas:

UTC +2więcej

Opis:


Mozambik, państwo położone w południowo-wschodniej Afryce. Graniczy z RPA, Suazi, Tanzanią, Malawi, Zimbabwe i Zambią. Przez kilka wieków kolonia portugalska, w 1975 uzyskał niepodległość. Jego terytorium ciągnie się długim na około 2500 km pasem wzdłuż wybrzeża Oceanem Indyjskim.

W Mozambiku rosną lasy tropikalne, które zajmują 20% powiechrzni kraju. W porze suchej lasy są bezlistne. Rosną głównie na północy, a także na zachodnich krańcach Mozambiku. Nad rzekami występują lasy galeriowe, a nad brzegami oceanu - lasy namorzynowe. Resztę kraju zajmują wysoko trawiaste sawanny. Świat zwierzęcy obfituje w wiele gatunków. Występuje tam 179 gatunków ssaków, i ponad 600 ptaków. Na sawannach żyją m.in. słonie, bawoły, nosorożce i lwy. Nad rzekami tak jak w wielu afrykańskich krajach międzyzwrotnikowych spoktamy, krokodyle oraz hipopotamy. W Mozambiku istnieją trzy parki narodowe: Gorogonosa, Zinave i Banhine.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Przywóz i wywóz waluty miejscowej jest zabroniony.

UBEZPIECZENIE. Nie ma tu przedstawiciela żadnego polskiego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wskazane jest wykupienie ubezpieczeń osobowych (z opcją ewentualnej ewakuacji do RPA) w firmach o światowej renomie.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Największe zagrożenie zdrowotne stanowią HIV/AIDS i malaria, pojawiają się przypadki zachorowań na cholerę. Opieka medyczna (płatna) na podstawowym poziomie jest dostępna dla wszystkich w szpitalach państwowych, natomiast w klinikach prywatnych usługi są lepsze, ale ceny dość wygórowane.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Stan głównych dróg publicznych jest dość dobry, drogi lokalne są w złym stanie. Zaleca się nie podróżować samochodem po zmroku, a w czasie podróży bezwzględnie zamykać drzwi i okna samochodu.

BEZPIECZEŃSTWO. Wskaźnik przestępczości jest wysoki. Odnotowuje się kradzieże samochodów, liczne są przypadki zabójstw, napadów rabunkowych, także z użyciem broni palnej. Zdarzają się napady na turystów na plażach w Maputo, Beirze i innych centrach turystycznych. Należy unikać fotografowania obiektów rządowych, militarnych itp. Podróże i spacery w nocy są niewskazane.

Galerie z: MozambikZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »