Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Myanmar / Birma  - Przewodnik turystyczny

Myanmar / Birma

Podstawowe informacje

Związek Myanmar

Język urzędowy: birmański
Języki używane: birmański
Stolica: Nay Pyi Daw
Ustrój polityczny: republika prezydencka
Liczba ludności: 53.41 mln
Powierzchnia: 678 500 km2
Waluta: kyat (MMK)
Religia dominująca: buddyzm
Kod telefoniczny: +95
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 1

Mosty nie dla lękliwych: U Bein Bridge w Myanmarze

To nie są miejsca dla osób cierpiących na akrofobię czyli lęk wysokości. Zbudowane z różnych materiałów, odmiennej długości i szerokości, niekiedy zda »

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Myanmar / Birma leży w większości swojego obszaru w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego, dotyczy to także obszarów na samym południu kraju gdzie klimat posiada wybitnie morską, wilgotną odmianę. Krańce północne znajdują się pod wpływem klimatu podzwrotnikowego i także o monsunowej odmianie. Jeśli chodzi o wilgotną odmianę, to ta tyczy się nie tylko obszarów leżących na południu kraju, zwłaszcza wybrzeża zachodniego, ale i Gór Arakańskich oraz regionu Szan. Myanmar jest regionem azjatyckim, który zalicza się do strefy klimatów gorących. Na obszarach nizinnych średnia temperatura roczna wynosi od +25 do +27°C, a na południu kraju jest nieco wyższa i dochodzi do +32°C. W kraju nie występują dni z dużymi upałami, średnie wartości termiczne nie przekraczają wartości +32°C. W większości terytorium Birmy, amplitudy termiczne są niewielkie. Inaczej jest w górach, gdzie wraz ze wzrostem wysokości maleją średnie wartości termiczne. Obszary najwyżej położone, szczególnie regiony górskie na północy kraju (w pobliżu granicy z Chinami) cechują się chłodnym klimatem, gdzie średnia temperatura roczna nie przekracza +10°C, Do częstych zjawisk w najwyższych partiach Hengduan Shan należą mrozy, które występują nie tylko zimą, ale i latem, choć w dzień temperatury nieznacznie przekraczają 0°C. Tereny te są przez cały rok przykryte śniegiem, gdzie granica wiecznego śniegu przebiega na wysokości 4 000 m n.p.m. Wysokość opadów jest ściśle uzależniona od wiatrów monsunowych i obecność oceanu. W kraju występują dwie pory – sucha i deszczowa, która trwa mniej więcej od maja do listopada. Równina Irawadi, będąc obszarem osłoniętym od zachodów Górami Zachodniomyanmarskimi otrzymuje niewielkie wartości opadowe. Obszary wysoko położone są bardziej wilgotne, najbardziej obfite w opady są regiony nadmorskie, na południu kraju. więcej

Dokumenty i wiza:

Turystów polskich obowiązuje wiza: pobytowa turystyczna – Tourist Visa (do 28 dni, nie przewiduje się możliwości przedłużenia takiej wizy). Wizę można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych Myanmaru. Od 1 maja 2010 roku przewidziano możliwość uzyskania wizy na granicy, tzw. „visa on arrival” , możliwość ograniczona do Międzynarodowego Lotniska w Yangon oraz w Mandalay. Warunki uzyskania wizy na granicy: posiadanie paszportu z okresem ważności nie krótszym niż 6-miesięcy w momencie aplikowania o wizę. Wniesienie opłaty wizowej w wysokości: 30 dolarów amerykańskich w przypadku wizy turystycznej, dzieci do lat 7 są zwolnione z opłat wizowych. Okazanie biletu powrotnego. Dwie aktualne fotografie (4*6 cm). Udzielenie szczegółowych informacji w zakresie zakwaterowania na terenie Myanmaru. Posiadanie kwoty równowartości 300 dolarów amerykańskich w przypadku wyjazdu indywidualnego, 600 – w przypadku wyjazdu rodzinnego. Zobowiązanie do przestrzegania regulacji Związku Myanmar, w tym odpowiednich przepisów imigracyjnych i wizowych, oraz powstrzymania się od wjazdu na tereny zastrzeżone. Do Myanmar można wjechać jedynie morskimi przejściami granicznymi oraz międzynarodowym stołecznym portem lotniczym Yangon Airport oraz w Mandalay. Lądowe przejścia graniczne są dla turystów zamknięte. Dzieciom powyżej 7 lat wpisanym do paszportu rodzica wystawiana jest osobna wiza (w paszporcie rodzica wklejone są wówczas 2 nalepki wizowe). Przy wjeździe ważność paszportu nie może być krótsza niż 3 miesiące od daty upływu ważności wizy. Obowiązuje posiadanie biletu powrotnego lub do innego kraju. Opłata lotniskowa przy wylocie wynosi 10 USD. W związku ze zmieniającymi się często warunki wydawania wiz należy przed wyjazdem potwierdzić obowiązujące przepisy we właściwym przedstawicielstwie dyplomatyczno-konsularnym Myanmaru.więcej

Czas:

UTC +6:30więcej

Opis:


Myanmar / Birma - państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej, nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. Graniczy z Bangladeszem, Indiami, Chińską Republiką Ludową, Laosem i Tajlandią. Większe miasta: Rangun, Mandalaj, Basejn.

Świat roślinny w kraju jest bardzo bogaty, roślinność nie została poważnie zdegradowana przez działania ludzi. Obecnie wciąż około połowę powierzchni kraju pokrywają lasy. Obszary górzyste, które są na ogół wilgotnymi miejscami, porastają wilgotne wiecznie zielone lasy podzwrotnikowe (lasy monsunowe zrzucają liście w porze suchej). Świat zwierząt także na terytorium Myanmaru jest dobrze zachowany. Typowy dla Regionu Indochińskiego zwierzyniec reprezentują drapieżniki takie jak tygrys i lampart. W kraju nielicznie występują słonie indyjskie, nosorożce sumatrzańskie i tapiry malajskie. Do pospolitych gatunków należą bawoły, jeleniowate i antylopa garna. Tereny leśne reprezentują naczelne jak: gibon, langur i makak, oraz bogaty świat owadów (różne gatunki jadowitych pająków). Powszechne są też gady, głównie węże (największy z nich to pyton) oraz jaszczurki i płazy, które występują przede wszystkich na obszarach bagiennych w delcie Irawadi. Z ptaków do najliczniejszych zaliczyć należy różne gatunki bażantowatych i ptaki brodzące, które są powszechne w środowiskach wodnych Birmy. W kraju żyje endemiczna dla Krainy Orientalnej rodzina turkuśników. Obszary wybrzeża są zamieszkiwane przez ptactwo morskie.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Zagraniczne środki płatnicze powyżej 2000 USD, biżuteria, sprzęt elektroniczny i fotograficzny muszą być ujęte w deklaracji celnej. Jedynym ograniczeniem dotyczącym środków finansowych jest zakaz przywozu i wywozu waluty miejscowej. Można ją wymienić tylko na bony płatnicze (towarowe). Przy wyjeździe jedynie bony wykupione na kwotę wyższą niż 300 USD mogą być ponownie zamienione na walutę wymienialną. Wywóz wizerunków Buddy wymaga uprzedniej zgody władz Myanmaru (nie dotyczy wyrobów rzemieślniczych).

MELDUNEK. Nie ma obowiązku meldunkowego, aczkolwiek turyści zakwaterowani w hotelu muszą wypełnić bardzo szczegółową kartę rejestracyjną.

UBEZPIECZENIE. Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są honorowane.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są wymagane szczepienia profilaktyczne (za wyjątkiem sytuacji, w której turysta mniej niż 6 dni wcześnie przebywał na obszarze dotkniętym epidemią żółtej febry). Wskazane są jednak szczepienia według wskazań lekarza, w związku z zagrożeniem ptasią grypą. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Wizyta u lekarza w szpitalu państwowym jest praktycznie bezpłatna (nie dotyczy lekarstw). Poziom świadczeń medycznych zazwyczaj nie odpowiada europejskim standardom.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Obowiązkowe jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Nie ma możliwości legalnego wypożyczenia samochodu lub innego pojazdu bez kierowcy.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Dostęp do wielu regionów kraju jest ograniczony z powodu niestabilnej sytuacji etnicznej. Większość miejsc turystycznie atrakcyjnych, można odwiedzać jedynie w zorganizowanych grupach z miejscowym przewodnikiem i po wcześniejszym uzyskaniu zgody Tourism Regulation Departament. Turyści, którzy zboczą z wytyczonych szlaków turystycznych, narażeni są na zatrzymywanie przez liczne patrole policyjne.

BEZPIECZEŃSTWO W KRAJU. Co do zasady Myanmar jest krajem bezpiecznym dla turystów. Nie ma szczególnych zagrożeń przestępczością. Na niektórych obszarach zdarzają
się napięcia oraz konflikty na tle etnicznym o różnym natężeniu (także zbrojne).

OBYCZAJE. Niezastosowanie się do obowiązujących norm (reguły zachowania w świątyniach oraz miejscach kultu religijnego) może spowodować konflikt z miejscową ludnością. Odwiedzając świątynie czy inne miejsca kultu religijnego, trzeba być stosownie ubranym (odkryte ramiona, szorty czy klapki są niedozwolone). Bardzo niebezpieczne jest podejmowanie dyskusji na tematy społeczno-polityczne, a także zaczepianie miejscowych kobiet przez mężczyzn.

PRZYDATNE INFORMACJE. Telefony konórkowe, korzystające z ogólnie dostępnych operatorów sieci, na terenie Myanmar nie działają. Korzystanie z telefonów hotelowych, podobnie jak z dostępu do Internetu (o ile jest to możliwe) jest kosztowne.

Galerie z: Myanmar / Birma



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »