Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Nikaragua  - Przewodnik turystyczny

Nikaragua

Podstawowe informacje

Republika Nikaragui

Język urzędowy: hiszpański
Języki używane: hiszpański, miskito
Stolica: Managua
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 5.57 mln
Powierzchnia: 129 494 km2
Waluta: złota kordoba (NIO)
Religia dominująca: katolicyzm, protestantyzm
Kod telefoniczny: +505
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Nikaragua leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego, gdzie występuje niewielka różnica między przebiegiem rocznym pogody. Pasma górskie Kordylierów rozdzielają klimat Nikaragui na równikowy wilgotny nad Pacyfikiem z jedną porą suchą od listopada do kwietnia. Po wschodniej stronie Kordylierów panuje wybitnie wilgotny klimat bez pory suchej. Nad wybrzeżem Oceanu Spokojnego występuje pora sucha, ponieważ w półroczu zimowym wybrzeże dostaje się pod wpływ zimnego przedłużenia Prądu Kalifornijskiego, który wycofuje się na okres półrocza letniego. Wschodnie wybrzeże podlega działaniom wilgotnych mas powietrza znad Morza Karaibskiego i północno-wschodnich pasatów. Temperatury różnią się nieco na obszarze całego kraju. Na zachodzie, nad Oceanem Spokojnych są wyższe i wynoszą od 27 °C do 30 °C. Na wschodzie średnie wartości wynoszą 25-27 °C i mają przebieg typowy dla klimatu równikowego. W górach występuje piętrowość klimatyczna, ale różnica między nizinami, a szczytami gór nie przekracza 10 °C. Średnie wartości termiczne w wyższych partiach gór wynoszą 20-23 °C. Opady atmosferyczne cechują się dużo większymi różnicami. Nikaragua często jest nawiedzana przez huragany. więcej

Możliwości płatnicze:

Na walutę miejscową wymienić można jedynie dolary amerykańskie.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele RP nie są objęci obowiązkiem wizowym przy przejeździe tranzytem i pobycie nie przekraczającym 90 dni. Paszport winien być ważny mini­mum 6 miesięcy od daty wjazdu. Przekraczając granicę, należy okazać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży, a także mieć 500 USD w gotówce. Turyści podróżujący samo­lotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata lotniskowa przy wyjeździe w wysokości 32 USD od osoby. Podróżujący lądem obowiązani są do wniesienia opłaty wjazdowej w wysokości 7 USD, a przed opuszczeniem kraju muszą wnieść opłatę w wysokości 2 USD od osoby w godzinach 7.00–17.00 i 4 USD w godzinach 17.00–7.00. Dodatkowo od każdej osoby pobierany jest podatek turystyczny i migracyjny, który łącznie wynosi 7 USD, jeżeli przekroczenie granicy następuje od poniedziałku do piątku, a 9 USD – w soboty i niedziele.więcej

Czas:

UTC -6więcej

Opis:


Nikaragua, państwo w Ameryce Północnej, położone między Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu. Na zachodzie oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie wody Morza Karaibskiego. Obecna Nikaragua została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1502 roku. Kraj ten cechuje się tropikalnym klimatem i urozmaiconym krajobrazem.

Roślinność Nikaragui mimo zaborczej gospodarki człowieka jest dosyć dobrze zachowana, około 25% powierzchni kraju pokrywają lasy. Na wschodzie na terenach nizinnych rosną wiecznie zielone lasy tropikalne, cechujące się bogactwem gatunkowym. Lasy tropikalne przypominające amazońską selvę obfitują w takie gatunki jak hebanowce, mahoniowce, cedry i palisandry. Liczne są też epifity i liany. Wybrzeże karaibskie porośnięte jest zaroślami namorzynowymi i roślinnością bagienną. W zachodniej części kraju występują wiecznie zielone lasy z udziałem drzew tracących liście w porze suchej. W środkowej części kraju, a także w kotlinach śródgórskich występują sawanny. Świat zwierząt Nikaragui należy do środkowoamerykańskiej krainy neotropikalnej i reprezentowany jest głównie przez gatunki typowe dla strefy okołorównikowej. W lasach tropikalnych żyją pumy i jaguary, oraz świnie pekari. Liczne są także gady w tym różne gatunki jadowitych węży. Na terenach bagiennych i namorzynowych występują krokodyle, żółwie i jaszczurki. Bogaty jest także świat ptaków, do których należą kolibry i papugi.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Brak szczególnych regulacji dotyczących wwożenia i wywożenia pieniędzy. Nie ma restrykcji celnych, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych standardów.

MELDUNEK. Obowiązek meldunkowy sprowadza się do wypełnienia kwestionariusza imigracyjnego podczas przekraczania granicy.

UBEZPIECZENIE. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane. Zalecane jest ubezpieczanie się w miejscowej instytucji INISER, która udziela zniżek grupom turystycznym.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie ma większych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, choć stwierdzono nieliczne ogniska cholery i wirusa dengi, szczególnie na wybrzeżu karaibskim. Nie ma obowiązku szczepień. Wodę należy pić wyłącznie po wcześniejszym przegotowaniu.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Polskie i międzynarodowe prawo jazdy nie jest honorowane, należy wystąpić do policji drogowej o wydanie stosownego zezwolenia na prowadzenie pojazdów.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma ograniczeń.

BEZPIECZEŃSTWO. Nikaragua jest najbezpieczniejszym państwem w Ameryce Środkowej, zaleca się jednak stosowanie zdroworozsądkowych zasad bezpieczeństwa.

Galerie z: NikaraguaZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »