Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Australia  - Przewodnik turystyczny

Australia

Podstawowe informacje

Związek Australijski

Język urzędowy: angielski
Języki używane: angielski
Stolica: Canberra
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
Liczba ludności: 22.34 mln
Powierzchnia: 7 686 850 km2
Waluta: dolar australijski (AUD)
Religia dominująca: katolicyzm (25.8%)
Kod telefoniczny: +61
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 13

Joachim zostawił raka w tyle i przejechał 10 tys. km po Australii!

Trwająca pół roku wyprawa rowerowa właśnie osiągnęła swój moment kulminacyjny. Na licznikach pojawiło się wyczekiwane 10 tysięcy kilometrów. Tym samym »

Coraz bliżej celu! Na licznikach mają już ponad 9 tysięcy kilometrów

Joachim Czerniak i towarzyszące mu osoby pokonali w Australii większość zaplanowanego dystansu. Celem trwającej pół roku wyprawy rowerowej jest przeje »

Na rowerach zdobyli Górę Kościuszki- fotoreportaż

Uczestnicy wyprawy „Joachim zostawia raka w tyle. 10 000 km w pogoni za zdrowiem” pokonali kolejne wyzwanie, jakie przed sobą postawili. Na rowerach z »

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Duża rozciągłość południkowa Australii sprawia, że kraj ten leży w trzech strefach klimatycznych. Na północy występuje klimat podrównikowy, gdzie jedynie północny kraniec półwyspu Jork zalicza się do strefy klimatu równikowego, gdzie pora sucha jest słabo zaznaczona. Na przeważającej część lądu panuje klimat zwrotnikowy, a na południu rozciąga się strefa klimatu podzwrotnikowego. Nad południowym wybrzeżem Tasmanii panuje klimat umiarkowany. Duży obszar lądowy i obecność oceanów sprawia, że w Australii występuje kilka odmian klimatycznych. Temperatura powietrza Australii wykazuje znaczny związek z szerokością geograficzną i pozornym ruchem Słońca w ciągu roku. Najcieplejszym miesiącem roku jest styczeń. W miesiącu tym najwyższe średnie temperatury powietrza występują w Australii Zachodniej (Marble Bar), gdzie wynoszą one około 33 °C. Cała zachodnia część lądu, aż po okresową rzekę Coopers Creek, objęta jest izotermą 30 °C. Na południe od tej izotermy temperatury są coraz niższe, aż do 15 °C na Tasmanii. Przebieg izoterm zbliżony jest do równoleżnikowego. Odchylenia spowodowane są napływem wilgotnych mas powietrza i pasatami. W lipcu układ izoterm również zbliżony jest do równoleżnikowego. Najniższe średnie temperatury powietrza występują w południowo-zachodniej części lądu, na wschód od miasta Perth oraz w części południowo-wschodniej, w południowym dorzeczu rzeki Murray. Średnie temperatury powietrza w lipcu spadają tu poniżej 10 °C. W ciągu pięciu miesięcy zimowych w części tej mogą występować temperatury około 0 °C, jednakże pokrywa śniegowa nie utrzymuje się w ciągu zimy. Mniej więcej ze zwrotnikiem Koziorożca pokrywa się przebieg izotermy 15 °C, a przez północne skrawki Ziemi Arnhema i Półwyspu Jork przebiega izoterma 25 °C. więcej

Możliwości płatnicze:

W Australii akceptowane są karty kredytowe wszystkich większych banków działających na świecie.więcej

Dokumenty i wiza:

Australia wprowadziła ułatwienia w uzyskaniu wizy dla mieszkańców Unii Europejskiej (w tym obywateli polskich) wybierających się do Australii w celach turystycznych i biznesowych na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Wnioski o wizę eVisitor można składać za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa ds. Imigracji i Obywatelstwa Australii pod adresem www.immi.gov.au/e_visa/visitors. Uzyskanie pozytywnego wyniku aplikacji wizowej (potwierdzenie uzyskania wizy otrzymuje się e-mailem) uprawnia do wjazdu do Australii. Zalecane jest posiadanie wydruku otrzymanej decyzji w podróży do Australii i przy przekraczaniu granicy australijskiej. Zaleca się również konsultowanie na podanej stronie internetowej różnych rodzajów wiz i procedury ich uzyskiwania. Paszport musi być ważny na cały okres pobytu w Australii, przy czym wyraźnie zaleca się, aby był ważny przynajmniej 6 miesięcy. W Polsce wizy są wydawane przez Sekcję Wizową Ambasady Australii w Warszawie (www.poland.embassy.gov.au).więcej

Czas:

UTC od +8 do +11 - zima, UTC od +8 do +12 - latowięcej

Opis:


Australia, kraj położony na półkuli południowej, obejmujący najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Australia nie posiada granic lądowych z żadnym państwem, ale ma sąsiadów poprzez morza. Od północy są to: Indonezja, Timor Wschodni i Papua-Nowa Gwinea; na północnym wschodzie: Wyspy Salomona, Vanuatu oraz Nowa Kaledonia; na południowym wschodzie: Nowa Zelandia. Australia jest jedynym państwem, które jest również kontynentem.
Australia jest krajem wysoko rozwiniętym, z wielokulturowym społeczeństwem. W porównaniu z innymi państwami (Wskaźnik Rozwoju Społecznego) Australia jest notowana bardzo wysoko, jeśli chodzi o jakość życia, opiekę zdrowotną, przeciętną długość życia, poziom wykształcenia, swobodę działalności ekonomicznej, wolność osobistą i prawa polityczne i obecnie znajduje się na 2 miejscu po Norwegii. Miasta australijskie są w światowej czołówce w dziedzinie życia kulturalnego.

Religie rodzime Australii – na kształt wierzeń rodzimych mieszkańców Australii decydujący wpływ miała izolacja kontynentu, charakterystyczne środowisko naturalne oraz nieukształtowana struktura społeczna. Praktykowane są obrzędy związane z magią, a znaczącą rolę odgrywa zjawisko totemizmu.

Australia jest jednym z największych państw świata, które leży na kontynencie australijskim. Australia leży na półkuli południowej i wschodniej. Kontynent Australijski, na którym leży Związek Australijski jest najbardziej płaskim ze wszystkich kontynentów ze średnią wysokością wynoszącą 330 m n.p.m. Kraj ten cechuje się zróżnicowanym klimatem i przyrodą, gdzie występuje wiele gatunków roślin i zwierząt endemicznych.

Kuchnia australijska


Tradycyjna kuchnia australijska bazowała na angielskich potrawach przywiezionych do Australii przez emigrantów i zesłańców z Anglii. Tę niezbyt wyrafinowaną kuchnię zdominowały: niedzielna pieczeń, kotlety z kością z rusztu i inne potrawy z mięsa podawane najczęściej z warzywami (potocznie zwanymi "three veg" – "trzy warzywa") takimi jak ziemniaki, marchewka, groszek czy fasola (w większości przypadków podawanych w typowy dla Anglików sposób – miękkie i długo gotowane). Jednak w czasie ostatnich trzydziestu lat w kuchni australijskiej zaszły duże zmiany związane głównie z australijską polityką wielokulturowości i otwarciem Australii na przybyszów z zewnątrz.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Nie ma limitów przy wwozie i wywozie środków pieniężnych. Całko­wicie zakazany jest wwóz żywności, roślin, zwierząt i skór zwierzęcych.

UBEZPIECZENIE. Wskazane jest wykupienie w Polsce przed przyjazdem osobowej polisy ubezpieczeniowej. Ubezpie­cze­nie samochodu jest obowiązkowe. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane na zasadzie indywidualnych porozumień.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia turystów mogą być jadowite węże i pająki (dotyczy to przede wszystkim osób podróżujących po buszu lub pustyni). Opieka medyczna jest jednak dobrze przygotowana na leczenie skutków ukąszeń. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy. Doba w szpitalu kosztuje ok. 800 AUD. Koszt stan­dardo­wej wizyty lekarskiej wynosi ok. 60 AUD.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Do prowadzenia pojazdów konieczne jest międzynarodowe prawo jazdy. Na podstawie polskiego prawa jazdy i po zdaniu egzaminu można uzyskać miejscowe prawo jazdy. Na drogach obowiązuje ruch lewo­stronny. Bardzo wysokie i skutecznie egzekwowane są kary za wykroczenia drogowe.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. W nie­których stanach dostęp do terytoriów zamieszkiwanych przez Abory­genów wymaga uzyskania zezwolenia.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Należy bezwzględnie stosować się do wszelkich zaleceń umieszczonych na tablicach, które ostrzegają przed niebez­piecznymi drapieżnikami (krokodyle) i innego rodzaju zagrożeniami dla zdrowia i życia.
   Słońce w okresie letnim operuje bardzo intensywnie – nie­zbędne jest stosowanie kremów z filtrami UV 30+ i noszenie ciemnych okularów.

Galerie z: AustraliaZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »