Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Portoryko  - Przewodnik turystyczny

Portoryko

Podstawowe informacje

Język urzędowy: hiszpański, angielski
Języki używane: hiszpański, angielski
Stolica: San Juan
Ustrój polityczny: autonomiczne terytorium stowarzyszone
Liczba ludności: 3.94 mln
Powierzchnia: 9 104 km2
Waluta: dolar amerykański (USD)
Religia dominująca: katolicyzm
Kod telefoniczny: +1787
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Portoryko leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, który kształtowany jest przez północno-wschodnie pasaty przynoszące obfite opady deszczu. Wyspa oblewana jest przez ciepłe prądy morskie, przez co temperatury tego regionu są wysokie, ale cechują się brakiem ekstremów. Temperatury mają przebieg zbliżony do klimatu równikowego, gdzie średnia roczna wynosi 26 °C. W okresie zimowym średnia dobowa wynosi 24 °C, a latem temperatura sięga 28-29 °C. Dobowe amplitudy są niewielkie i nie przekraczają z reguły 5 °C. Obszary wyżej położone są chłodniejsze. Wysokie partie Cordillera Central cechują się średnią roczną o kilka stopni niższą niż na terenach nizinnych. Średnie wartości wynoszą w ciągu roku 19-21 °C. Opady są bardzo zróżnicowane i cechują się duża rozpiętością w kierunkach północny wschód - południowy zachód. Przyczyną są pasaty przynoszące obfite opady deszczu w półroczu letnim i tereny górskie zatrzymujące większość opadów. Największe opady występują latem w okresie od maja do listopada, a pora sucha trwa kilka miesięcy w półroczu zimowym i jest wyraźnie zaznaczona na terenach o niskich opadach. Region Portoryko leży na trasie niszczycielskich cyklonów tropikalnych. więcej

Dokumenty i wiza:

Portoryko jest państwem stowarzyszonym ze Stanami Zjednoczonymi, turystów z Polski przyjeżdżających tutaj obowiązują takie przepisy wjazdowe, jak w USA. Oznacza to, że podczas podróży potrzebna nam będzie wiza wydana przez konsula Stanów Zjednoczonych, a nasz paszport powinien być ważny o co najmniej 6 miesięcy dłużej niż planowany pobyt na wyspie. Nie ma formalnego obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe, ale jednak może on jednak być przydatny w razie wątpliwości urzędnika kontroli granicznej. więcej

Czas:

UTC -4więcej

Opis:


Portoryko, (hiszp. Puerto Rico – "bogaty port") – terytorium stowarzyszone z USA, leżące na wyspie o tej samej nazwie (i kilku małych wyspach) w Ameryce Środkowej, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Ten niewielki kraj cechuje się górzystym krajobrazem i tropikalnym klimatem. Wyspa została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1493 roku. Portoryko pozostaje pod zwierzchnictwem USA, ale ma duży zakres autonomii. Mieszkańcy Portoryko, pomimo że są obywatelami USA, nie głosują w wyborach do Kongresu i w wyborach prezydenckich, chociaż biorą udział w prawyborach prezydenckich.

Szata roślinna jest w dużym stopniu wyniszczona, a wiele obszarów wyspy zostało przeznaczonych pod uprawę. Naturalną szatę roślinną stanowią lasy tropikalne i rosnące w suchszych regionach wyspy podzwrotnikowe lasy, który drzewa częściowo tracą liście w porze suchej. W lasach tych charakterystyczne są lasy palmowe. Palmy powszechne są także na wybrzeżu. Równikowe lasy rosną na terenach o największych opadach deszczu. Znaczne obszary kraju zajmują tereny sawannowe, gdzie oprócz lasów podzwrotnikowych i samych sawann, występują także zarośla twardolistne i krzewy suchoroślowe. U południowy wybrzeży rosną rafy koralowe. Świat zwierząt należy do antylskiej krainy neotropikalnej i jest bogaty pod względem gatunkowym. Na wyspie niema dużych ssaków, powszechne są gady i ptaki, a także skorupiaki. W wodach przybrzeżnych żyją delfiny i wieloryby. Świat ptaków jest bardzo bogaty i reprezentowany jest przez 349 gatunków, gdzie 18 to gatunki endemiczne.

Pełny opis tutaj.

Kuchnia Portoryko


Bardzo polecana jest na przykład lokalna zupa z czarnej fasoli - frijoles negros. Charakterystyczne dla portorykańskiej kuchni są też mieszanki przypraw: adobo do mięsa oraz sofrito w niesłychanie żółtym kolorze. Na Portoryko najbardziej typowym daniem głównym jest wywodzące się z hiszpańskiej tradycji kulinarnej caldero, czyli duszony gulasz lub gęsta zupa, składająca się z mięsa i warzyw. Więcej tutaj.

Galerie z: PortorykoZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »