Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Saint Lucia  - Przewodnik turystyczny

Saint Lucia

Podstawowe informacje

Język urzędowy: angielski
Języki używane: angielski
Stolica: Castries
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
Liczba ludności: 0.16 mln
Powierzchnia: 616 km2
Waluta: dolar wschodniokaraibski (XCD)
Religia dominująca: katolicyzm, protestantyzm
Kod telefoniczny: +1758
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Saint Lucia leży w strefie działania klimatu równikowego, gdzie pogoda kształtowana jest przez północno-wschodnie pasaty i ciepłe prądy morskie. Temperatury są wysokie, typowe dla obszaru o klimacie równikowym. Średnie wartości wynoszą 24-28 °C, gdzie roczne jak i dobowe amplitudy są niewielkie. Nie występują wartości ekstremalne, które łagodzone są przez wpływ akwenów morskich i samych pasatów. Nocne temperatury obniżają się do średnich wartości 18-20 °C. Opady są wysokie, a ich ilość zależy od wiatrów. Występują dwie pory roku: sucha (od grudnia do czerwca)i deszczowa (od czerwca do listopada), które trwają po pół roku. Należy pamiętać, że w czasie pory suchej, także zdarzają się opady deszczu. W okresie od czerwca do połowy listopada, wyspa nawiedzana jest przez huragany. więcej

Możliwości płatnicze:

Banki respektują większość kart kredytowych.więcej

Dokumenty i wiza:

Przy wjeździe do Saint Lucia obywateli polskich nie obowiązują wizy (pobyt do 180 dni). Paszport musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Obowiązuje okazanie biletu powrotnego lub na dalszą podróż. Podobny wymóg stawiany jest w przypadku pobytu tranzy­towego. Nie wymaga się określonej kwoty pieniędzy na deklarowany czas pobytu; koszt dziennego utrzymania turysty wynosi minimum 50 USD. Przy wyjeździe obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości ok. 20 USD.więcej

Czas:

UTC -4więcej

Opis:


Saint Lucia, jest niewielkim państwem wyspiarskim leżącym w Ameryce Środkowej na morzu Karaibskim, które wschodzi w skład Małych Antyli. Należąca do Wysp Zawietrznych Saint Lucia cechuje się wyżynno-górzystym krajobrazem i tropikalnym klimatem. Wyspa została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1502 roku. Głową państwa jest monarcha brytyjski, reprezentowany przez mianowanego przez siebie gubernatora generalnego.

Roślinność wyspy jest dobrze zachowana i w znacznym stopniu jest ona pierwotna. Lasy zajmują około 15% powierzchni kraju i są to lasy tropikalne porastające wilgotne stoki gór. Do głównych gatunków należą mahonie i hibiskus. Na terenach górskich występują także sosnowate. Na wyspie rosną także storczyki, jaśmin i wiele gatunków roślin kwietnych. Fauna należy do antylskiej krainy neotropikalnej. Świat zwierząt reprezentują drobna zwierzyna, gdzie w do przedstawicieli ssaków należą głównie gryzonie, a lasach małpy. Liczne są gady, głównie jaszczurki i żółwie, a na wybrzeżu różne gatunki skorupiaków. Bogaty jest świat ptaków, głównie morskich.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. W przypadku wwozu kwoty przekraczającej równowartość 100 tys. XCD należy złożyć deklarację celną. Inne przepisy celne nie odbiegają od standardów europejskich.

MELDUNEK. Nie ma obowiązku meldunkowego.

UBEZPIECZENIE. Uznawane są wyłącznie ubezpieczenia międzynarodowe.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie są wymagane ani zale­cane żadne szczepienia ochronne. Poza nagłymi wypadkami możliwe jest uzyskanie wyłącznie odpłatnej pomocy medycznej w prywatnych gabinetach lekarskich lub zabiegowych.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. W Saint Lucia obowiązuje ruch lewostronny. Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy. Wskazane jest wykupienie miejscowego pozwolenia na prowadzenie samochodu oraz ubezpieczenia typu full inclusive.

BEZPIECZEŃSTWO. Saint Lucia jest krajem bezpiecznym. Jednak zaleca się, by ważniejsze dokumenty, bilety lotnicze oraz kosztowności zostawiać w hotelowych sejfach.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Napiwki – zwyczajowo w wysokości 10–15% w zależności od świadczonej usługi. W restauracjach napiwek z reguły wliczany jest do rachunku.
   Telefony w nagłych wypadkach: Policja: 999; Straż pożarna: 911

Galerie z: Saint LuciaZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »