Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Salwador  - Przewodnik turystyczny

Salwador

Podstawowe informacje

Republika Salwadoru

Język urzędowy: hiszpański
Języki używane: hiszpański
Stolica: San Salwador
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 6.82 mln
Powierzchnia: 21 040 km2
Waluta: dolar amerykański (USD)
Religia dominująca: katolicyzm
Kod telefoniczny: +503
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Salwador leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, gdzie na obszarze całego kraju występują dwie pory roku: deszczowa i sucha. Istotny wpływ na klimat nadbrzeżnej części Salwadoru mają prądy morskie. Temperatury są wysokie, praktycznie przez cały rok, a w górach występuje piętrowość klimatyczna. Tereny nisko położone do wysokości 700 m n.p.m. to obszary gdzie występuje piętro gorące. W najcieplejszym okresie jakim jest lato wynoszą 25-27 °C, a w śródgórskich wyżynnych regionach kraju, to wartości rzędu 23-25 °C. Zimą na terenach nadbrzeżnych średnie wartości termiczne wynoszą 20-24 °C, zaś na wyżynach 18-20 °C. Inaczej jest w górach na wysokościach powyżej 1000 m n.p.m. występuje piętro umiarkowane. Średnie wartości termiczne w wyższych partiach gór wynoszą 12-15 °C, a zimą średnie wartości wynoszą poniżej 10 °C. Do częstych zjawisk w górach Salwadoru należą przymrozki a nawet mrozy. Opady jak na tak mały kraj jakim jest Salwador są zróżnicowane, czego przyczyną jest rzeźba terenu. Największe opady występują w górach, szczególnie w na krańcach północnych, daleko od Pacyfiku. Pora deszczowa trwa od maja do października, a sucha od listopada do kwietnia. Pora sucha jest bardzo wyraźna w dolinach śródgórskich i na wybrzeżu. W górach na północy jest słabo zaznaczona. W górach Salwadoru występują zimą dni z opadami śniegu. więcej

Możliwości płatnicze:

Transferów bankowych można dokonywać za pośrednictwem znanych banków międzynarodowych.więcej

Dokumenty i wiza:

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP przy pobytach do 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdu na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy. Paszport powinien zachowywać ważność w dniach wjazdu i wyjazdu. Turysta powinien dysponować kwotą 150 USD na każdy dzień pobytu lub kartą kredytową. Służby imigracyjne mogą zażądać okazania biletu powrotnego lub umożliwiającego kontynuację podróży. Turystów podróżujących samolotem obowiązuje przy wyjeździe opłata lotniskowa w wysokości 30 USD. Opłata za przekraczanie granicy lądowej wynosi ok. 3 USD.więcej

Czas:

UTC -6więcej

Opis:


Salwador, (El Salvador) państwo w Ameryce Środkowej, leżące nad Oceanem Spokojnym. Graniczy ono z Gwatemalą i Hondurasem. Cechuje się górzystym krajobrazem i klimatem gdzie występuje pora sucha i deszczowa. Do najbardziej aktywnych wulkanów świata należy salwadorski wulkan Izalco (1965 m), który w latach 40. i 50. przez kilkanaście lat nieustannie wyrzucał lawę i popioły wulkaniczne.

Naturalna roślinność kraju jest w większości wyniszczona, a wiele terenów zajmują obszary rolnicze. Świat zwierząt ubogi na tle całego regionu Ameryki Środkowej. W Salwadorze żyje najmniej zwierząt. Do rzadkich gatunków należą jaguary i tapiry. Na wybrzeżu, w obrębie terenów podmokłych i ujść rzek bytują żółwie i aligatory. Wody przybrzeżne obfitują w różne gatunki ryb. Przy granicy z Gwatemalą znajduje się Park Narodowy El Imposible oraz u zbiegu granic Hondurasu i Gwatemali — Park Narodowy La Fraternitad.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Brak szczególnych regulacji prawnych co do wwożenia, wywożenia i wymiany pieniędzy. Przy wwozie większych kwot należy udokumentować źródło ich pochodzenia. Restrykcje celne nie odbiegają powszechnie przyjętych standardów.

MELDUNEK. Cudzoziemców obowiązuje meldunek, tj. rejestracja w Generalnej Dyrekcji Migracyjnej polega on na wypełnieniu formularza przy przekraczaniu granicy .

UBEZPIECZENIE. Nie ma obowiązku wykupienia polisy ubezpieczeniowej. Polisy wybranych międzynarodowych  towarzystw ubezpieczeniowych są honorowane.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie występują zagrożenia epidemiologiczne, nie są też wymagane szczepienia. Zalecane jest jednak stosowanie zwyczajowej dla tej strefy klimatycznej ostrożności. Opieka medyczna dostępna jest w miastach.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest obowiązkowe, przy pobytach nie przekraczających 90 dni honorowane jest polskie prawo jazdy.

BEZPIECZEŃSTWO. Bardzo wysokie zagrożenie przestępczością. W Salwadorze działają bezwzględne gangi młodzieżowe tzw. Maras; na porządku dziennym są napady rabunkowe z bronią w ręku, należy zachować daleko idącą ostrożność i unikać sytuacji konfliktowych.

PRZYDATNE INFORMACJE. Komentarze na temat polityki wewnętrznej kraju nie są mile widziane.

Galerie z: SalwadorZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »