Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Samoa  - Przewodnik turystyczny

Samoa

Podstawowe informacje

Niezależne Państwo Samoa

Język urzędowy: samoański, angielski
Języki używane: samoański, angielski
Stolica: Apia
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
Liczba ludności: 0.177 mln
Powierzchnia: 2 944 km2
Waluta: tala (WST)
Religia dominująca: protestantyzm
Kod telefoniczny: +685
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Na wyspach panuje Klimat równikowy - gorący i wilgotny, o niskich wahaniach temperatur nie przekraczających średnio 2 °C w skali rocznej. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 27 °C, a średnie opady są bardzo duże. W okresie od listopada do marca często występują huragany. więcej

Dokumenty i wiza:

Wizy nie są wymagane na wjazd i pobyt do 60 dni w celach turystycznych. Wymagane są: ważność paszportu co najmniej 6 miesięcy ponad przewidywany okres pobytu, bilet na powrót lub dalszą podróż, odpowiednie środki utrzymania oraz potwierdzenie zakwaterowania.więcej

Czas:

UTC -11więcej

Opis:


Samoa, państwo w Oceanii, obejmujące zachodnią część Wysp Samoa (pozostałe stanowią terytorium Stanów Zjednoczonych jako Samoa Amerykańskie). Do 1997 znane było jako Samoa Zachodnie. Od północy graniczy z Tokelau, od zachodu z Tuvalu oraz Wallis i Futuną, od południa z Tonga, a od wschodu z Samoa Amerykańskim. W skład państwa Samoa wchodzi 9 zachodnich wysp archipelagu Samoa, z których cztery są zamieszkane: Savaii (1715 km²), Upolu (1113 km²), Apolima i Manono. Niezamieszkane wyspy to: Fakuatapu, Namu'a, Nu'utele i Nu'ulua (tworzące wyspy Aleipata) oraz Nu'usafe'e. Duże wyspy są pochodzenia wulkanicznego, mniejsze zaś koralowego, a najwyższym wzniesieniem jest góra Silisili (1858 m n.p.m.) leżąca na wyspie Savaii. Niemal wszystkie wyspy otoczone są barierą raf koralowych.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

UBEZPIECZENIE. Zalecane jest wykupienie pełnego ubez­pie­cze­nia, zwłaszcza zdrowotnego.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Konieczne jest przed­sta­wienie dowodu szczepienia przeciw żółtej febrze w przypadku przyjazdu z regionów zagrożonych tą chorobą. Obecnie odnotowuje się duże zagrożenie dengą przenoszoną przez komary.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. 7 września 2009 roku w Samoa nastąpiła zmiana kierunku w ruchu drogowym z prawostronnego na lewostronny. Powodem zmiany jest wprowadzenie takiego samego kierunku ruchu jak w innych krajach w Oceanii co ma przynieść obniżenie kosztów sprowadzania samochodów. Do tej pory samochody sprowadzano z USA. Samochód można wynająć na większości wysp (nikła sieć stacji benzynowych, wyłącznie w większych miastach). Drogi są kiepskiej jakości, zaś jazda po zmroku dodatkowo utrudniona z uwagi na słabe oświetlenie uliczne.

BEZPIECZEŃSTWO. Wysoki wskaźnik przestępczości pospolitej.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Samoa leży w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występo­wa­nia trzęsień ziemi i tsunami.
   Należy uważać na silne prądy morskie otaczające wyspy.
   Należy unikać spożywania wody z kranu.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »