Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
San Marino  - Przewodnik turystyczny

San Marino

Podstawowe informacje

Republika San Marino

Język urzędowy: włoski
Języki używane: włoski
Stolica: San Marino
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 0.031 mln
Powierzchnia: 61.6 km2
Waluta: euro (EUR, €)
Religia dominująca: katolicyzm
Kod telefoniczny: +378
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

San Marino leży w strefie klimatu podzwrotnikowego o jego śródziemnomorskiej odmianie. Kraj cechują chłodne zimy i gorące lata. W okresie zimowym pogodę kształtuje obecność gór oraz chłodne masy powietrza pochodzące z północnej części Europy. Latem kraj dostaje się pod wyraźny wpływ mas zwrotnikowych płynących z Afryki oraz z Bliskiego Wschodu. Zimą jest dość zimno, średnie wartości termiczne wynoszą od −2 do +4 °C. Latem jest gorąco, średnie wartości termiczne wynoszą 23 °C, sięgając maksymalnie 30 °C. Występuje duża liczba dni z upałami. Opady w San Marino są wysokie, lecz większość z nich przypada na okres zimowego półrocza, latem opady są rzadkie. więcej

Dokumenty i wiza:

Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium San Marino jest paszport bądź dowód osobisty. Paszport powinien być ważny minimum 3 miesiące dłużej niż planowany okres pobytu za gra­nicą. Jeśli planuje się pobyt dłuższy niż 10 dni, należy to zgłosić w oddziale ds. cudzoziemców miejscowej żandarmerii.więcej

Czas:

UTC +1 – zima, UTC+2 – latowięcej

Opis:


San Marino, państwo śródlądowe w Europie Południowej stanowiące enklawę na obszarze Włoch. Stolica kraju to San Marino. Jest państwem położonym w całości na terytorium górzystym, w Apeninie Toskańsko-Emiliańskim. San Marino jest najstarszym i jednym z najmniejszych państw Europy (zaraz po Watykanie i Monako). Kraj jest enklawą na terenie Włoch.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Zgodne z normą unijną. Nie ma ograniczeń co do ilości produktów, które można wwieźć, kupić i zabrać ze sobą, jeżeli są przeznaczone na własny użytek, a nie na sprzedaż.

MELDUNEK. Obowiązku meldunkowego dopełnia recepcja hotelu lub właściciel mieszkania.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Pozwolenie na pobyt nie uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej. Ponie­waż Republika San Marino nie jest członkiem Unii Europejskiej, władze miejscowe nie honorują na swoim terytorium Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W nagłych przypadkach można zgłaszać się do szpitala lub przychodni. Świadczenia medyczne są płatne.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Dojazd samochodem autostradą A14 Bolonia–Ankona. Wjazd na terytorium San Ma­ri­no nie podlega żadnym ograniczeniom. Pojazdy należy zostawiać wyłącznie na specjalnie oznakowanych parkingach. Polskie prawo jazdy jest honorowane.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Republika San Marino stanowi enklawę na obszarze Włoch. To najstarsza republika świata, utworzona w 301 r. Jest ona jedy­nym pozostałym do dziś włoskim miastem-państwem.
   San Marino położone jest w górzystym terenie wchodzącym w skład pasma Apeninów. Klimat San Marino ma charakter śródziemnomorski, z ciepłym latem i łagodną zimą.
   San Marino jest corocznie odwiedzane przez 3–4 miliony turystów udających się przejazdem do Rzymu i na południe Włoch. Dla Republiki San Marino turystyka jest najważ­niejszym źródłem dochodu.

Galerie z: San MarinoZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »