Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Somalia  - Przewodnik turystyczny

Somalia

Podstawowe informacje

Republika Somalijska

Język urzędowy: somali
Języki używane: włoski, angielski, języki kuszyckie, suahili
Stolica: Mogadiszu
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 9.55 mln
Powierzchnia: 637 700 km2
Waluta: szyling somalijski (SOS)
Religia dominująca: islam
Kod telefoniczny: +252
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Somalia leży w większości w strefie klimatu podrównikowego. Także obszary na południe od stolicy kraju Mogadiszu są nacechowane klimatem podrównikowym, mimo iż leżą na równiku. Północne krańce Somalii, mniej więcej od 9°N, przechodzą w klimat o typowych cechach zwrotnikowych. Klimat Somalii charakteryzuje się dużą suchością i występowaniem dwóch pór deszczowych, oraz monsunową zmianą kierunków wiatru. Wiatry monsunowe wiejące latem znad Oceanu Indyjskiego nie przynoszą opadów, zimą zaś wiatry wiejące znad Półwyspu Arabskiego są suche i także nie przynoszą opadów. Te dwa okresy rozdzielone są dwiema krótkimi porami deszczowymi. Łączna długość pór z opadami wynosi do czterech miesięcy. Deszcze padają najpierw w okresie kwiecień-maj, a następnie w okresie listopad-grudzień. Wielu ludzi żyje bez dostępu do bieżącej wody. Termicznie Somalia jest zaliczana do krajów o klimacie gorącym – średnia temperatura roczna nie spada poniżej 15 °C. Wyjątek mogą stanowić wyższe partie gór, gdzie zimą temperatury mogą spadać poniżej 10 °C. Generalnie jest wszędzie gorąco przez cały rok, a na północy upalnie. Północna część kraju w najchłodniejszym miesiącu lutym cechuje się temperaturami rzędu 25 °C, w sierpniu około 30 °C, przy czym w ciągu dnia występują upały ponad 40 °C. Na południu jest nieco łagodniej. więcej

Dokumenty i wiza:

Cudzoziemcy zamierzający udać się w podróż do Somalii z Kenii obowiązani są do ubiegania się o wizę wjazdową w Ambasadzie Republiki Somalijskiej w Nairobi.więcej

Czas:

UTC +3więcej

Opis:


Somalia, państwo w północno-wschodniej części Afryki położone na Półwyspie Somalijskim (zwanym „Rogiem Afryki”). Przylega do Oceanu Indyjskiego i Zatoki Adeńskiej. Na północnym zachodzie graniczy z Dżibuti, na zachodzie z Etiopią, zaś na południowym zachodzie z Kenią.

Od 1991 roku w Somalii trwa wojna domowa, obecnie kraj jest w stanie faktycznego rozpadu, a rząd kontroluje tylko niewielkie skrawki jego terytorium. W 2011 Somalia zajęła 1. miejsce (czwarty rok z rzędu) w rankingu państw o najtrudniejszych warunkach do życia. W lipcu 2011r, na terenie Somalii ogłoszono stan klęski głodowej, spowodowany długotrwałą suszą, plagami szarańczy, a także długoletnią wojną domową. W wyniku głodu zmarło już 12 tys osób, a szacuje się że blisko 12 mln ludzi, może wkrótce głodować, jeśli nic się nie uczyni w tej sprawie.

Świat zwierząt w Somalii jest dosyć bogaty. Najwięcej gatunków zwierząt występuje na południu kraju, na terenach bardziej wilgotnych sawann. Do głównych gatunków zwierząt należą typowe dla sawann gatunki jak: lew, żyrafa, zebra, słonie, hieny, gazele oraz guźce. Nad rzekami żyją krokodyle. Na obszarach drzewiastych występują różne gatunki małp, gdzie głównym przedstawicielem jest pawian. Z ptaków powszechne są strusie, a nad oceanem mewy. Na terenach półpustynnych występują węże i jaszczurki. W wodach Oceanu Indyjskiego żyje wiele gatunków ryb w tym rekiny. Somalia ma dwa rezerwaty przyrody. Badana-Bushbush na południu kraju przy granicy z Kenią, a drugi rezerwat to Alifuuto w dolinie rzeki Dżuby, który obejmuje podmokłe tereny leżące w rejonie rzeki oraz wilgotną sawannę.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

BEZPIECZEŃSTWO:
   Uwaga: Zaleca się unikanie podróżowania do Somalii bez względu na cel i charakter podróży.
   Bezwzględnie – z uwagi na pa­nujące piractwo – odradza się korzystanie z dróg morskich wzdłuż całego wybrzeża Somalii (należy zachować odległość co najmniej 200 mil morskich od wybrzeża oraz minimum 100 mil morskich w Zatoce Adeńskiej). Bardzo wysokie jest zagrożenie działalnością terrorystyczną, powszechna jest pospolita prze­stępczość i porwania. Ze względów bezpieczeństwa zdecydowanie odradza się korzystanie z lokalnych, prywatnych linii lotniczych (również etiopskich).
   Władze Somali właściwie tylko  formalnie administrują południową częścią kraju (północno-zachodnia to samozwańczy Somaliland, północno-wschodnia zaś Puntland), utrzymują się w stolicy (Mogadiszu) wyłącznie dzięki pomocy  kontyngentu wojskowego AMISOM. Większość obszaru (ponad 70% i duża część rejonów stołecznych) jest opanowana przez ekstremistyczną partyzantkę islamską Al.-Shabaab. Zwiększa ona stale swoją aktywność , dodając do regularnych działań militarnych również akcje terrorystyczne. Rezydujący w Mogadiszu Tymczasowy Rząd Federalny (TFG) cieszy się jednak szerokim poparciem międzynarodowym (w tym Unii Europejskiej i dąży do ułożenia sobie stosunków zarówno z Solamilandem oraz Puntlandem, jak i niektórymi wewnętrznymi siłami politycznymi.

SŁUŻBA ZDROWIA. Ubezpieczenie powinno obejmować koszty ewentualnej lotniczej ewakuacji z Somalii. Służba zdrowia prak­tycznie nie istnieje (z wyjątkiem szpitali w Mogadiszu i Hargeisa). Powszechne są choroby związane z wirusem polio oraz do­legliwości powodowane skażeniem wody.

Galerie z: SomaliaZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »