Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Suazi  - Przewodnik turystyczny

Suazi

Podstawowe informacje

Królestwo Suazi / Królestwo Swazilandu

Język urzędowy: suazi (swati), angielski
Języki używane: suazi
Stolica: Mbabane (Siedziba parlamentu i króla: Lobamba)
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
Liczba ludności: 1.13 mln
Powierzchnia: 17 363 km2
Waluta: lilangeni (SZL)
Religia dominująca: protestantyzm
Kod telefoniczny: +268
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Klimat z racji położenia określany jest jako zwrotnikowy, z wilgotną odmianą, gdzie rzeźba terenu ma istotny wpływ na pogodę w Suazi. Kraj jest stosunkowo chłodny, obszary Niskiego Weldu cechują się średnimi dobowymi temperaturami około 25 °C w styczniu i 20 °C w lipcu. Im dalej na zachód, tym jest chłodniej. Wraz ze wzrostem wysokości spada temperatura. Obszary Wysokiego Weldu są chłodne, w styczniu średnie wartości przyjmują zaledwie 15 °C, a w lipcu zaś 12 °C. Na terenach najwyżej położonych występują przymrozki, a nawet opady śniegu. Suazi jest krajem dosyć wilgotnym, gdzie przyczyną są góry i wyżyny. Cechą klimatu jest przede wszystkim dość łagodny przebieg roczny temperatur. Poza tym faktem w kraju występują dwie pory, sucha (maj-październik) i deszczowa (listopad-kwiecień). W związku ze stosunkowo niewielką odległością od oceanu, nad wschodnie regiony Suazi docierają cyklony tropikalne, które raz na kilka lat pustoszą wschodnie regiony kraju. więcej

Możliwości płatnicze:

Akceptowanym środkiem płatniczym jest również rand południowoafrykański (ZAR). Czeki podróżne i karty kredytowe są zasadniczo akceptowane, czynna jest sieć bankomatów.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy udający się do Swazilandu nie potrzebują wizy przy pobytach do 30 dni.więcej

Czas:

UTC +2więcej

Opis:


Suazi, (Swaziland) niewielkie państwo w południowej Afryce, usytuowane na wschodnich stokach Gór Smoczych. Graniczy z Mozambikiem i Republiką Południowej Afryki. Suazi oferuje dużą różnorodność krajobrazów, od gór wzdłuż granicy z Mozambikiem, przez sawanny na wschodzie, po lasy deszczowe na północnym zachodzie. Nazwa kraju pochodzi od plemienia Suazi z grupy Bantu, które zamieszkuje te tereny. Obszar dzisiejszego Suazi był pierwotnie zamieszkiwany przez Buszmenów, zaś w czasach kolonialnych znajdował się pod panowaniem Wielkiej Brytanii. Kraj uzyskał niepodległość w 1968 roku. Choć obecnie podstawą gospodarki jest rolnictwo, to Suazi należy do wąskiej grupy krajów Afryki, które są dosyć dobrze rozwinięte. Ponadto kraj należy do regionu stabilnych politycznie i niedotkniętych wojnami domowymi jak Sudan czy Somalia.

Szata roślinna kraju jest uboga, ponieważ została znacznie przeobrażona przez działalność człowieka. Świat zwierząt jest mocno zubożony z powodu działalności rolniczej człowieka i stosunkowo wysokiego poziom rozwoju kraju. Na terenie Suazi występują charakterystyczne dla wschodnioafrykańskich sawann gatunki, takie jak zebry, antylopy i żyjące nad rzekami hipopotamy. Z drapieżników występują głównie lwy i hieny W wielu regionach nisko położonych dominującymi gatunkami zwierząt jest bydło wypasane przez człowieka na znacznych obszarach. Utrapieniem mieszkańców Suazi jest mucha tse-tse, która utrudnia wypas bydła. Muchy te roznoszą bakterie wywołujące śpiączkę afrykańską. Obszary chronione zajmują niewielki procent kraju. Największym rezerwatem jest Hlane, a poza nim utworzony w 1964 roku rezerwat Mlilwane, który był pierwszym obszarem chroniącym przyrodę Suazi.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Cudzoziemcy opuszczający Swaziland mogą wywieźć jedynie taką ilość dewiz, jaką zadeklarowali przy wjeździe.

UBEZPIECZENIE. Wskazane jest wykupienie ubezpieczenia medycznego i podróżnego, w tym obejmującego ewentualną ewakuację do RPA. Zalecane jest korzystanie z usług renomowanych światowych firm ubezpieczeniowych.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Największym zagrożeniem jest AIDS, występują również malaria, bilharcjoza, wścieklizna oraz gruźlica (w tym nie poddające się leczeniu odmiany MDR i XDR). Poziom opieki medycznej jest niski, poza stolicą jest ona trudno dostępna. Lekarze wymagają zapłaty gotówką przed udzieleniem porady lub rozpoczęciem leczenia. W poważnych przypadkach konieczne jest przewiezienie chorego do RPA, do czego niezbędne jest posiadanie stosownego ubezpieczenia lub opłacenie z góry kosztów ewakuacji i leczenia.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Zasadniczo wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, uznawane jest również polskie prawo jazdy pod warunkiem posiadania poświadczonego tłumaczenia dokumentu na język angielski. Obowiązuje ruch lewostronny. Drogi główne są w dość dobrym stanie, duża część dróg lokalnych i w rejonach wysokogórskich nie ma utwardzonej nawierzchni. Zagrożeniem na drogach są zwierzęta, nie oświetlone pojazdy, pozostawione na lub przy drogach przyczepy. Należy unikać podróżowania nocą, zabierania obcych, zatrzymywania się na niestrzeżonych parkingach.

BEZPIECZEŃSTWO. Zagrożenie przestępczością jest bardzo duże. Zdarzają się napady, rabunki, kradzieże, w tym kradzieże i porwania samochodów.

PRZYDATNE INFORMACJE. Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Suazi podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Pretorii (RPA). Nie ma rezydujących placówek krajów Unii Europejskiej.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »