Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Sudan  - Przewodnik turystyczny

Sudan

Podstawowe informacje

Republika Sudanu

Język urzędowy: arabski, angielski
Języki używane: arabski, nubijski, Ta Bedawie, języki nilotyckie, języki nilo-hamityckie, języki sudańskie, angielsk
Stolica: Chartum
Ustrój polityczny: republika autorytarna
Liczba ludności: 30.89 mln
Powierzchnia: 1 886 068 km2
Waluta: funt sudański (SDG)
Religia dominująca: islam
Kod telefoniczny: +249
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Od zwrotnikowego skrajnie suchego na północy do równikowego monsunowego-suchego i wilgotnego na południu. W północnej części kraju dominuje całoroczna cyrkulacja pasatowa, w południowej od kwietnia do października zaznacza się wpływ Monsunu Gwinejskiego i Indyjskiego. Na północy temperatura maksymalna wynosi od 25-28 °C (styczeń) do 39-42 °C (czerwiec). Minimalna od 8-14 °C do 25-26 °C, nad Morzem Czerwonym od 19 do 29 °C. W części środkowej temperatura maksymalna od 24-32 °C (styczeń) do 38-42 °C (czerwiec). Minimalna od 9-16 °C do 22-27 °C. Na południu temperatura maksymalna pd 28-33 °C (Czerwiec) do 33-38 °C (luty), minimalna pd 12-18 °C do 19-24 °C. Charakterystyczną cechą północnej części Sudanu jest występowanie gwałtownego wiatru pustynnego (habubu), na południu częste burze do 80 dni w roku. więcej

Możliwości płatnicze:

Waluty zachodnie można obecnie swobodnie wymieniać w kantorach prywatnych i bankach (nie ma obowiązku okazywania paszportu).więcej

Dokumenty i wiza:

Między Polską a Sudanem obo­wiązuje ruch wizowy. Nie ma możliwości otrzymania wizy na lotniskach ani w portach. Ze względu na brak sudańskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Polsce o wizę tranzytową lub pobytową można ubiegać się w urzędach konsularnych akredytowanych w innych krajach. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest uzyskanie wizy blankietowej bez osobistego kon­taktu z urzędem sudańskim, jednak wówczas formalności wizowe muszą być dopełnione wcześniej w MSW w Chartumie przez konkretną firmę lub obywatela sudańskiego. W tym celu muszą oni przedłożyć kopię paszportu cudzoziemca. W przypadku aplikowania o wizę w Ambasadzie Sudanu w Kairze potrzebna jest nota polskiej ambasady, 2 zdjęcia oraz paszport z okresem ważności nie krótszym niż 6 miesięcy. Wiza udzielana jest na 30 dni. Łatwo można uzyskać przedłużenie wizy pobytowej. Posiadanie wizy izraelskiej jest równoznaczne z odmową udzielenia promesy wizy sudańskiej. Od podróżujących samolotem władze Sudanu pobierają na lot­nisku w Chartumie opłatę wyjazdową (departure fee) w wysokości 35 SDG.więcej

Czas:

UTC +3więcej

Opis:


Sudan, państwo, położone w północno-wschodniej części Afryki nad Morzem Czerwonym. Sudan graniczy z siedmioma państwami: Egiptem na północy, Erytreą na wschodzie, Etiopią na wschodzie, Sudanem Południowym na południu, Republiką Środkowoafrykańską na południowym zachodzie, Czadem na zachodzie, Libią na północnym zachodzie. W efekcie referendum niepodległościowego w roku 2011, Południe ogłosiło niepodległość.

Północną część Sudanu zajmuje rzadka, skrajnie kserofityczna roślinność pustyń i półpustyń. Na wyżynach i południowych krańcach gór Atbaj stopniowo przechodzi w sawannę ciernistą (sahelską) i niską z licznymi krzewami a następnie w sawannę wilgotną, wysoką z licznymi akacjami, baobabami, w dolinach rosną lasy galeriowe. Na południowym wschodzie Sudanu występuje sawanna parkowa i świetliste lasy o wysokości 10-20 metrów. Na wyżynie Azande występuje wiecznie zielony las równikowy. Kotlina Górnego Nilu jest obszarem okresowo zalewanym, wysokich sawann i bagien. Główny przedstawiciel ssaków w Sudanie – Słoń afrykański. W Sudanie występuje 267 gatunków ssaków (m.in.:słoń afrykański, żyrafa, gepard, likaon, fenek, oryks szablorogi, gazela. Wśród ptaków występują m.in: strusie, frankoliny i liczne wikłacze. Z owadów m.in.: Mucha tse-tse.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Regulacje celne zawierają wiele rygo­rystycznych przepisów dotyczących przywożenia lub wywożenia rzeczy do użytku osobistego. Należy pamiętać, aby w deklaracji celnej zgłaszać wwożone przedmioty o znacznej wartości. Zakazane jest posiadanie i wywóz wyrobów z kości słoniowej. 

PRZEPISY PRAWNE. Obowiązuje całkowity zakaz przywozu i spożywania alkoholu. Naruszenie obowiązującej w Sudanie prohibicji po­ciąga za sobą karę grzywny. Może też wywołać negatywne reakcje Sudańczyków. Za próbę przemytu narkotyków grozi kara śmierci. Zniesiono natomiast ostatnio restrykcyjne przepisy dotyczące wwozu i wywozu dewiz oraz obrotu nimi. Przestał także obowiązywać wymóg uzyskiwania zgody Ministerstwa Informacji na fotografowanie w miejscach publicznych. Obecnie zakaz wykonywania zdjęć obejmuje jedynie miejsca mające znaczenie dla obronności kraju (budynki rządowe, obiekty wojskowe, węzły i główne szlaki komunikacyjne oraz mosty).

MELDUNEK. Istnieje obowiązek meldunkowy (w ciągu 3 dni od przyjazdu). Formalności można załatwić indywidualnie bądź przez administrację hotelową lub właściciela kwatery prywatnej.

UBEZPIECZENIE. Ubezpieczenia nie są obowiązkowe.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Na dużą skalę występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, ale nie ma obowiązku profilaktycznych szczepień. Powszechne są febra i malaria, nasila się zachorowalność na AIDS. Z tego też względu niektóre kraje regionu od osób przyjeżdżających z Sudanu wymagają okazy­wania książeczki szczepień. Z uwagi na skalę zagrożeń epidemiologicznych i częste w tym kraju zatrucia pokarmowe należy ściśle prze­strze­gać zasad higieny, spożywać produkty tylko wiadomego pocho­dze­nia oraz pić wodę oryginalnie butelkowaną bądź przegotowaną. Nie ubezpieczony turysta może w razie potrzeby skorzystać nieodpłatnie z publicznej służby zdrowia. Standard usług szpitali i przychodni jest bardzo niski. Często brakuje podstawowych leków i fachowej kadry medycznej. Natomiast nieliczne w Suda­nie szpitale prywatne świadczą wprawdzie usługi na wyższym poziomie, lecz ich cena jest bardzo wysoka.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Honorowane jest mię­dzy­narodowe prawo jazdy.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. W następstwie porozumienia pokojowego zawartego w styczniu 2005 r., kończącego wojnę domową między Północą i Południem, zniesiono admi­nistracyjne ograniczenia w poruszaniu się po kraju, choć na podróż zwłaszcza do regionów ogarniętych do niedawna konfliktem potrzebna jest zgoda Ministerstwa ds. Humanitarnych. Odradza się jednak podróżowanie zwłaszcza na południe Sudanu i do Darfuru, gdyż ciągle tam jeszcze zdarzają się napady rabunkowe. Ułatwieniem w podróżowaniu po kraju są liczne połączenia autobusowe i lotnicze zwłaszcza z Chartumu. Rozwija się baza hotelowa. W stolicy kraju, zwłaszcza w Chartumie Centralnym jest bardzo wiele hoteli o różnym standardzie i cenie. W wielkim tempie przybywa ilość hoteli 5 gwiazdkowych.

BEZPIECZEŃSTWO. W większych ośrodkach miejskich kontrolo­wanych przez władze w Chartumie poziom przestępczości jest niski, głównie z uwagi na wymierzane w trybie natychmiastowym wysokie kary, m.in. za kradzieże i rozboje. Jednak znaczne obszary Sudanu pozostają poza ścisłą kontrolą władz centralnych – działają tam bandy rabusiów. Najbardziej niebezpiecznym regionem jest obecnie prowincja Darfur w północno-zachodniej części kraju.

OBYCZAJE. Podobnie jak we wszystkich krajach muzułmańskich, należy zwracać uwagę na ubiór (dotyczy to zwłaszcza kobiet). Kobieta nie powinna poruszać się po mieście samotnie ani palić papierosów w miejscach publicznych a zwłaszcza na ulicy.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Dużą uciążliwością może być dla turystów klimat. Sudan jest najgorętszym krajem Afryki, nawet zimą temperatura wynosi tam ponad 35 st. C.
   Piątek jest dniem wolnym od pracy.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »