Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Bahamy  - Przewodnik turystyczny

Bahamy

Podstawowe informacje

Wspólnota Bahamów

Język urzędowy: angielski
Języki używane: angielski
Stolica: Nassau
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
Liczba ludności: 0.30 mln
Powierzchnia: 13 940 km2
Waluta: dolar bahamski (BSD)
Religia dominująca: protestantyzm
Kod telefoniczny: +1
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Bahamy pomimo swego położenia geograficznego klasyfikowane są do strefy klimatu równikowego. Klimat wysp jest wilgotny i region Bahamów znajduje się w zasięgu cyrkulacji pasatowej. Północne krańce wysp leżą w strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego. Temperatury są wysokie i nie odbiegają wartości typowych dla klimatu równikowego. W styczniu średnie temperatury wynoszą 22 °C, a w lipcu 28 °C. Jedynie północne obszary wysp cechują się nieco niższymi temperaturami w okresie zimowym, jednakże wartości te nie spadają poniżej 20 °C. Na Bahamach, nawet w obszarach leżących najdalej od równika nie występują temperatury ekstremalne. Najwyższe wartości panujące latem to temperatury rzędu 30-31 °C. Opady deszczu są wysokie, typowe dla obszarów równikowych, nie są jednak równomiernie rozłożone w ciągu roku. Mimo występowania w półroczu zimowym pory suchej, opady deszczu mają miejsce także zimą, najniższe ich wartości są odnotowywane w lutym i w marcu. Pod koniec lata i jesienią region ten nawiedzany jest przez huragany. Wyspy cechują się występowaniem na ogół łagodnych wiatrów wiejących z kierunków wschodnich. Przez cały rok występuje wysoka wilgotność, której wartości nie schodzą poniżej 70%. Najwilgotniejsze są miesiące letnie i początek jesieni. więcej

Dokumenty i wiza:

Od obywateli polskich przy pobytach do 90 dni nie jest wymagana wiza. Paszport musi być ważny co najmniej przez 6 miesięcy od daty wjazdu. Konieczne może być również okazanie biletu powrotnego lub umożliwiającego dalszą podróż do innego kraju oraz środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu. Przy wyjeździe pobierana jest opłata wyjazdowa w wysokości 15 dolarów.więcej

Czas:

UTC -5 – zima, UTC -4 – latowięcej

Opis:


Bahamy, są państwem wyspiarskim leżącym w Ameryce Środkowej, w archipelagu Bahamów, na Oceanie Atlantyckim. Wyspy zaliczane do są kontynentu Ameryki Północnej. Archipelag rozciągający się na południowy wschód od Florydy i na północ od Kuby złożony jest z około 700 wysp i 2000 nie zamieszkanych wysepek. Ten cechujący się gorącym klimatem kraj jest licznie odwiedzany przez turystów, a turystyka jest głównym źródłem dochodów tego państwa. Niektóre z wysp Bahamów zostały odkryte przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku.

Świat zwierząt reprezentują licznie występujące żółwie, jaszczurki i kraby. Na wyspach nie występują duże ssaki, bogaty jest za to świat ptaków, głównie morskich. Na wyspach żyją flamingi, kolibry i różne gatunki ptactwa morskiego. Region cechuje się obfitością zwierząt morskich do których należą barrakudy, żaglice, gąbki i różne gatunki skorupiaków. Duża część powierzchni objęta ochroną (12 parków narodowych oraz rezerwaty).

Pełny opis tutaj.

Kuchnia Bahamów


Bahamy są krajem wyspiarskim, słyną ze wspaniałych ryb i owoców morza. Na miejscowych talerzach pojawiają się również świeże warzywa, owoce i przyprawy. Często można również odnaleźć potrawy przygotowane z lokalnych kóz i owiec. W kuchni bahamskiej można odnaleźć szerokie wpływy afrykańskiej kuchni. Najbardziej egzotyczne ale bardzo smaczne są wszelkie skorupiaki, mięczaki a nawet glony, przygotowywane są smakowicie przez miejscowych szefów kuchni. Najpopularniejszym daniem jest hiszpańśka paella (krewetki, ryż i warzywa).Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Bez cła można wwieźć 50 szt. cygar, 200 szt. papierosów, 453 g tytoniu, 1 l napojów alkoholowych. Przy wyjeździe zwolnione z cła są towary o wartości do 600 do­larów.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Szczepienia nie są wy­magane; opieka medyczna jest na niezłym poziomie, choć na odległych wysepkach może być trudno dostępna. Z uwagi na tropikalny klimat konieczna jest właściwa ochrona przed słońcem.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Obowiązuje ruch lewo­stronny. Do trzech miesięcy dozwolone jest posługiwanie się krajowym prawem jazdy, honorowane jest też prawo jazdy międzynarodowe.

BEZPIECZEŃSTWO. Bahamy są bezpiecznym krajem, należy jed­nak zachować ostrożność , zwłaszcza w niektórych dzielnicach Nassau.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Gniazdka elektryczne mają standard taki jak w USA, napięcie w nich wynosi 120 V.
   W hotelach doliczane są dodatkowe opłaty, w restauracjach zaś obowiązkowe napiwki w wysokości 15%.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »