Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Surinam  - Przewodnik turystyczny

Surinam

Podstawowe informacje

Republika Surinamu

Język urzędowy: niderlandzki
Języki używane: niderlandzki, sranan tongo, angielski
Stolica: Paramaribo
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 0.47 mln
Powierzchnia: 163 270 km2
Waluta: dolar surinamski (SRD)
Religia dominująca: hinduizm, protestantyzm, katolicyzm
Kod telefoniczny: +597
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Surinam leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego, który charakteryzuje się wysokimi temperaturami powietrza przez cały rok i wysokimi opadami deszczu, które także występują przez cały rok. Temperatury cechują się niewielkimi rocznymi, dobowymi, a także regionalnymi amplitudami termicznymi. Średnia temperatura wynosi na nizinach nadmorskich 27 °C, na południu kraju 25 °C. Najcieplejszy okres w roku to wrzesień i październik, a najchłodniejszy styczeń. Różnice między tymi okresami nie przekraczają 2 °C. W kraju nie występują ekstrema termiczne. Opady są wysokie, choć w ich przypadku występują różnice regionalne. Na wybrzeżu opady są niższe niż na południu kraju. Opady na wybrzeżu są równomiernie rozłożone w ciągu roku, na południu koncentrują się w więcej

Dokumenty i wiza:

Obywateli polskich przy wjeździe do Surinamu obowiązują wizy pobytowe i tranzytowe. Aby otrzymać wizę turystyczną, należy wypełnić formularz wizowy i dołączyć dwa zdjęcia. Wizy nie można uzyskać na granicy. Można o nią aplikować w Ambasadzie Surinamu w Hadze lub w Konsulacie Generalnym Surinamu w Amsterdamie. Nie ma określonej kwoty pieniędzy wymaganej na każdy dzień pobytu. Paszport w chwili wjazdu na terytorium Surinamu musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Obowiązuje okazanie biletu powrotnego.więcej

Czas:

UTC -3więcej

Opis:


Surinam, państwo w północno-wschodniej części Ameryki Południowej, położone nad Oceanem Atlantyckim. Do 25 listopada 1975 kolonia holenderska pod nazwą Gujana Holenderska. Surinam jest najmniejszym państwem Ameryki Południowej, pomijając Gujanę Francuską, która jest terytorium należącym do Francji. Kraj te cechuje się równikowym klimatem, gęstą siecią rzek i bujnymi lasami tropikalnymi.

Szata roślinna jest bardzo dobrze zachowana. Wiecznie zielone lasy tropikalne zajmują 80% powierzchni kraju i występują w nich cenne gatunki drzew. Skład gatunkowy jest taki sam jak całej Amazonii, rosną tam mahonie, cedrzyki, drzewiaste paprocie, puchowce i wiele innych gatunków drzew. Fauna ze względu na znaczący procent lasów zajmujących kraj, znikomą gęstość zaludnienia, jest dobrze zachowana. W lasach żyje wiele gatunków różnych zwierząt, które wchodzą w skład krainy gujańsko-brazylijskiej. Z dużych ssaków występują tapiry, oceloty i rzadko występujące jaguary. Do mniejszych należą leniwce oraz liczne gryzonie z charakterystycznym dla Ameryki Południowej - aguti. Bogaty jest świat gadów, przede wszystkim węży, występuje wiele jadowitych gatunków tych zwierząt. Liczne są także owady, gdzie poza jadowitymi pająkami występują liczne gatunki mrówek, a także termity i komary. Występuje duże bogactwo ptaków, do charakterystycznych gatunków należą papugi i tukany. Tereny chronione zajmują 4,7% powierzchni kraju.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Nie odbiegają od standardowych. Nie ma ograniczeń przy wwożeniu i wywożeniu pieniędzy.

MELDUNEK. Nie ma obowiązku meldunkowego.

UBEZPIECZENIE. Uznawane są tylko ubezpieczenia firm międzynarodowych.

SZCZEPIENIA, OPIEKA MEDYCZNA. Zalecane są szczepienia przeciw żółtej febrze i żółtaczce oraz profilaktyka  przeciw malarii i dengue, zwłaszcza na południu kraju. Występuje zagrożenie chorobami pasożytniczymi (lejszmanioza, filarioza, leptospiroza), należy unikać spożywaniu surowych produktów i nieprzegotowanej wody oraz kąpieli w rzekach i jeziorach. Jest możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy medycznej w szpitalach publicznych, jednak poza Paramaribo uzyskanie pomocy medycznej może być trudne.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Międzynarodowe prawo jazdy jest uznawane. Ruch uliczny jest lewostronny.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma ograniczeń.

BEZPIECZEŃSTWO. Zagrożenie przestępczością pospolitą, zwłaszcza w ośrodkach turystycznych. Zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności w poruszaniu się po zmroku oraz unikanie afiszowania się z dobrami materialnymi (aparaty fotograficzne, kamery, biżuteria, itp.)

Galerie z: SurinamZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »