Syria
Podstawowe informacje
Syryjska Republika Arabska
Język urzędowy: | arabski |
---|---|
Języki używane: | arabski |
Stolica: | Damaszek |
Ustrój polityczny: | republika |
Liczba ludności: | 19.74 mln |
Powierzchnia: | 185 180 km2 |
Waluta: | funt syryjski (SYP) |
Religia dominująca: | islam |
Kod telefoniczny: | +963 |
Flaga/Godło: |
Przydatne informacje
Syria leży na obszarze Bliskiego Wschodu, jednak klimat tego kraju nieco różni się od klimatu chociażby Izraela czy południowego sąsiada Jordanii. Główną cechą klimatu Syrii jest jego dość duża łagodność i stosunkowo wysokie opady. Syria leży w strefie klimatu podzwrotnikowego który dzieli się na morski (śródziemnomorska odmiana) w rejonie nadmorskim na zachodzie i suchy w pozostałej części kraju. Jedynie obszary południowo-wschodnie pozostają pod wpływem klimatu zwrotnikowego suchego. Klimat na zachodzie cechuje się gorącym i suchym latem, oraz łagodną zimą. Temperatury w styczniu wahają się średnio od 12 do 15 °C. W lipcu zaś temperatury wahają się od 23 do 26 °C. Im dalej na wschód tym amplitudy roczne są większe. I tak na wschodzie kraju zimą jest dość chłodno, średnie wartości w zależności od regionu wahają się od 4 do 13 °C, przy czym najwyższe są na południowym wschodzie. W nocy występują spadki, zwłaszcza na północy nawet do -15 °C. Latem na wschodzie kraju jest gorąco, średnie wartości termiczne od 26 °C na północy do 33 °C na południowym wschodzie. W ciągu dnia upały na Pustyni Syryjskiej dochodzą do 45-47 °C. W górach na zachodzie jest dość chłodno, zimy są surowe i temperatura nawet w ciągu dnia często spada poniżej 0 °C. Syria jest dość wilgotnym krajem. Maksima opadowe dla całego obszaru przypadają na okres zimowy. Opady mają głównie postać deszczu, jednakże w górach są to już opady śniegu, podobnie jest na Płaskowyżu Centralnym gdzie na północy zdarzają się opady śniegu. Do charakterystycznych zjawisk pogodowych należą burze piaskowe i pyłowe jakie mają miejsce na Pustyni Syryjskiej, trwające średnio 10 dni w roku. Drugim zjawiskiem atmosferycznym są jesienne burze w strefie nabrzeżnej związanej cyrkulacją mas powietrza. Konkretnie chodzi tu o przemieszanie się mas powietrza zwrotnikowych na południe które wypierane są przez śródziemnomorskie niże związane z powietrzem polarno-morskim. więcej
Możliwości płatnicze:W hotelach, restauracjach i wielu sklepach o wyższym standardzie akceptowane są karty płatnicze. Wymiany waluty na miejscową można dokonać w hotelu lub banku. Cudzoziemcy regulują opłaty za pobyt w hotelach jedynie w walucie obcej (USD lub EURO). Upowszechniają się bankomaty, zlokalizowane zazwyczaj w sąsiedztwie banków. W razie konieczności przekazania do Syrii pieniędzy można skorzystać z usług firm transferowych (np. Western Union).więcej
Dokumenty i wiza:Obywatele polscy powinni ubiegać się o wizy pobytowe i tranzytowe w Ambasadzie Syrii w Warszawie. Osoby udające się do Jordanii mogą otrzymać wizy na granicy jordańsko-syryjskiej lub w przedstawicielstwie tego kraju w Damaszku. Cudzoziemcy wjeżdżający z terenu Syrii do Iraku muszą uzyskać odpowiednie zezwolenie w tutejszym biurze imigracyjnym; należy wówczas podać nazwę przejścia granicznego, przez które zamierza się opuścić Syrię. Z uwagi na zdarzające się problemy z uzyskaniem wizy wjazdowej do Libanu (np. kobiety poniżej 30. roku życia) oraz dość długotrwałe procedury wizowe w libańskiej placówce dyplomatycznej w Damaszku wskazane jest ubieganie się o wizę w Ambasadzie Libanu w Warszawie. Do wjazdu na terytorium Syrii uprawnia paszport ważny minimum 6 miesięcy. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego, nie ma również wymagań dotyczących posiadania określonej kwoty pieniędzy na pobyt. Przy wyjeździe drogą lotniczą od podróżnych pobierana jest opłata wyjazdowa w wysokości 1500 SYP, drogą lądową – 500 SYP. Przed przekroczeniem granicy należy upewnić się, czy w paszporcie nie widnieją wizy, pieczątki bądź inne wpisy świadczące o jakimkolwiek związku z Izraelem (dotyczy to również wszelkich przedmiotów mających związek z tym krajem, a nawet pieczątek z egipskich i jordańskich przejść granicznych z Izraelem), ponieważ grozi to zawróceniem z granicy. Władze syryjskie zezwalają obecnie na wjazd do Syrii zorganizowanych grup religijno-turystycznych, które w planie podróży zakładają również wcześniejszy pobyt w Izraelu, jednakże warunkiem jest uprzednie uzyskanie stosownego zezwolenia w damasceńskim oddziale Ministerstwa Turystyki przez miejscowego przedstawiciela organizatora.więcej
Czas:UTC +2 – zima, UTC +3 – latowięcej
Opis:
Pełny opis tutaj.
Dane w oparciu o MSZ:
Z uwagi na napiętą sytuację wewnętrzną w kraju Ambasada RP w Damaszku odradza podróżowanie do Syrii. Do obywateli polskich przebywających na terenie Syrii apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach publicznych, unikanie wszelkich demonstracji i zgromadzeń oraz nieprzebywanie w piątki w okolicach meczetów.
PRZEPISY CELNE. Nie ma ograniczeń co do ilości wwożonych środków płatniczych. Cudzoziemcy planujący wywieźć z Syrii walutę obcą w kwocie przekraczającej 5000 USD powinni jej posiadanie zadeklarować przy wjeździe. Obowiązuje zakaz wywozu waluty syryjskiej w kwocie wyższej niż 500 SYP. Zakazany jest wywóz przedmiotów o wartości historycznej. Nie wolno także wywozić żywności konserwowej.
PRZEPISY PRAWNE. Obrót dewizami, poza wyznaczonymi miejscami, jest zakazany; kara za przestępstwa dewizowe wynosi od 2 lat pozbawienia wolności. Należy zachować szczególną ostrożność podczas jazdy własnym samochodem, gdyż w razie wypadków drogowych z udziałem pieszych postępowania sądowe są praktycznie zawsze rozstrzygane na ich korzyść, a zasądzane kary – wysokie.
MELDUNEK. Turysta objęty jest obowiązkiem meldunkowym, jeżeli przebywa w Syrii ponad 15 dni. W miejscowym biurze imigracyjnym należy okazać paszport i uzyskać stosowną pieczęć, uprawniającą najczęściej do dalszego, 30-dniowego pobytu. Na ogół jest to procedura dość prosta. W przypadku wizy wielokrotnej 15-dniowy okres liczony jest każdorazowo od daty kolejnego wjazdu. Upływ terminu ważności dokumentu, na podstawie którego cudzoziemiec przebywa w Syrii, może się wiązać z przykrymi konsekwencjami (np. cofnięciem z granicy z poleceniem uregulowania formalności meldunkowych). W przypadku pobytów w hotelach formalności załatwiane są bezpośrednio przez administrację obiektu.
UBEZPIECZENIE. Ubezpieczenia osobowe nie są obowiązkowe. Ze względu na dość skomplikowany system finansowo-bankowy mogą wystąpić problemy z akceptacją polskich polis ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie pojazdu turyści zmotoryzowani regulują w ramach pobieranej na granicy opłaty za wjazd.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Z uwagi na niskie zagrożenie epidemiologiczne szczepienia nie są wymagane. Osoby planujące dłuższy pobyt w Syrii (staże, praktyki) zobowiązane są do wykonania badania na obecność wirusa HIV, przy czym uznawane jest jedynie badanie wykonane w miejscowym szpitalu (koszt ok. 500 SYP). W przypadku podejmowania pracy niezbędne jest ponadto przedłożenie RTG płuc (również wykonanego na miejscu). Osoby o słabszym zdrowiu nie powinny wybierać się do Syrii latem, ponieważ suchy i gorący klimat powoduje częste podrażnienia dróg oddechowych i oczu. W okresie letnim następuje znaczny wzrost zachorowań na amebozę. Profilaktyka wymaga szczególnej dbałości o higienę przygotowywania posiłków, zwłaszcza owoców i warzyw; niewskazane jest korzystanie z kuchni ulicznych. Kłopoty żołądkowe zdarzają się z reguły wszystkim nieprzyzwyczajonym do miejscowej flory bakteryjnej. Okres aklimatyzacji trwa przeciętnie 3–4 dni.
Prywatne gabinety lekarskie o wielu specjalizacjach znajdują się praktycznie na każdej ulicy. W szczególnych przypadkach pomoc lekarska świadczona jest cudzoziemcom bezpłatnie, jednak standard oferowanych usług jest bardzo niski. Ponieważ znaczna część lekarzy kształciła się w europejskich lub amerykańskich uczelniach, z łatwością można porozumieć się po angielsku lub francusku. Miejscowe apteki oferują szeroki wybór farmaceutyków, głównie rodzimej produkcji, w bardzo niskich cenach. Większość produktów jest dostępna bez recepty (w tym antybiotyki). Część z aptek pełni dyżur całodobowy.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Kierowcy przejeżdżający przez Syrię nawet tranzytem (do 48 godzin) powinni dysponować międzynarodowym prawem jazdy. Za wjazd samochodem osobowym z silnikiem benzynowym pobierana jest opłata graniczna w wysokości 200 USD za miesiąc. Nie zaleca się podróżowania samochodem z silnikiem Diesla, gdyż wiąże się to z wysokimi opłatami wjazdowymi (275 USD za każdy tydzień pobytu). Benzyna bezołowiowa jest ogólnodostępna, olej napędowy – tylko dla posiadaczy specjalnego zezwolenia. Należy zwracać uwagę na miejsce tankowania paliwa – w mniejszych, przydrożnych stacjach jego jakość może znacznie odbiegać od obowiązujących norm. W przypadku kolizji, awarii pojazdu, czy konieczności wezwania policji drogowej należy dzwonić pod ogólnokrajowy numer alarmowy 115 (możliwe trudności z uzyskaniem połączenia).
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Poza licznymi strefami wojskowymi, po Syrii można podróżować bez ograniczeń. Niezbędny jest ważny dokument tożsamości (np. paszport z ważną wizą i stemplem z przejścia granicznego). Wykluczone jest podróżowanie bez specjalnej przepustki na Wzgórza Golan i przebywanie w ok. 40-kilometrowym pasie bezpieczeństwa wzdłuż granicy z Izraelem.
W większych miastach i strefach podmiejskich opłaca się korzystać z licznych i tanich taksówek – koszt kilkukilometrowego przejazdu wynosi średnio ok. 50-75 SYP. Bardzo tania, choć mało wygodna jest komunikacja minibusami. Dobrze funkcjonuje dalekobieżna komunikacja autobusowa, a opłaty za przejazd nie są wygórowane. Pomiędzy większymi miastami funkcjonuje także kolej, której część taboru zapewnia komfortowe warunki, a koszt przejazdu jest nieco niższy od kosztu przejazdu autobusem. Niewskazane są dłuższe, piesze wędrówki poza miastami, gdyż można zostać zatrzymanym przez patrol policyjny i oskarżonym o włóczęgostwo, co grozi nawet wydaleniem z kraju.
BEZPIECZEŃSTWO. W Syrii odnotowuje się niewielką liczbę przestępstw. Kradzieże zdarzają się sporadycznie, najczęściej w dużych skupiskach ludzi (np. bazary). Nie należy jednak pozostawiać rzeczy wartościowych w pokojach hotelowych ani w samochodach. Aby wezwać policję, należy dzwonić pod numer 112 lub odszukać policjanta (najczęściej na najbliższym skrzyżowaniu). Duża liczba uchodźców z Iraku spowodowała pewne pogorszenie poziomu bezpieczeństwa w Syrii.
RELIGIA, OBYCZAJE. Syryjczycy są na ogół bardzo tolerancyjni. Należy wszakże pamiętać o obowiązujących muzułmańskich normach religijnych i obyczajowych (odpowiednie zachowanie i ubiór w miejscach publicznych) oraz przestrzeganiu podstawowych zasad (wchodzenie do meczetów bez obuwia, kobiety w nakryciu głowy i w strojach z zakrytym dekoltem, najlepiej sięgających do kostek i w stonowanych ciemnych kolorach). Należy zrezygnować ze zwiedzania meczetów w piątki, szczególnie podczas modłów. W okresie Ramadanu w ciągu całego dnia (od wschodu do zachodu słońca) niewskazane jest spożywanie posiłków i napojów w miejscach publicznych, palenie tytoniu, czy hałaśliwe zachowanie.
PRZYDATNE INFORMACJE:
• Telefonia komórkowa funkcjonuje bez większych utrudnień. Wszyscy polscy operatorzy oferują roaming na Syrię (niektórzy również na rozmowy wychodzące). Przewidując dłuższy pobyt, najlepiej zaopatrzyć się w kartę telefoniczną typu pre-paid. W punkcie sprzedaży należy okazać ważny dokument tożsamości. Połączenia międzynarodowe z tego typu telefonów są nieco droższe od telefonii stacjonarnej, lecz znacznie tańsze od połączeń roamingowych.
• Pod względem klimatycznym najdogodniej zwiedzać Syrię w okresie marzec–maj i wrzesień–listopad.
• Opłata za zwiedzanie zabytków jest stała i wynosi 150 SYP od osoby. Uczniowie i studenci mający międzynarodowe legitymacje mogą liczyć na znaczne zniżki w większości obiektów.
• Dniem ustawowo wolnym od pracy jest piątek.
Galeria: Zdjęć | Wideo
Stwórz własną galerięZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »
Dodaj komentarz
Aby skomentować musisz się najpierw zalogować
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował.