Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Syria  - Przewodnik turystyczny

Syria

Podstawowe informacje

Syryjska Republika Arabska

Język urzędowy: arabski
Języki używane: arabski
Stolica: Damaszek
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 19.74 mln
Powierzchnia: 185 180 km2
Waluta: funt syryjski (SYP)
Religia dominująca: islam
Kod telefoniczny: +963
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Syria leży na obszarze Bliskiego Wschodu, jednak klimat tego kraju nieco różni się od klimatu chociażby Izraela czy południowego sąsiada Jordanii. Główną cechą klimatu Syrii jest jego dość duża łagodność i stosunkowo wysokie opady. Syria leży w strefie klimatu podzwrotnikowego który dzieli się na morski (śródziemnomorska odmiana) w rejonie nadmorskim na zachodzie i suchy w pozostałej części kraju. Jedynie obszary południowo-wschodnie pozostają pod wpływem klimatu zwrotnikowego suchego. Klimat na zachodzie cechuje się gorącym i suchym latem, oraz łagodną zimą. Temperatury w styczniu wahają się średnio od 12 do 15 °C. W lipcu zaś temperatury wahają się od 23 do 26 °C. Im dalej na wschód tym amplitudy roczne są większe. I tak na wschodzie kraju zimą jest dość chłodno, średnie wartości w zależności od regionu wahają się od 4 do 13 °C, przy czym najwyższe są na południowym wschodzie. W nocy występują spadki, zwłaszcza na północy nawet do -15 °C. Latem na wschodzie kraju jest gorąco, średnie wartości termiczne od 26 °C na północy do 33 °C na południowym wschodzie. W ciągu dnia upały na Pustyni Syryjskiej dochodzą do 45-47 °C. W górach na zachodzie jest dość chłodno, zimy są surowe i temperatura nawet w ciągu dnia często spada poniżej 0 °C. Syria jest dość wilgotnym krajem. Maksima opadowe dla całego obszaru przypadają na okres zimowy. Opady mają głównie postać deszczu, jednakże w górach są to już opady śniegu, podobnie jest na Płaskowyżu Centralnym gdzie na północy zdarzają się opady śniegu. Do charakterystycznych zjawisk pogodowych należą burze piaskowe i pyłowe jakie mają miejsce na Pustyni Syryjskiej, trwające średnio 10 dni w roku. Drugim zjawiskiem atmosferycznym są jesienne burze w strefie nabrzeżnej związanej cyrkulacją mas powietrza. Konkretnie chodzi tu o przemieszanie się mas powietrza zwrotnikowych na południe które wypierane są przez śródziemnomorskie niże związane z powietrzem polarno-morskim. więcej

Możliwości płatnicze:

W hotelach, restauracjach i wielu sklepach o wyższym standardzie akceptowane są karty płatnicze. Wymiany waluty na miejscową można dokonać w hotelu lub banku. Cudzoziemcy regulują opłaty za pobyt w hotelach jedynie w walucie obcej (USD lub EURO). Upowszechniają się bankomaty, zlokalizowane zazwyczaj w sąsiedztwie banków. W razie konieczności przekazania do Syrii pieniędzy można skorzystać z usług firm transferowych (np. Western Union).więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy powinni ubiegać się o wizy pobytowe i tranzytowe w Ambasadzie Syrii w Warszawie. Osoby udające się do Jordanii mogą otrzymać wizy na granicy jordańsko-syryjskiej lub w przedstawicielstwie tego kraju w Damaszku. Cudzoziemcy wjeżdżający z terenu Syrii do Iraku muszą uzyskać odpowiednie zezwolenie w tutejszym biurze imigracyjnym; należy wówczas podać nazwę przejścia granicznego, przez które zamierza się opuścić Syrię. Z uwagi na zdarzające się problemy z uzyskaniem wizy wjazdowej do Libanu (np. kobiety poniżej 30. roku życia) oraz dość długotrwałe procedury wizowe w libańskiej placówce dyplomatycznej w Damaszku wskazane jest ubieganie się o wizę w Ambasadzie Libanu w Warszawie. Do wjazdu na terytorium Syrii uprawnia paszport ważny minimum 6 miesięcy. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego, nie ma również wymagań dotyczących posiadania określonej kwoty pieniędzy na pobyt. Przy wyjeździe drogą lotniczą od podróżnych pobierana jest opłata wyjazdowa w wysokości 1500 SYP, drogą lądową – 500 SYP. Przed przekroczeniem granicy należy upewnić się, czy w paszporcie nie widnieją wizy, pieczątki bądź inne wpisy świadczące o jakimkolwiek związku z Izraelem (dotyczy to również wszelkich przedmiotów mających związek z tym krajem, a nawet pieczątek z egipskich i jordańskich przejść granicznych z Izraelem), ponieważ grozi to zawróceniem z granicy. Władze syryjskie zezwalają obecnie na wjazd do Syrii zorganizowanych grup religijno-turystycznych, które w planie podróży zakładają również wcześniejszy pobyt w Izraelu, jednakże warunkiem jest uprzednie uzyskanie stosownego zezwolenia w damasceńskim oddziale Ministerstwa Turystyki przez miejscowego przedstawiciela organizatora.więcej

Czas:

UTC +2 – zima, UTC +3 – latowięcej

Opis:


Syria, jest niewielkim państwem położonym w Azji Południowo-Zachodniej nad Morzem Śródziemnym. Ten obecnie w większości muzułmański kraj przechodził na przestrzeni kilku tysiącleci burzliwą historię. Nad obecną Syrią panowało kilka różnych cywilizacji. W VII w.n.e. kraj został podbity i zislamizowany przez Arabów. Syria cechuje się dość łagodnym klimatem, który zwłaszcza na wybrzeżu zachęca do zagranicznych gości do odwiedzania tego kraju. Ponadto w kraju znajduje się wiele zabytków z różnych epok, a umiarkowane zasady islamu umożliwiają rozwój turystyki, która jest ważnym sektorem gospodarki.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

Z uwagi na napiętą sytuację wewnętrzną w kraju Ambasada RP w Damaszku odradza podróżowanie do Syrii. Do obywateli polskich przebywających na terenie Syrii apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach publicznych, unikanie wszelkich demonstracji i zgromadzeń oraz nieprzebywanie w piątki w okolicach meczetów.

PRZEPISY CELNE. Nie ma ograniczeń co do ilości wwożonych środków płatniczych. Cudzoziemcy planujący wywieźć z Syrii walutę obcą w kwocie przekraczającej 5000 USD powinni jej posiadanie zadeklarować przy wjeździe. Obowiązuje zakaz wywozu waluty syryjskiej w kwocie wyższej niż 500 SYP. Zakazany jest wywóz przedmiotów o wartości historycznej. Nie wolno także wywozić żywności konserwowej.

PRZEPISY PRAWNE. Obrót dewizami, poza wyznaczonymi miejscami, jest zakazany; kara za przestępstwa dewizowe wynosi od 2 lat pozbawienia wolności. Należy zachować szczególną ostrożność podczas jazdy własnym samochodem, gdyż w razie wypadków drogowych z udziałem pieszych postępowania sądowe są praktycznie zawsze rozstrzygane na ich korzyść, a zasądzane kary – wysokie.

MELDUNEK. Turysta objęty jest obowiązkiem meldunkowym, jeżeli przebywa w Syrii ponad 15 dni. W miejscowym biurze imigracyjnym należy okazać paszport i uzyskać stosowną pieczęć, uprawniającą najczęściej do dalszego, 30-dniowego pobytu. Na ogół jest to procedura dość prosta. W przypadku wizy wielokrotnej 15-dniowy okres liczony jest każdorazowo od daty kolejnego wjazdu. Upływ terminu ważności dokumentu, na podstawie którego cudzoziemiec przebywa w Syrii, może się wiązać z przykrymi konsekwencjami (np. cofnięciem z granicy z poleceniem uregulowania formalności meldunkowych). W przypadku pobytów w hotelach formalności załatwiane są bezpośrednio przez administrację obiektu.

UBEZPIECZENIE. Ubezpieczenia osobowe nie są obowiązkowe. Ze względu na dość skomplikowany system finansowo-bankowy mogą wystąpić problemy z akceptacją polskich polis ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie pojazdu turyści zmotoryzowani regulują w ramach pobieranej na granicy opłaty za wjazd.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Z uwagi na niskie zagrożenie epidemiologiczne szczepienia nie są wymagane. Osoby planujące dłuższy pobyt w Syrii (staże, praktyki) zobowiązane są do wykonania badania na obecność wirusa HIV, przy czym uznawane jest jedynie badanie wykonane w miejscowym szpitalu (koszt ok. 500 SYP). W przypadku podejmowania pracy niezbędne jest ponadto przedłożenie RTG płuc (również wykonanego na miejscu). Osoby o słabszym zdrowiu nie powinny wybierać się do Syrii latem, ponieważ suchy i gorący klimat powoduje częste podrażnienia dróg oddechowych i oczu. W okresie letnim następuje znaczny wzrost zachorowań na amebozę. Profilaktyka wymaga szczególnej dbałości o higienę przygotowywania posiłków, zwłaszcza owoców i warzyw; niewskazane jest korzystanie z kuchni ulicznych. Kłopoty żołądkowe zdarzają się z reguły wszystkim nieprzyzwyczajonym do miejscowej flory bakteryjnej. Okres aklimatyzacji trwa przeciętnie 3–4 dni.
Prywatne gabinety lekarskie o wielu specjalizacjach znajdują się praktycznie na każdej ulicy. W szczególnych przypadkach pomoc lekarska świadczona jest cudzoziemcom bezpłatnie, jednak standard oferowanych usług jest bardzo niski. Ponieważ znaczna część lekarzy kształciła się w europejskich lub amerykańskich uczelniach, z łatwością można porozumieć się po angielsku lub francusku. Miejscowe apteki oferują szeroki wybór farmaceutyków, głównie rodzimej produkcji, w bardzo niskich cenach. Większość produktów jest dostępna bez recepty (w tym antybiotyki). Część z aptek pełni dyżur całodobowy.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Kierowcy przejeżdżający przez Syrię nawet tranzytem (do 48 godzin) powinni dysponować międzynarodowym prawem jazdy. Za wjazd samochodem osobowym z silnikiem benzynowym pobierana jest opłata graniczna w wysokości 200 USD za miesiąc. Nie zaleca się podróżowania samochodem z silnikiem Diesla, gdyż wiąże się to z wysokimi opłatami wjazdowymi (275 USD za każdy tydzień pobytu). Benzyna bezołowiowa jest ogólnodostępna, olej napędowy – tylko dla posiadaczy specjalnego zezwolenia. Należy zwracać uwagę na miejsce tankowania paliwa – w mniejszych, przydrożnych stacjach jego jakość może znacznie odbiegać od obowiązujących norm. W przypadku kolizji, awarii pojazdu, czy konieczności wezwania policji drogowej należy dzwonić pod ogólnokrajowy numer alarmowy 115 (możliwe trudności z uzyskaniem połączenia).

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Poza licznymi strefami wojskowymi, po Syrii można podróżować bez ograniczeń. Niezbędny jest ważny dokument tożsamości (np. paszport z ważną wizą i stemplem z przejścia granicznego). Wykluczone jest podróżowanie bez specjalnej przepustki na Wzgórza Golan i przebywanie w ok. 40-kilometrowym pasie bezpieczeństwa wzdłuż granicy z Izraelem.
W większych miastach i strefach podmiejskich opłaca się korzystać z licznych i tanich taksówek – koszt kilkukilometrowego przejazdu wynosi średnio ok. 50-75 SYP. Bardzo tania, choć mało wygodna jest komunikacja minibusami. Dobrze funkcjonuje dalekobieżna komunikacja autobusowa, a opłaty za przejazd nie są wygórowane. Pomiędzy większymi miastami funkcjonuje także kolej, której część taboru zapewnia komfortowe warunki, a koszt przejazdu jest nieco niższy od kosztu przejazdu autobusem. Niewskazane są dłuższe, piesze wędrówki poza miastami, gdyż można zostać zatrzymanym przez patrol policyjny i oskarżonym o włóczęgostwo, co grozi nawet wydaleniem z kraju.

BEZPIECZEŃSTWO. W Syrii odnotowuje się niewielką liczbę przestępstw. Kradzieże zdarzają się sporadycznie, najczęściej w dużych skupiskach ludzi (np. bazary). Nie należy jednak pozostawiać rzeczy wartościowych w pokojach hotelowych ani w samochodach. Aby wezwać policję, należy dzwonić pod numer 112 lub odszukać policjanta (najczęściej na najbliższym skrzyżowaniu). Duża liczba uchodźców z Iraku spowodowała pewne pogorszenie poziomu bezpieczeństwa w Syrii.

RELIGIA, OBYCZAJE. Syryjczycy są na ogół bardzo tolerancyjni. Należy wszakże pamiętać o obowiązujących muzułmańskich normach religijnych i obyczajowych (odpowiednie zachowanie i ubiór w miejscach publicznych) oraz przestrzeganiu podstawowych zasad (wchodzenie do meczetów bez obuwia, kobiety w nakryciu głowy i w strojach z zakrytym dekoltem, najlepiej sięgających do kostek i w stonowanych ciemnych kolorach). Należy zrezygnować ze zwiedzania meczetów w piątki, szczególnie podczas modłów. W okresie Ramadanu w ciągu całego dnia (od wschodu do zachodu słońca) niewskazane jest spożywanie posiłków i napojów w miejscach publicznych, palenie tytoniu, czy hałaśliwe zachowanie.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Telefonia komórkowa funkcjonuje bez większych utrudnień. Wszyscy polscy operatorzy oferują roaming na Syrię (niektórzy również na rozmowy wychodzące). Przewidując dłuższy pobyt, najlepiej zaopatrzyć się w kartę telefoniczną typu pre-paid. W punkcie sprzedaży należy okazać ważny dokument tożsamości. Połączenia międzynarodowe z tego typu telefonów są nieco droższe od telefonii stacjonarnej, lecz znacznie tańsze od połączeń roamingowych.
   Pod względem klimatycznym najdogodniej zwiedzać Syrię w okresie marzec–maj i wrzesień–listopad.
   Opłata za zwiedzanie zabytków jest stała i wynosi 150 SYP od osoby. Uczniowie i studenci mający międzynarodowe legitymacje mogą liczyć na znaczne zniżki w większości obiektów.
   Dniem ustawowo wolnym od pracy jest piątek.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »