Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Trynidad i Tobago  - Przewodnik turystyczny

Trynidad i Tobago

Podstawowe informacje

Republika Trynidadu i Tobago

Język urzędowy: angielski
Języki używane: hiszpański, dialekty kreolskie
Stolica: Port of Spain
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 1.22 mln
Powierzchnia: 5 128 km2
Waluta: dolar Trynidadu i Tobago (TTD)
Religia dominująca: katolicyzm, hinduizm
Kod telefoniczny: +1868
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Na wyspach panuje klimat równikowy wilgotny, posiadający takie cechy jak wysokie, stałe temperatury i wysokie opady deszczu. Klimat kształtują północno-wschodnie pasaty, przynoszące wilgotne powietrze i opady, oraz ciepłe prądy morskie. Ponadto wpływ na wyspy ma nasłonecznienie, oraz niskie wysokości, przez co na wyspach nie ma pięter klimatycznych. Temperatury są wysokie, cechujące się niskimi rocznymi i dobowymi amplitudami. Średnie wartości termiczne wynoszą 25-27 °C i nie występują ekstrema termiczne. W Port-of-Spain średnia roczna wynosi 25 °C, a okres letni jest nieznacznie cieplejszy od półrocza zimowego. Opady są wysokie, choć zróżnicowane regionalnie ze względu na ukształtowanie terenu. Na wyspach wystepuje pora sucha, ale okres ten nie jest pozbawiony opadów, największe opady występują od maja do grudnia. Najbardziej suchy i słoneczny jest styczeń i luty. Wyspy rzadko nawiedzane są przez cyklony tropikalne. więcej

Dokumenty i wiza:

Obywateli polskich nie obejmuje obowiązek wizowy przy wjeździe na terytorium Trynidadu i Tobago w celu turystycznym, na pobyt do 30 dni. Aby uzyskać wizę na dłuższy pobyt, należy złożyć w placówce Trynidadu i Tobago lub placówce Wielkiej Brytanii (w krajach nie należących do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów) wniosek wizowy. Przy przekraczaniu granicy trzeba wypełnić kartę imigracyjną, okazać bilet powrotny, rezerwację hotelową, a także środki finansowe potrzebne na czas pobytu (ich wysokość nie została określona). Wymagany okres ważności paszportu wynosi 6 miesięcy.więcej

Czas:

UTC -4więcej

Opis:


Trynidad i Tobago, jest wyspiarskim państwem leżącym w Ameryce Środkowej, na południowym krańcu archipelagu Małych Antyli. Państwo to składające się z dwóch wysp zostało odkryte przez Krzysztofa Kolumba w 1498 roku. Trynidad, większa z wysp i położona jest bliżej wybrzeża Wenezueli. Trynidad i Tobago cechuje się stosunkowo nizinnym krajobrazem i wilgotnym, tropikalnym klimatem. Wyspy leżą pomiędzy Morzem Karaibskim, a Oceanem Atlantyckim.

Naturalna szata roślinna została w znacznym stopniu wyniszczona, a wiele obszarów pokrywają tereny rolnicze. Mimo to lasy wciąż zajmują znaczną powierzchnię kraju obejmując około 40% całej powierzchni wysp. Największe formacje leśne skupiają się na Tobago i tam też przyroda jest dobrze zachowana. Lasy występują także na terenie Trynidadu. Naturalną formację leśną stanowią fragmenty lasów tropikalnych wiecznie zielonych. W lasach tych rosną dorastające do 20 m wysokości mahoniowce błękitne i storczyki, Poza lasami tropikalnymi występują lasy zwrotnikowe, oraz niewielkie pałacie lasów i zarośli namorzynowych. Na wyspach rosną ponadto takie gatunki jak olbrzymie anturie, helikonie (o grubych, dwuwarstwowych liściach oraz jaskrawoczerwonych, żółtych lub różowych kwiatach), amarylisy i bromelie. Liczne są palmy, które w niektórych miejscach tworzą pokaźne zbiorowiska. Pierwotnie tereny Trynidadu w znacznej mierze porastały wilgotne sawanny, które w większości zostały zastąpione terenami rolniczymi. Wokół wysp rosną współczesne rafy koralowe. Świat zwierząt wysp należy do antylskiej krainy neotropikalnej, gdzie głównym siedliskiem zwierząt jest wyspa Tobago. Trynidad zamieszkuje ponad 260 gatunków ptaków, a 150 przylatuje tu z Ameryki Północnej i Południowej. Do najciekawszych można zaliczyć ibisy czerwone, flamingi (czerwonaki), tukany, papugi i harpie. Wśród owadów wyróżnia się duża grupa motyli - ponad 600 gatunków. Występują tu także iguany oraz gigantyczne morskie żółwie skórzaste. W wodach raf koralowych żyją setki gatunków ryb tropikalnych. Do najważniejszych ssaków należą pekari, oceloty, oposy, kapucynki i wyjce.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Nie ma restrykcji przy wwożeniu i wywożeniu pieniędzy.

MELDUNEK. Nie ma obowiązku meldunkowego.

UBEZPIECZENIE. Uznawane są tylko ubezpieczenia firm międzynarodowych.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie ma obowiązkowych szczepień. Turystom zaleca się szczepienie przeciw żółtej febrze, żółtaczce i tężcowi oraz zabezpieczenia przeciw dengue (odstraszacze komarów). Publiczna służba zdrowia nie stoi na zbyt dobrym poziomie, wiele usług medycznych i lekarstw jest niedostępnych. Lekarze mogą żądać zapłaty z góry, nawet w nagłych przypadkach. Polecane szpitale publiczne to General Hospital w Port-of-Spain i Tobago Regional Hospital w Fort King George. Można też skorzystać z usług prywatnej kliniki St. Claire Medical Center w Port-of-Spain.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Polskie lub międzynarodowe prawo jazdy może być używane przez 90 dni. Ruch uliczny jest lewostronny.

BEZPIECZEŃSTWO. Nie ma szczególnego zagrożenia przestępczością. Należy zachować zwyczajową ostrożność przy poruszaniu się po zmierzchu w centrum stolicy oraz w miejscach o charakterze turystycznym (częste okradanie turystów). Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju.

Galerie z: Trynidad i TobagoZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »