Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Bahrajn  - Przewodnik turystyczny

Bahrajn

Podstawowe informacje

Królestwo Bahrajnu

Język urzędowy: arabski
Języki używane: arabski, perski, urdu, angielski, malajalam
Stolica: Manama
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
Liczba ludności: 0.79 mln
Powierzchnia: 620 km2
Waluta: dinar Bahrajnu (BHD)
Religia dominująca: islam
Kod telefoniczny: +973
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Bahrajn leży w strefie klimatu zwrotnikowego o skrajnie suchej odmianie. Obecność wód Zatoki Perskiej nie ma praktycznie żadnego wpływu na temperatury i opady. Bahrajn leży pomiędzy dwoma wielkimi obszarami lądowymi Półwyspu Arabskiego i kontynentu Azjatyckiego, przez co klimat cechuje się niezwykłą suchością. Opady są niewielkie a ponadto deszcze występują jedynie w półroczu zimowym w postaci gwałtownych i krótkotrwałych ulew. Od marca do końca października deszcz nie pada w ogóle. Temperatury są typowe dla obszarów zwrotnikowych. W styczniu średnia dobowa wynosi 17 °C, a w sierpniu 34 °C. Cechą temperatur są wysokie amplitudy dobowe. Latem występują w dzień upały rzędu 40-45 °C, a w nocy powietrze jest rześkie około 20 °C. Zimą w nocy jest dość chłodno około 5-10 °C, a w dzień jest stosunkowo ciepło 16-22 °C. więcej

Możliwości płatnicze:

Wymiany walut można dokonywać w kantorach i bankach.więcej

Dokumenty i wiza:

Od obywateli RP wymagane są wizy uprawniające do wjazdu i pobytu. Wjazdowa wiza turystyczna jednokrotna jest ważna przez jeden miesiąc od daty jej wydania (na czas pobytu do siedmiu dni), a wjazdowa wiza pobytowa jednokrotna jest ważna przez trzy miesiące od daty jej wystawienia (na czas pobytu do trzydziestu dni). Najbliższa Ambasada Królestwa Bahrajnu znajduje się w Berlinie. Każdy rodzaj wiz (oprócz tranzytowej) wymaga sponsora, czyli poparcia ze strony osoby prywatnej lub instytucji w Bahrajnie. Cudzoziemiec udający się do Bahrajnu winien otrzymać od sponsora pobytu promesę jednej z wiz: jest to niezbędne z uwagi na to, że niektóre linie lotnicze nie chcą zabierać na pokład samolotu podróżnych bez dokumentu potwierdzającego, że otrzymają oni wizę na lotnisku w Manamie. Na lotnisku można również uzyskać jednokrotną wizę tranzytową ważną 48 godzin pod warunkiem posiadania ważnej wizy pobytowej kraju docelowego. Minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe powinien wynosić 6 miesięcy od daty wystawienia wizy. więcej

Czas:

UTC +3więcej

Turystyka:

Bahrajn jest nastawiony raczej na ruch turystyczny grupowy niż indywidualny, dlatego zaleca się podróże na wyspę w grupach zorganizowanych.więcej

Opis:


Bahrajn jest niewielkim państwem wyspiarskim leżącym na Bliskim Wschodzie. Ten niewielki obszar w VII w. n.e. znalazł się pod wpływami islamu i po dziś dzień jest krajem gdzie islam jest religią państwową. Bahrajn uzyskał niepodległość w 1971 roku, obecnie zalicza się do najbogatszych państw świata.

Państwo Bahrajnu zajmuje wyspę Bahrajn i kilkanaście mniejszych przybrzeżnych wysp i wysepek. Bahrajn jest krajem wybitnie nizinnym, pokrytym pustyniami i miejscami słonymi bagnami. Najwyższy punkt: Jabal ad Dukhan 122 m n.p.m., a linia brzegowa liczy 161 km. Państwo to leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, cechującym się typowymi warunkami pustynnymi. Bardzo uboga szata roślinna (zasobna jedynie pod względem gatunkowym) i zwierzęca. Brak stałych rzek, istnieją za to bogate źródła wód artezyjskich.

Główną grupę etniczną w Bahrajnie stanowią Arabowie - 63%, jednak sporą część, bo jedną trzecią stanowią mieszkańcy innych krajów. Są to głównie Azjaci do których należą m.in. Pakistańczycy i mieszkańcy Indii oraz Irańczycy. 10% stanowią obywateli sąsiednich krajów Półwyspu Arabskiego. Niewielką część stanowią także obywateli krajów zachodnich. Imigranci z krajów azjatyckich, to osoby które przybyły do Bahrajnu w celach podjęcie pracy i polepszania swego statusu materialnego, dotyczy do przede wszystkich Pakistanu i Indii. Osoby pochodzące z Europy to głównie specjaliści w dziedzinie budownictwa i inni pracownicy zatrudnieni na wysokich stanowiskach.

Kuchnia Bahrajnu:


Podstawowymi elementami kuchnii Bahrajnu są mięso, ryby, ryż i daktyle. Jednym z tradycyjnych dań jest machboos, który składa się z mięsa lub ryby z ryżem. Inną znaną potrawą jest muhammar, jest to słodki ryż podawany z daktylami lub cukrem.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

MELDUNEK. Obowiązek meldunkowy dla cudzoziemców powiązany jest z procedurą wizową: wniosek wizowy zawiera dokładne dane sponsora oraz jego aktualny adres i jest jednocześnie formą meldunku.

UBEZPIECZENIE. Polskie polisy ubezpieczeniowe nie są uznawane.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. W Bahrajnie nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są też wymagane szczepienia ochronne. Wiza pobytowa uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej w placówkach państwowych. Posiadacz wizy turystycznej może korzystać jedynie z usług prywatnych ośrodków zdrowia. Koszt wizyty wynosi od 20 do 100 USD i nie obejmuje stawek za zabiegi lub kuracje. Doba w szpitalu prywatnym kosztuje od 200 do 500 USD. Podstawowe lekarstwa są łatwo dostępne bez recepty.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Akceptowane jest (przez 6 miesięcy od przybycia) zarówno polskie, jak i międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce. Wizy pobytowe uprawniają do uzyskania, na podstawie krajowego lub międzynarodowego prawa jazdy, prawa jazdy Bahrajnu ważnego we wszystkich krajach Zatoki Perskiej.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Poza strefami wojskowymi nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju.

BEZPIECZEŃSTWO. Nie odnotowuje się większych zagrożeń przestępczością pospolitą. Ostrożność należy zachować w dzielnicach zamieszkanych przez pracowników niewykwalifikowanych oraz w miejscach publicznych, w których sprzedawany jest alkohol.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się przestrzeganie odpowiednich form ubioru w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które powinny wystrzegać się strojów z dużym dekoltem, zbyt krótkich sukienek i szortów (należy zakrywać ramiona i kolana).
   Podczas ramadanu w ciągu całego dnia (od wschodu do zachodu słońca) w miejscach publicznych należy powstrzymywać się od jedzenia i picia napojów, palenia tytoniu, a nawet żucia gumy. W tym czasie szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie ubioru.
   Nie należy wchodzić do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy bez przewodnika.
   Dni wolne od pracy to piątek i sobota. Banki czynne są od niedzieli do czwartku.
   W związku ze słabym rozwojem sieci komunikacji miejskiej, wykorzystywanej głównie przez pracowników niewykwalifikowanych, można korzystać z wypożyczalni samochodów. Wypożyczenie średniej wielkości pojazdu kosztuje 10 BHD (25 USD) za dobę (koszty benzyny są wliczone w cenę). Korzystając z przejazdów taksówkami, warto ustalać opłatę za przejazd „z góry”, aby uniknąć nieporozumień. Zaleca się korzystanie z plaż publicznych w grupach kilkuosobowych

Galerie z: BahrajnZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »