Bahrajn
Podstawowe informacje
Królestwo Bahrajnu
Język urzędowy: | arabski |
---|---|
Języki używane: | arabski, perski, urdu, angielski, malajalam |
Stolica: | Manama |
Ustrój polityczny: | monarchia konstytucyjna |
Liczba ludności: | 0.79 mln |
Powierzchnia: | 620 km2 |
Waluta: | dinar Bahrajnu (BHD) |
Religia dominująca: | islam |
Kod telefoniczny: | +973 |
Flaga/Godło: |
Przydatne informacje
Bahrajn leży w strefie klimatu zwrotnikowego o skrajnie suchej odmianie. Obecność wód Zatoki Perskiej nie ma praktycznie żadnego wpływu na temperatury i opady. Bahrajn leży pomiędzy dwoma wielkimi obszarami lądowymi Półwyspu Arabskiego i kontynentu Azjatyckiego, przez co klimat cechuje się niezwykłą suchością. Opady są niewielkie a ponadto deszcze występują jedynie w półroczu zimowym w postaci gwałtownych i krótkotrwałych ulew. Od marca do końca października deszcz nie pada w ogóle. Temperatury są typowe dla obszarów zwrotnikowych. W styczniu średnia dobowa wynosi 17 °C, a w sierpniu 34 °C. Cechą temperatur są wysokie amplitudy dobowe. Latem występują w dzień upały rzędu 40-45 °C, a w nocy powietrze jest rześkie około 20 °C. Zimą w nocy jest dość chłodno około 5-10 °C, a w dzień jest stosunkowo ciepło 16-22 °C. więcej
Możliwości płatnicze:Wymiany walut można dokonywać w kantorach i bankach.więcej
Dokumenty i wiza:Od obywateli RP wymagane są wizy uprawniające do wjazdu i pobytu. Wjazdowa wiza turystyczna jednokrotna jest ważna przez jeden miesiąc od daty jej wydania (na czas pobytu do siedmiu dni), a wjazdowa wiza pobytowa jednokrotna jest ważna przez trzy miesiące od daty jej wystawienia (na czas pobytu do trzydziestu dni). Najbliższa Ambasada Królestwa Bahrajnu znajduje się w Berlinie. Każdy rodzaj wiz (oprócz tranzytowej) wymaga sponsora, czyli poparcia ze strony osoby prywatnej lub instytucji w Bahrajnie. Cudzoziemiec udający się do Bahrajnu winien otrzymać od sponsora pobytu promesę jednej z wiz: jest to niezbędne z uwagi na to, że niektóre linie lotnicze nie chcą zabierać na pokład samolotu podróżnych bez dokumentu potwierdzającego, że otrzymają oni wizę na lotnisku w Manamie. Na lotnisku można również uzyskać jednokrotną wizę tranzytową ważną 48 godzin pod warunkiem posiadania ważnej wizy pobytowej kraju docelowego. Minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe powinien wynosić 6 miesięcy od daty wystawienia wizy. więcej
Czas:UTC +3więcej
Turystyka:Bahrajn jest nastawiony raczej na ruch turystyczny grupowy niż indywidualny, dlatego zaleca się podróże na wyspę w grupach zorganizowanych.więcej
Opis:
Państwo Bahrajnu zajmuje wyspę Bahrajn i kilkanaście mniejszych przybrzeżnych wysp i wysepek. Bahrajn jest krajem wybitnie nizinnym, pokrytym pustyniami i miejscami słonymi bagnami. Najwyższy punkt: Jabal ad Dukhan 122 m n.p.m., a linia brzegowa liczy 161 km. Państwo to leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, cechującym się typowymi warunkami pustynnymi. Bardzo uboga szata roślinna (zasobna jedynie pod względem gatunkowym) i zwierzęca. Brak stałych rzek, istnieją za to bogate źródła wód artezyjskich.
Główną grupę etniczną w Bahrajnie stanowią Arabowie - 63%, jednak sporą część, bo jedną trzecią stanowią mieszkańcy innych krajów. Są to głównie Azjaci do których należą m.in. Pakistańczycy i mieszkańcy Indii oraz Irańczycy. 10% stanowią obywateli sąsiednich krajów Półwyspu Arabskiego. Niewielką część stanowią także obywateli krajów zachodnich. Imigranci z krajów azjatyckich, to osoby które przybyły do Bahrajnu w celach podjęcie pracy i polepszania swego statusu materialnego, dotyczy do przede wszystkich Pakistanu i Indii. Osoby pochodzące z Europy to głównie specjaliści w dziedzinie budownictwa i inni pracownicy zatrudnieni na wysokich stanowiskach.
Kuchnia Bahrajnu:
Podstawowymi elementami kuchnii Bahrajnu są mięso, ryby, ryż i daktyle. Jednym z tradycyjnych dań jest machboos, który składa się z mięsa lub ryby z ryżem. Inną znaną potrawą jest muhammar, jest to słodki ryż podawany z daktylami lub cukrem.
Pełny opis tutaj.
Dane w oparciu o MSZ:
MELDUNEK. Obowiązek meldunkowy dla cudzoziemców powiązany jest z procedurą wizową: wniosek wizowy zawiera dokładne dane sponsora oraz jego aktualny adres i jest jednocześnie formą meldunku.
UBEZPIECZENIE. Polskie polisy ubezpieczeniowe nie są uznawane.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. W Bahrajnie nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są też wymagane szczepienia ochronne. Wiza pobytowa uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej w placówkach państwowych. Posiadacz wizy turystycznej może korzystać jedynie z usług prywatnych ośrodków zdrowia. Koszt wizyty wynosi od 20 do 100 USD i nie obejmuje stawek za zabiegi lub kuracje. Doba w szpitalu prywatnym kosztuje od 200 do 500 USD. Podstawowe lekarstwa są łatwo dostępne bez recepty.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Akceptowane jest (przez 6 miesięcy od przybycia) zarówno polskie, jak i międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce. Wizy pobytowe uprawniają do uzyskania, na podstawie krajowego lub międzynarodowego prawa jazdy, prawa jazdy Bahrajnu ważnego we wszystkich krajach Zatoki Perskiej.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Poza strefami wojskowymi nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju.
BEZPIECZEŃSTWO. Nie odnotowuje się większych zagrożeń przestępczością pospolitą. Ostrożność należy zachować w dzielnicach zamieszkanych przez pracowników niewykwalifikowanych oraz w miejscach publicznych, w których sprzedawany jest alkohol.
PRZYDATNE INFORMACJE:
• Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się przestrzeganie odpowiednich form ubioru w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które powinny wystrzegać się strojów z dużym dekoltem, zbyt krótkich sukienek i szortów (należy zakrywać ramiona i kolana).
• Podczas ramadanu w ciągu całego dnia (od wschodu do zachodu słońca) w miejscach publicznych należy powstrzymywać się od jedzenia i picia napojów, palenia tytoniu, a nawet żucia gumy. W tym czasie szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie ubioru.
• Nie należy wchodzić do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy bez przewodnika.
• Dni wolne od pracy to piątek i sobota. Banki czynne są od niedzieli do czwartku.
• W związku ze słabym rozwojem sieci komunikacji miejskiej, wykorzystywanej głównie przez pracowników niewykwalifikowanych, można korzystać z wypożyczalni samochodów. Wypożyczenie średniej wielkości pojazdu kosztuje 10 BHD (25 USD) za dobę (koszty benzyny są wliczone w cenę). Korzystając z przejazdów taksówkami, warto ustalać opłatę za przejazd „z góry”, aby uniknąć nieporozumień. Zaleca się korzystanie z plaż publicznych w grupach kilkuosobowych
Galeria: Zdjęć | Wideo
Stwórz własną galerięZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »
Dodaj komentarz
Aby skomentować musisz się najpierw zalogować
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował.