Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Tonga  - Przewodnik turystyczny

Tonga

Podstawowe informacje

Królestwo Tonga

Język urzędowy: tongijski, angielski
Języki używane: tongijski
Stolica: Nuku’alofa
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
Liczba ludności: 0.119 mln
Powierzchnia: 748 km2
Waluta: pa’anga (TOP)
Religia dominująca: protestantyzm
Kod telefoniczny: +676
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Wyspy Tonga leżą w strefie klimatu podrównikowego, który na większości wysp jest wilgotnych. Południowe wyspy cehują się bardziej suchym klimatem. Temperatury na północnych wyspach wynoszą około 25 °C, zaś na południowych te wartości sięgają 28 °C. Średnia temperatura powietrza to w styczniu +30 °C i w lipcu +25 °C. Często występują cyklony tropikalne. Amplitudy roczne i dobowe nie są duże, większe odchylenia występują na południowych wyspach, oddalonych od równika. Opady są zróżnicowane. więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy mogą uzyskać wizę turystyczną na granicy pod warunkiem posiadania paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy, biletów powrotnych lub na dalszą podróż oraz odpowiednich środków utrzymania na czas pobytu. Wizy wydawane są bezpłatnie, z ważnością do 31 dni.więcej

Czas:

UTC +13więcej

Opis:


Tonga, państwo leżące na archipelagu o tej samej nazwie, w Polinezji na południowym Pacyfiku, położone w jednej trzeciej drogi pomiędzy Nową Zelandią a Hawajami, na południe od Samoa, na wschód od Fidżi. Jest archipelagiem wysp rozciągniętych na obszarze liczącym około 260 000 km². Tonga leży w pobliżu zwrotnika Koziorożca. Wyspy są zróżnicowane pod względem geologicznym i krajobrazowym, cechują się także zróżnicowanym klimatem.

Lasy zajmują niewielką część wysp, około 11% powierzchni. Tam gdzie są duże opady deszczu rosną lasy tropikalne, z drzewem sandałowym i drzewiastymi paprociami. Na atolach roślinność jest uboga, charakterystyczne dla tego regionu są palmy. Wokół wielu wysp rosną rafy koralowe. Świat zwierząt reprezentują drobne ssaki do których należą nietoperze jak rudawka wielka i około 30 gatunków ptaków. Do ptaków należą m.in. gołębie, papugi i ptactwo morskie. Liczne są gatunki zwierząt morskich, głównie ryb.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY PRAWNE. Zaleca się noszenie skromnego stroju, aby nie obrazić uczuć religijnych. Chodzenie po ulicy w niekompletnym ubraniu jest wykroczeniem.

UBEZPIECZENIE. Zalecane jest wykupienie pełnego ubezpieczenia zdrowotnego, uwzględniającego koszty ewakuacyjne w razie poważnych wypadków.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Występuje żółtaczka typu A, zagrożenie infekcjami bakteryjnymi. Od osób (powyżej 1 roku życia), które przed przyjazdem do Tonga przebywały w regionie dotkniętym żółtą febrą i cholerą, wymagane są zaświadczenia o szczepieniach przeciwko tym chorobom. Należy stale używać repelentów (uciążliwe komary). Opieka zdrowotna jest na bardzo niskim poziomie, brakuje lekarstw. Poza stolicą i Neiafu nie ma ośrodków opieki medycznej; poważniejsze przypadki wymagają przetransportowania za granicę.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Obowiązuje ruch lewostronny. Drogi są nieoświetlone i złej jakości,  dlatego zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza po zmroku. Mandaty za przekraczanie szybkości egzekwowane są na miejscu. Można wynająć samochód legitymując się wyłącznie lokalnym prawem jazdy, które jest wydawane po okazaniu międzynarodowego/polskiego prawa jazdy (wraz z jego anglojęzycznym tłumaczeniem) przez tamtejsze Min. Transportu oraz komendę główną policji w Nuku'alofie.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Podróżowanie od listopada do kwietnia może być utrudnione ze względu na występowanie w tym okresie tajfunów tropikalnych. Z uwagi na bardzo dużą nieregularność i ograniczenia liczby przelotów zaleca się korzystanie z linii lotniczych między wyspami tylko, gdy jest to naprawdę konieczne.

BEZPIECZEŃSTWO. Od grudnia 2006 r. panuje niestabilna sytuacja polityczna, występuje duże ryzyko społecznych niepokojów, szczególnie w stolicy kraju – Nuku’alofa. Należy unikać przebywania w pobliżu większych zgromadzeń publicznych. Działania policji są mało skuteczne.

PRZYDATNE INFORMACJE. Kraj leży w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »