Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Turkmenistan  - Przewodnik turystyczny

Turkmenistan

Podstawowe informacje

Język urzędowy: turkmeński
Języki używane: turkmeński
Stolica: Aszchabad
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 5.18 mln
Powierzchnia: 488 100 km2
Waluta: manat turkmeński (TMM)
Religia dominująca: islam
Kod telefoniczny: +993
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Większość Turkmenistanu znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego, a północne obszary nad rzeką graniczną z Uzbekistanem to region będący pod wpływem bardziej umiarkowanych mas powietrza. Obie te strefy łączy wspólna cecha – sucha lub wybitnie sucha odmiana klimatu i kontynentalizm. To oznacza, że klimat Turkmenistanu jest surowy, charakteryzujący się mroźnymi zimami i upalnymi latami. Temperatury są skrajne. Zimą w styczniu średnia dobowa wynosi -4 °C ze spadkami do -33 °C. Jedynie w dolinie Atreku średnia dobowa to około 4 °C. Latem w lipcu średnie wartości termiczne wynoszą od 28 do 32 °C. Na pustyni Kara-Kum wartości te dochodzą w ciągu dnia do 50 °C. Charakterystyczną cechą są wysokie amplitudy dobowe występujące przez cały rok, zwłaszcza na pustyni Kara-Kum. Opady w kraju są niskie. Do częstych zjawisk należą burze pyłowe i gorący wiatr fenowy zwany garmsil, który podnosi temperaturę i obniża wilgotność powietrza. Turkmenistan tak jak inne kraje o wybitnie kontynentalnym klimacie Środkowej Azji cechuje się niskim zachmurzeniem powietrza. więcej

Dokumenty i wiza:

Wizy wydawane są na pod­stawie zaproszenia od osoby fizycznej lub prawnej poświad­czonego przez Urząd Migracyjny Turkmenistanu przez konsulaty i wydziały konsularne ambasad Turkmenistanu, np. w Kijowie, w Moskwie, w Berlinie, w Mińsku. Można również otrzymać wizę turkmeńską na lotnisku w Aszchabadzie lub w porcie w Turkmenbaszy, co wiąże się z dodatkową opłatą i musi być uwzględnione w zaproszeniu.więcej

Czas:

UTC +5więcej

Opis:


Turkmenistan, państwo położone w Azji Środkowej, na północ od gór Kopet-Dag, pomiędzy Morzem Kaspijskim a Amu-darią. Terytorium Turkmenistanu to w większości (80%) praktycznie niezamieszkana pustynia Kara-kum. Tereny zasiedlone znajdują się głównie na przedgórzu Kopet-Dag w południowej części kraju oraz w dolinach rzecznych na południowym zachodzie. Blisko 50% mieszkańców zajmuje się rolnictwem. Jest to możliwe dzięki dość dobrze rozwiniętemu systemowi nawadniającemu. Słynne na całym świecie są kolorowe, wykonywane z owczej wełny turkmeńskie dywany. Turkmenistan należy do byłych republik radzieckich. Ten nizinny kraj cechuje się suchym i surowym klimatem, jałowym a zarazem atrakcyjnym turystycznie krajobrazem, gdzie dominują pustynie piaszczyste. Tak jak inne kraje środkowo azjatyckie, Turkmenistan jest krajem muzułmańskim, a większość ludności reprezentują Turkmeni. Graniczy z następującymi państwami: Afganistanem, Iranem, Kazachstanem i Uzbekistanem.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

MELDUNEK. Po przybyciu do Turkmenistanu w ciągu 72 godzin należy dopełnić obowiązku meldunkowego.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie ma obowiązkowych szczepień. Opieka medyczna jest na niskim poziomie i trudno dostępna poza dużymi miastami.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Cudzoziemcy mogą się zatrzymywać tylko w hotelach. Tereny wojskowe i przygraniczne są objęte ograniczeniami ruchu osobowego. Wjazd na te tereny wy­maga przedstawienia specjalnych pozwoleń wydawanych przez Urząd Migracyjny, o które należy wystąpić za pośred­nictwem firmy turystycznej. Oczekiwanie na wydanie zgody trwa ok. 10–14 dni. Najpopularniejsze turystycznie miejsca, do których wymagane są przepustki: Kojtendag, Magdanly, Konje Urgencz, Karakala, Serhetabad. W przypadku wykupienia wycieczki zorganizowanej przez biuro turystyczne pozwolenie na pobyt w miejscach, do których wyma­gana jest przepustka, a do których zamierzają udać się podróżni, jest automatycznie włączane do zaproszenia i nie ma potrzeby ubie­gania się o nie oddzielnie.

BEZPIECZEŃSTWO. Zagrożenie przestępczością jest umiarko­wane. Turyści (jest ich bardzo mało) najczęściej stają się ofiarami pospolitych kradzieży.

Galerie z: Turkmenistan



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »