Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Polinezja Francuska  - Przewodnik turystyczny

Polinezja Francuska

Podstawowe informacje

Język urzędowy: francuski
Języki używane: francuski
Stolica: Papeete
Ustrój polityczny: wspólnota zamorska
Liczba ludności: 0.259 mln
Powierzchnia: 4 167 km2
Waluta: frank CFP (XPF)
Religia dominująca: protestantyzm, katolicyzm
Kod telefoniczny: +689
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 1

Najlepsze miejsce dla amatorów rekinów – zanurkuj na Rangiroa

Na tym drugim co do wielkości atolu koralowym na świecie, znajdującym się w archipelagu Tuamotu można spotkać rekiny białoczube, czarnoczube i te najm »

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Duża rozciągłość południkowa sprawia, że wyspy leżą w strefie dwóch stref klimatycznych: podrównikowej obejmującej Markizy i północną część wysp Tuamotu, oraz zwrotnikowej obejmujące resztę wysp. Klimat i przede wszystkim opady kształtowane są przez południowo-wschodnie pasaty. Pomiędzy północnymi, a południowymi wyspami występują niewielkie różnice w temperaturach, które w główniej mierze odzwierciedlają się w amplitudach rocznych. Leżące bliżej równika wyspy cechują się temperaturami typowymi dla strefy tropikalnej rzędu 25-26°C, lokalnie (Markizy) wartości te mogą osiąga 32°C. Wyspy leżące dalej od równika cechują się widocznymi różnicami w skali roku. Temperatury notowane w półroczu zimowym są niskie i wynoszą 20-22°C do 26°C, a nawet powyżej 30°C w okresie letnim (luty-marzec). Na Tahiti występuje piętrowość klimatyczna, gdzie na wysokości powyżej 1 500 m n.p.m. występuje piętro umiarkowane. Opady na wszystkich wyspa nie różnią się prawie w ogóle. Wyspy leżące bliżej równika cechują się brakiem pory suchej. Widoczne są różnice na wyspach o górzystym charakterze, gdzie na stokach zawietrznych opady są niskie, a nawet zdarzają się okresowe susze. Susze dotykają nawet leżące blisko równika Markizy, które ze względu na rzeźbę terenu cechują się wyraźnymi różnicami lokalnych opadów. więcej

Dokumenty i wiza:

Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni na terytorium Republiki Francuskiej jest paszport bądź dowód osobisty.więcej

Czas:

UTC -10więcej

Opis:


Polinezja Francuska, wspólnota zamorska Francji obejmująca 5 archipelagów i ponad 150 wysp na Oceanie Spokojnym, we wschodniej części Polinezji. Wyspy te rozrzucone na około 3,5 mln km2 cechują się tropikalnym klimatem i różnorodnością roślinną. Wyspy pochodzenia wulkanicznego i koralowego. W skład Polinezji Francuskiej wchodzą m.in. wyspy: Towarzystwa (1,96 tys. km2) z największą i najbardziej znaną wyspą Tahiti (1000 km2) w archipelagu Wysp Na Wietrze oraz Markizy (1,3 tys. km2), Tuamotu (398 km2), Tubuai (287 km2), Gambiera (230 km2).

Szata roślinna wysp jest dobrze zachowana czego przyczyną jest stosunkowo niewielka gęstość zaludnienia i brak dużych ośrodków miejskich. Pokrywa leśna obejmuje około 1/3 powierzchni wysp i są to gatunki tropikalne takie jak palmy kokosowe, które posiadają także wartość gospodarczą ze względu na ich owoce. Poza palmą występują: paprocie, bananowce, które także są rośliną uprawną, drzewa chlebowe i wiele innych. Liczne dla tych obszarów są rośliny kwiatowe. W regionach wysp, gdzie jest bardziej sucho występują roślinność krzaczasta, sawannowa. Wyspy należące do Polinezji Francuskiej obfitują w koralowce, rafy koralowe w tym regionie stwarzają doskonałe warunki do życia fauny morskiej. Na Tahiti w wyższych partiach gór roślinność jest uboższa, związana z umiarkowanym piętrem klimatycznym. Fauna jest bogata gatunkowo, ale ograniczona. Na wyspach świat zwierząt skupia się na licznych gatunkach ptaków zarówno morskich jak i lądowych. W regionie Polinezji Francuskie żyją papugi, gołębie, rybitwy i głuptaki. Ssaki ograniczają się głównie do gryzoni. Region te ze względu na obecność raf obfituje w skorupiaki i wiele gatunków tropikalnych ryb, w tym rekinów.

Pełny opis tutaj.

Galerie z: Polinezja FrancuskaZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »