Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Timor Wschodni  - Przewodnik turystyczny

Timor Wschodni

Podstawowe informacje

Republika Demokratyczna Timoru Wschodniego

Język urzędowy: tetum, portugalski
Języki używane: tetum, portugalski
Stolica: Dili
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 1.10 mln
Powierzchnia: 15 007 km2
Waluta: dolar amerykański (USD)
Religia dominująca: rzymski katolicyzm
Kod telefoniczny: +670
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Timor Wschodni leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego. Cechą charakterystyczną są stosunkowo niskie opady deszczu i typowe dla obszarów podrównikowych temperatury, a także częste burze. Opady nie są wysokie co jest związane z niekorzystną cyrkulacją monsunową. Zaznacza się dość długa pora sucha, która jest związana z napływem suchych, kontynentalnych mas powietrza znad Australii. Okres suchy ma miejsce od maja do listopada i w tym czasie opady deszczu są niewielkie. Największe opady występują w półroczu zimowym. W okresie pory deszczowej występują obfite opady deszczu, które powodują powodzie. Temperatury są wysokie i wahają się od 20-33 °C w porze suchej do 29-35 °C w porze deszczowej. Amplitudy są więc stosunkowo wysokie co jest związane z cyrkulacją mas powietrza. Niższe temperatury są notowane w górach. więcej

Możliwości płatnicze:

Nadal bardzo niewiele punktów usługowych na Timorze akceptuje karty płatnicze.więcej

Dokumenty i wiza:

Posiadanie wizy przed wyjazdem na Timor nie jest wymagane – 30 dniową wizę turystyczną lub biznesową wykupuje się na lotnisku w Dili za 30USD. Nie ma możliwości uzyskania wizy wjazdowej na lądowej granicy timorsko - indonezyjskiej (Atambua). W przypadku dłuższego pobytu należy złożyć wniosek w urzędzie imigracyjnym w Dili. Przy wjeździe paszport musi być ważny przez minimum 6 miesięcy od daty wysta­wienia wizy. Na żądanie urzędnika imigracyjnego należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do dalszej podróży. Przy wyjeździe z Timoru obowiązuje podatek wyjazdowy w wysokości 10 USD. Należy pamiętać, że przepisy imigracyjne na Timorze ulegają ciągłym zmianom.więcej

Czas:

UTC +9więcej

Opis:


Timor Wschodni, państwo na wyspie Timor w Archipelagu Malajskim, 450 km na północ od Australii. Do 1975 jako Timor Portugalski, w 1976 anektowany przez Indonezję, czego nigdy nie uznała Organizacja Narodów Zjednoczonych. Od 1999 pod administracją ONZ. Pełna niepodległość od 20 maja 2002. Od zachodu graniczy z Indonezją. Państwo obejmuje wschodnią część wyspy Timor, eksklawę Oecusse w zachodniej części wyspy o powierzchni 2461 km² oraz wyspy Atauro - 144 km² i Jaco - 8 km².  Timor Wschodni jest jednym z biedniejszych krajów na świecie, co jest następstwem długotrwałych walk niepodległościowych. Zajmuje 162. pozycję według Wskaźnika Rozwoju Społecznego, z państw azjatyckich wyprzedzając jedynie Afganistan.

Szata roślinna jest bogata, ale w wielu miejscach zdegradowana z powodu działalności człowieka. Głównych zagrożeniem jest wylesianie i postępująca erozja gleb. Naturalną szatę roślinną Timoru Wschodniego stanowią sawanny, przy niedużym udziale lasów monsunowych, gdzie dominują takie gatunki jak eukaliptus i drzewo sandałowe. Timor Wschodni zoogeograficznie należy do Krainy Australijskiej. Występują typowe dla północnej Australii gatunki jak drewniak ciemny i prakolczatka. Bogaty jest świat ptaków. W lasach żyją liczne gady w tym węże takie jak pyton i kobra. Poza nimi występują także krokodyle. Do dużych ssaków należy rzadko występujący nosorożec rogaty.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Nie ma ograniczeń co do wwozu lub wywozu obcych środków płatniczych. Obowiązuje wypełnienie deklaracji celnej na granicy i zgłoszenie wwozu kwoty większej niż 1000 USD.
 
PRZEPISY PRAWNE. Zabroniony jest wywóz rzadkich gatunków lokalnej fauny i flory.

UBEZPIECZENIE. Nie należy udawać się w podróż zagraniczną bez ważnego ubezpieczenia od kosztów leczenia. W przypadku Timoru, szczególnie istotne jest aby wykupiona polisa ubezpieczeniowa obejmowała również pokrycie kosztów ewentualnej ewakuacji medycznej. Na Timorze brakuje podstawowej opieki medycznej i poważniejsze urazy lub choroby leczone są w szpitalach australijskich lub w Singapurze.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Na Timorze Wschodnim powszechnie występują malaria i gorączka krwotoczna denga, okazjonalnie: japońskie zapa­lenie mózgu (encephalitis – istnieje możliwość wcześniejszego szczepienia). Powszechnie występują takie choroby jak gruźlica, tyfus i żółtaczka. Zalecane jest picie wody butelkowanej lub przegotowanej, unikanie w napojach kostek lodu oraz surowych i niedogotowanych potraw. Zalecana jest wizyta lekarska co najmniej miesiąc przed wyjazdem.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Na skutek konfliktu zbrojnego z wojskami indonezyjskimi w latach 1999-2002, zamieszek w 2006 r. oraz wieloletnich zaniedbań inwestycyjnych korzystanie z dróg poza stolicą jest bardzo uciążliwe, a w porze deszczowej wręcz niemożliwe. Międzynarodowe prawo jazdy jest uznawane niemniej zaleca się korzystanie z samochodu z wy­najętym miejscowym kierowcą.

BEZPIECZEŃSTWO:
   Zagrożenie przestępczością pospolitą (kra­dzie­że i rozboje) nie jest duże. Należy pamiętać o ostrożności podczas jazdy autobusami (kradzieże kieszonkowe) i taksów­kami. W miarę możliwości należy unikać samotnego podróżowania oraz unikać podróży w nocy.
   Sytuacja polityczna obecnie oceniana jest jako stabilna ale zawsze istnieje ryzyko niepokojów społecznych. Do ostatnich poważnych zamieszek doszło w 2006 i 2008 r.
   Timor leży w strefie sejsmicznej i trzęsienia ziemi są zjawiskiem częstym. W porze deszczowej (listopad – kwiecień) zdarzają się gwałtowne powodzie oraz osunięcia ziemi.

Galerie z: Timor WschodniZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »