
Urugwaj
Podstawowe informacje
Wschodnia Republika Urugwaju
Język urzędowy: | hiszpański |
---|---|
Języki używane: | hiszpański, dialekty kreolskie |
Stolica: | Montevideo |
Ustrój polityczny: | republika |
Liczba ludności: | 3.47 mln |
Powierzchnia: | 176 220 km2 |
Waluta: | peso urugwajskie (UYU) |
Religia dominująca: | katolicyzm |
Kod telefoniczny: | +598 |
Flaga/Godło: |
![]() ![]() |
Przydatne informacje
Urugwaj leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, który dzieli się na wilgotną odmianę w części wschodniej i pośrednią w zachodniej. Na wybrzeżu klimat posiada cechy morskie, a ze względu na jednostajną rzeźbę terenu i równinny krajobraz, nie występują regionalne kontrasty klimatyczne. Urugwajczycy określają swój klimat jako umiarkowany. Średnia temperatura powietrza w kraju wynosi 18-20 °C. Roczny przebieg termiczny jest typowy dla tego właśnie klimatu. W najchłodniejszym okresie roku, zazwyczaj w czerwcu średnia temperatura wynosi 10-12 °C. Zimy są więc łagodne, a mrozy należą do rzadkości. Najniższą temperaturę zanotowano w mieście Melo w 1967 roku i wynosiła ona -11 °C. W okresie zimy temperatura może obniżać się poniżej zera za sprawą lokalnego wiatru - zwanego pamperos, w wyniku którego następuje spadek temperatury o 20 °C. Wiatry te wieją z południa niosąc ze sobą zimne powietrze. Latem jest ciepło, średnia temperatura w najcieplejszym miesiącu styczniu wynosi 24-27 °C. Temperatury upalne są rzadkie, częściej występują w głębi lądu. Najwyższą wartość zanotowano w Paysandú w 1943 roku i wynosiła ona 44 °C. Latem nad Urugwaj docierają gorące masy powietrza znad Brazylii. Opady są dość wysokie. Największe wartości występują na północy kraju, szczególnie w departamencie Rivera. Na ogół w ciągu roku opady są równomiernie rozłożone. Ze względu na przejściowy charakter klimatu na wschodzie kraju, pogoda w większości Urugwaju cechuje się dużą i często gwałtowną zmiennością. Dużą rolę odgrywają tutaj wiatry, nie tylko pampero, ale i łagodne wiatry wiejące od strony oceanu, jak i gorące wiatry wiejące z północy. więcej
Możliwości płatnicze:Oficjalną walutą jest peso urugwajskie; w obiegu są banknoty 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 i 2000 peso oraz monety: 50 centesimo, 1, 2, 5 i 10 peso. Centralny Bank Urugwaju ostrzega o pojawianiu się w obiegu fałszywych banknotów, głównie o nominale 500 i 1000 peso. W 2008 r. rozpoczął się proces wycofywania z obiegu banknotów o nominałach 5 i 10 peso. W wielu dużych sklepach (głównie w super- i hipermarketach) za zakupy można płacić dolarami USA lub kartami American Express, VISA, MasterCard czy Diners Club. Honorowane są również czeki podróżne. Walutę można wymieniać w bankach i oficjalnych kantorach (np. w dużych supermarketach).więcej
Dokumenty i wiza:Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przyjeżdżających do Urugwaju na okres do 90 dni. Do przekroczenia granicy niezbędny jest polski paszport, którego ważność nie może być krótsza niż 3 miesiące od daty wyjazdu z Urugwaju. Przy przekraczaniu granicy zalecane jest posiadanie biletu powrotnego oraz dysponowanie określoną kwotą dewiz. Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że przy wylocie z Montevideo muszą wnieść opłatę lotniskową w wysokości 31 USD (loty międzynarodowe, wysokość opłaty ulega zmianie). więcej
Czas:UTC -3więcej
Turystyka:Ciepły i łagodny klimat, morze, latynoska kultura, zabytki oraz dzika przyroda sprawiają, że Urugwaj coraz częściej figuruje w ofertach biur podróży na całym świecie. W związku z tym turystyka stała się ważnym źródłem dewiz. Sławne kurorty riwiery urugwajskiej na czele z Punta del Este przyciągają coraz więcej spragnionych słońca wczasowiczów. Szczególnie wówczas, gdy na północnej półkuli panuje zima. Ponadto turystów przyciągają zabytki oraz atmosfera Montevideo czy Colonia del Sacramento, której historyczna dzielnica została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Piękno urugwajskiej przyrody ucieleśnia Rezerwat biosfery UNESCO Bañados del Este w północno-wschodniej części kraju. Rolniczy charakter kraju w połączeniu z tutejszym folklorem stworzyły podstawy do rozwoju agroturystyki. Mimo niezbyt długiej historii ten niewielki latynoski kraj szczyci się bogatym dziedzictwem kulturowym, będącym mieszanką wpływów europejskich i afrykańskich, co można zobaczyć chociażby w wielu placówkach muzealnych.więcej
Opis:
Naturalną szatę roślinną Urugwaju tworzą bezdrzewne, trawiaste stepy zwane pampa. Świat zwierząt Urugwaju należy do krainy chilijsko-patagońskiej i jest dość zróżnicowany. Do ssaków należą pancerniki, tapiry i rzadko występujące pumy. Liczne są gryzonie, jak wiskacze czy mary patagońskie. Występują liczne gatunki ptaków, głównie wodne. Największym ptakiem Urugwaju jest struś nandu, a do innych gatunków należą: sówka ziemna, sowy, kuropatwy, przepiórki, dzikie indyki, papugi, czajki, kardynały i kolibry. Największymi przedstawicielami gadów są żyjące w sąsiedztwie dużych rzek aligatory, które głównie zamieszkują odcinek Urugwaju w północno-zachodniej części kraju. Do innych gadów należą żółwie, jaszczurki i żmije.
Kuchnia Urugwaju
Kwintesencją urugwajskiej kuchni jest przyrządzana na wszystkie możliwe sposoby wołowina do tego w dużych ilościach. Jedną z najsłynniejszych potraw są medaliony z polędwicy w sosie z dodatkiem czerwonego wina Tannat. Ale typowym i najbardziej popularnym daniem jest "asado", które można zjeść w każdej restauracji, barze lub zwyczajnie "pod chmurką" w zaimprowizowanej jadłodalni. Jest to wołowina (a dokładnie żebra wołowe) pieczone na grillu.
Pełny opis tutaj.
Dane w oparciu o MSZ:
PRZEPISY CELNE. Obowiązuje bezwzględny zakaz wwozu nasion, wędlin, konserw mięsnych, świeżych artykułów spożywczych, w tym owoców. Osoby przybywające do Urugwaju otrzymują pisemną informację o artykułach objętych zakazem wwozu oraz formularz deklaracji celnej, którą odbiera funkcjonariusz dokonujący odprawy. Bezwzględny zakaz wwozu obejmuje również narkotyki i inne środki psychotropowe.
MELDUNEK. Nie ma obowiązku meldunkowego. W karcie wjazdowej (wypełnianej przy przekraczaniu granicy) należy podać cel, miejsce i czas pobytu w Urugwaju.
UBEZPIECZENIE. Ubezpieczenia medyczne nie są obowiązkowe, ale wskazane. Wymagane jest posiadanie ubezpieczenia komunikacyjnego. Uznawane są polskie polisy, ale przed wyjazdem z Polski należy zapoznać się z zakresem usług objętych ubezpieczeniem na terytorium Urugwaju. Przed podpisaniem umowy należy się upewnić, czy polisa zwalnia osobę ubezpieczoną od dodatkowych opłat przy korzystaniu z pomocy medycznej na terenie Urugwaju. Warto również wcześniej ustalić adresy i telefony placówek medycznych w Urugwaju, które będą honorowały wykupione w Polsce ubezpieczenie.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. W Urugwaju od wielu lat nie występują zagrożenia epidemiologiczne i nie ma obowiązkowych szczepień.. Ośrodki publicznej służby zdrowia w Urugwaju są dostępne dla osób wymagających nagłej pomocy lekarskiej, jednakże w systemie leczenia ambulatoryjnego uzgadnianie terminów wizyt lekarskich może trwać kilka tygodni. W lecznictwie prywatnym dostęp do lekarza jest łatwiejszy, ale wizyta kosztuje minimum 80–100 USD. Szpitale prywatne w Urugwaju świadczą usługi medyczne na dobrym poziomie. Jeśli pacjent nie ma wykupionego ubezpieczenia, szpital może żądać wpłacenia zaliczki w wysokości ok. 2000 USD. Po zakończeniu pobytu w szpitalu i odliczeniu wszelkich kosztów leczenia pozostała część zaliczki jest rozliczana z pacjentem.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. W celu wynajęcia pojazdu należy przedstawić prawo jazdy wydane i ważne w kraju stałego pobytu. Generalnie stan techniczny dróg w Urugwaju jest dobry lub bardzo dobry. Należy pamiętać, że sygnalizatory świetlne na skrzyżowaniach dróg ustawione są bezpośrednio za skrzyżowaniem (tj. za przejściem dla pieszych). Autostrady są płatne.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma ograniczeń. Stosunkowo dobrze rozwinięta baza gastronomiczna i hotelowa, konkurencyjne wobec krajów UE i USA koszty utrzymania oraz relatywnie wysoki stopień bezpieczeństwa publicznego w Urugwaju sprzyjają rozwojowi turystyki, szczególnie w rejonie ujścia rzeki Rio de la Plata do Oceanu Atlantyckiego (tu usytuowany jest znany kurort Punta del Este) oraz wzdłuż całego wybrzeża atlantyckiego (do granicy z Brazylią). Zalecanym środkiem komunikacji w Urugwaju są autobusy. Istnieje tu rozbudowana sieć autobusowych połączeń międzymiastowych, zapewniających relatywnie tanie i dobre warunki podróżowania.
BEZPIECZEŃSTWO. W okresie letnim (grudzień–luty) w stolicy i w nadmorskich kurortach silnie wzrasta liczba drobnych przestępstw (kradzieże kieszonkowe, kradzieże w hotelach, wyłudzenia, oszustwa, napady), których ofiarą padają głównie zagraniczni turyści. Stąd też w tym okresie wiele atrakcyjnych miejsc i regionów turystycznych (np. plaże) jest patrolowanych przez specjalną policję (Policia Turistica). Nie zaleca się zwiedzania w godzinach wieczornych i nocnych dzielnicy portowej w Montevideo. Również poruszanie się po zachodzie słońca w starym centrum miasta (Ciudad Vieja) i po głównej ulicy stolicy (18 de Julio) wymaga ostrożności i raczej nie jest wskazane.
PRZYDATNE INFORMACJE:
• W północnych regionach kraju, graniczących z Brazylią, miejscowa ludność używa portuñol lub brazilero (odmiana hiszpańsko-portugalska). Znajomość języka angielskiego jest słaba.
• Powszechne jest dawanie napiwków w restauracjach (5–10%). Niewielkie napiwki są dawane również portierom, bagażowym i taksówkarzom.
• Mieszkańcy Montevideo powszechnie korzystają z taksówek i z usług remises (korporacje taksówkowe dysponujące lepszymi środkami transportu i bez tradycyjnego oznakowania pojazdu). Cenę za przejazd remises warto jednak ustalić z góry (koszt dojazdu z centrum miasta na lotnisko wynosi ok. 15 USD). Również w przypadku taksówek warto ustalić wcześniej, jaki będzie koszt przejazdu.
Galeria: Zdjęć | Wideo
Stwórz własną galerięZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »
Dodaj komentarz
Aby skomentować musisz się najpierw zalogować
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował.