Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Uzbekistan  - Przewodnik turystyczny

Uzbekistan

Podstawowe informacje

Republika Uzbekistanu

Język urzędowy: uzbecki i karakałpacki (na terytorium Karakałpakstanu)
Języki używane: uzbecki, rosyjski i tadżycki (Samarkanda, Buchara)
Stolica: Taszkent
Ustrój polityczny: republika autorytarna
Liczba ludności: 27.61 mln
Powierzchnia: 447 400 km2
Waluta: som (UZS)
Religia dominująca: islam
Kod telefoniczny: +998
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Uzbekistan leży w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego o ciepłej i suchej odmianie. Czynnikiem wpływającym na taki klimat jest duże oddalenie od morza i ogromna powierzchnia lądu azjatyckiego. W górach Tienszanu i Hisaro-Ałaju, klimat ma wybitne cechy górskie. Południowy skrawek kraju leży w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego. Lata są suche i gorące, średnie temperatury wynoszą 26 °C na północy i 32 °C na południu. W ciągu dnia występują silne upały, zwłaszcza na obszarach pustynnych do 50 °C. Zimy są chłodne i nierzadko mroźne a także pochmurne, zwłaszcza na pustyni. Średnie temperatury w styczniu wynoszą -10 °C na północnym zachodzie do 3 °C. W nocy występują silne spadki temperatur. W górach występuje piętrowość klimatyczna. Uzbekistan jest suchym krajem. Maksimum opadowe przypada na zimę i wiosnę z tym, że zimą występują opady śniegu. Na południu kraju zimą występują bardzo silne wiatry powodujące opady i zamiecie śnieżne. więcej

Możliwości płatnicze:

Wymiana waluty poza bankami i kantorami jest nielegalna. Praktycznie nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych (poza największymi hotelami) i czeków podróżnych.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele Polski objęci są obo­wiązkiem wizowym. Wizę można uzyskać w Wydziale Konsu­larnym Ambasady Uzbekistanu w Warszawie na podstawie zaproszenia od osoby prawnej akredytowanej w Uzbekistanie lub od obywatela Uzbekistanu, a także na podstawie vouchera uzbec­kiego biura turystycznego. Okres oczekiwania na wizę wynosi ok. dwóch tygodni. Na miejscu można ją przedłużyć. Nielegalne przedłużenie pobytu poza liczbę dni określonych w wizie grozi wysoką karą pieniężną nakładaną przez straż graniczną, a nawet wszczęciem postępowania sądowego. Nie ma wymogu okazania biletu powrotnego ani określonej kwoty na każdy dzień pobytu.więcej

Czas:

UTC +5więcej

Opis:


Uzbekistan, jest średniej wielkości państwem azjatyckim należącym do byłych republik radzieckich. Ten równinny kraj cechujący się suchym i surowym klimatem, tak jak sąsiednie kraje jest zamieszkiwany głównie przez wyznawców islamu. Główną grupę etniczną stanowiąc Uzbecy, a poza nimi Rosjanie. Kraj należy do ubogich państw świata, gdzie podstawę gospodarki stanowi rolnictwo. Uzbekistan graniczy z następującymi państwami: Kazachstanem, Kirgistanem, Tadżykistanem, Afganistanem i Turkmenistanem. Większość powierzchni kraju zajmują równiny, gdzie głównym obszarem jest Nizina Turańska.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Wywóz waluty jest dopuszczalny do kwoty zadeklarowanej w deklaracji wwozowej.

PRZEPISY PRAWNE. Nadal obowiązuje zakaz wykonywania zdjęć mostów, obiektów przemysłowych i wojskowych oraz foto­grafo­wania na dworcach kolejowych i lotniskach.

MELDUNEK. Należy obowiązkowo w ciągu 72 godzin po przybyciu dokonać meldunku w miejscowym OWIR (rejonowy wydział MSW), w przypadku noclegu w hotelu meldunek załatwia hotel.

UBEZPIECZENIE. Nie ma obowiązku ubezpieczenia osobowego ani komunikacyjnego.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe. Ryzyko zarażenia żółtaczką wszczepienną jest duże. W Uzbe­kistanie szybko rośnie liczba zarażonych wirusem HIV. W związku z okresowym wzrostem zachorowań na dur brzuszny (tyfus) w regionie zalecane jest zaszczepienie się na tę chorobę przed przyjazdem. Odnotowano przypadki malarii; planując pod­róż do Doliny Fergańskiej, terenów graniczących z Afganistanem oraz do Karakałpakstanu, należy profilaktycznie zażywać leki antymalaryczne. Warunki sanitarne nie odpowiadają ogólnie przyjętym standardom, odradza się spoży­wanie posiłków na targo­wis­kach. W barach (tzw. czajchany) gdzie estetyka pozostawia wiele do życzenia, jedzenie jest zazwyczaj  świeże. Z uwagi na zagrożenie żółtaczką i innymi chorobami przewodu pokarmowego produkty przeznaczone do spożycia na surowo powinny być dokładnie myte pod bieżącą wodą. Należy unikać miejscowych lodów (np. z automatu) i wyrobów cukierniczych (kremy) niewiadomego po­chodzenia. Przy zakupie żywności trzeba zwrócić uwagę na termin przydatności do spożycia; nie zaleca się kupowania miej­sco­wej wódki niewiadomego pochodzenia (niebezpieczeństwo zatrucia alkoholem metylo­wym). Woda w kranach jest zdatna do picia po przegotowaniu.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Uznawane jest mię­dzynarodowe prawo jazdy. Piesi i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność – miejscowi użytkownicy dróg dość swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego. Odradzamy podróżowanie samochodem po zmro­ku z uwagi na liczne nieoświetlone przeszkody (dziury w drodze, zwie­rzęta, samochody). Wysokość mandatów jest na ogół umowna. Stan dróg jest nie najlepszy, szcze­gólnie wiosną i jesienią.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Władze ograniczyły ruch oso­bowy na terenach i w strefach chronionych, w rejonach grani­czących z Afganistanem oraz w enklawach uzbeckich w Kirgi­stanie. Przy zakupie biletów kolejowych wymagane jest przed­stawienie dokumentu tożsamości (paszportu).

BEZPIECZEŃSTWO. Uzbekistan jest krajem stosunkowo bez­piecz­nym. Pewne zagrożenie stanowią kradzieże kieszon­kowe (głównie na bazarach, dworcach itd.).

RELIGIA, OBYCZAJE. Zwiedzając obiekty sakralne (meczety, cerkwie, synagogi), należy bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. Niektóre meczety są niedostępne dla niemuzułmanów. Poza dużymi miastami (Taszkent, Samarkanda, Buchara, Nukus) kobiety powinny unikać odzieży podkreślającej sylwetkę, odsłaniającej łokcie i kolana.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Państwowy transport miejski jest niewystarczający; popularne są tzw. marszrutki oraz taksówki (stosunkowo tanie – ok. 0,3 USD za kilometr). Powszechne jest wykorzystywanie samochodów prywatnych jako taksówek – jednak i w jednych, i w drugich cenę za przejazd należy ustalić z góry.
   Sieć telefoniczna wewnątrz kraju jest w miarę dobra. W miastach można znaleźć wiele kawiarenek internetowych, które podlegają jednak monitorowaniu przez providerów.
   W związku ze wzmocnioną kontrolą ruchu osobowego wewnątrz kraju, cudzoziemcy powinni zawsze mieć przy sobie paszport z wizą.

Galerie z: Uzbekistan



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »