Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Vanuatu  - Przewodnik turystyczny

Vanuatu

Podstawowe informacje

Republika Vanuatu

Język urzędowy: bislama, angielski, francuski
Języki używane: języki melanezyjskie (ok. 110)
Stolica: Port Vila
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 0.24 mln
Powierzchnia: 12 189 km2
Waluta: vatu (VUV)
Religia dominująca: protestantyzm
Kod telefoniczny: +678
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 1

Podwodne atrakcje turystyczne. Urząd pocztowy

Smakołyki kuchni fusion serwowane na głębokości 5 metrów pod wodą? A może kartka water proof, wysłana do przyjaciół z poczty na dnie morza? Akweny wo »

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Vanatu leży w strefie klimatu podrównikowego, gdzie temperatury i opady są zróżnicowane. Średnie wartości termiczne wynoszą +18 do +22°C w miesiącach zimowych i +27 do +29°C w miesiącach letnich. Na południowych wyspach zaznacza się wyraźna pora sucha. W okresie letnim wyspy cechują się wysoką wilgotnością powietrza, przekraczającą 90% i występowaniem cyklonów tropikalnych. więcej

Dokumenty i wiza:

W przypadku pobytu turystycz­ne­go do 30 dni wiza nie jest wymagana. Wizy turystyczne na okres do 3 miesięcy wydawane są przy wjeździe. Trzeba okazać paszport ważny 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu, bilet powrotny oraz dowód posiadania wystarczających środków finansowych na czas pobytu.więcej

Czas:

UTC +11więcej

Turystyka:

Najważniejsze ośrodki turystyczne na Vanuatu to miasta Malekula i Pentecost. Głównym atutem dobrze rozwiniętej turystyki w kraju są krajobrazy wulkaniczne oraz tropikalne. Popularne są też kąpieliska. Rafa Vanuatu przyciąga nurków. Najciekawszym miejscem nurkowym jest wrak SS President Coolidge. Nieliczne centra nurkowe oferują nurkowania rafowe oraz na tym wraku. Rozwojowi turystyki pomaga dobre połączenie lotnicze z Australią i Nową Zelandią.więcej

Opis:


Vanuatu, są wyspiarskim państwem na południowym Pacyfiku obejmującym 83 (w tym: 65 zamieszkanych) przeważnie górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego, m.in. Espiritu Santo, Malekula, Éfaté, Ambrim, Erromango. Występują wąskie niziny nadbrzeżne. Wyspy cechują się tropikalnym klimatem, a tutejsze wiecznie zielone lasy równikowe tworzą swoisty mikroklimat wysp. Wyspy Vanuatu cechują się górzystym, urozmaiconym krajobrazem. Na obszarze Vanatu wznoszą się trzy czynne wulkany. Najwyższy szczyt kraju Mt Santo wznosi się na 1 887 m n.p.m. Wyspy leżące na południu wznoszą się przeciętnie do 500-600 m n.p.m. Liczne na Vanatu są gejzery i wyziewy gazów.

Wyspy porastają fragmenty lasów tropikalnych. Wyspy w południowej części są porośnięte suchymi lasami oraz sawannami. Rosną tam m.in. sosny i arakurie. Liczne są takie gatunki jak drzewa tekowe, sandałowe i różane. Powszechne są także palmy. Wokół wysp rosną rafy koralowe. Fauna lądowa reprezentowana jest przez małe gatunki zwierząt jak nietoperze w przypadku ssaków, czy liczne gady i ptaki. Bogactwem cechuje się świat zwierząt morskich. W wodach okalających wyspy żyją m.in. tuńczyki, barakudy, marliny i rekiny, oraz wiele innych gatunków zwierząt morskich.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY PRAWNE. Surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami.

UBEZPIECZENIE. Zalecane jest wykupienie pełnego ubez­pie­cze­nia, zwłaszcza zdrowotnego, pokrywającego koszty transportu chorego do innego kraju.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Szczepienia nie są obo­wiązkowe. Występuje podwyższone ryzyko infekcji chorobami za­kaź­nymi, malaria oraz sezonowo zwiększone ryzyko chorób prze­no­szonych przez komary. Opieka zdrowotna jest dostępna jedynie w podstawowym zakresie. W poważniejszych przypadkach konieczne jest leczenie w Australii lub w Nowej Zelandii.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Należy zachować dużą ostrożność z uwagi na bardzo złą jakość dróg. Można wynająć samochód.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Poruszanie się po kraju jest utrudnione: lokalne linie lotnicze są bardzo drogie i często odwołują loty, transport łodziami jest okazjonalny.

BEZPIECZEŃSTWO. W 2008 r. odnotowano znaczny wzrost przestępczości pospolitej wobec cudzoziemców (kradzieże, rozboje) - nie należy nosić przy sobie większej gotówki ani przedmiotów wartościowych. Należy również unikać publicznych zgromadzeń.

OBYCZAJE. Z uwagi na normy religijne i kulturowe należy respektować wymogi dotyczące ubioru.

PRZYDATNE INFORMACJE. Vanuatu leży w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami. Okres od listopada do kwietnia to pora cyklonów, od stycznia do kwietnia – pora tajfunów, ale system ostrze­gania funkcjonuje w miarę dobrze.

Galerie z: VanuatuZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »