Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Wyspy Salomona  - Przewodnik turystyczny

Wyspy Salomona

Podstawowe informacje

Język urzędowy: angielski
Języki używane: ponad 80 różnych języków z grupy melanezyjskiej
Stolica: Honiara
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
Liczba ludności: 0.55 mln
Powierzchnia: 28 450 km2
Waluta: dolar Wysp Salomona (SBD)
Religia dominująca: protestantyzm
Kod telefoniczny: +677
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Wyspy Salomona leżą w strefie klimatu równikowego wilgotnego, ochładzanego przez bryzę morską i kształtowanego przez monsuny i pasaty. Charakterystyczne są wysokie temperatury i ulewne deszcze występujące w okresie monsunu (od listopada do kwietnia). Średnie temperatury powietrza dla stolicy kraju wynoszą w styczniu 28,9 °C, w lipcu 27,8 °C. Temperatury w ciągu dnia wynoszą zwykle 25 do 32 stopni Celsjusza, a około 19 do 22° C w nocy. Wysoko na terenach górskich wartości termiczne są niższe. Od kwietnia do października występuje okres mniej nasilonych opadów. Na południowym wschodzie wieją wiatry, w porywach czasami do 30 węzłów lub więcej. Od listopada do marca mają miejsce największe opady, w północno-zachodniej części wysp wieje monsun. Cyklony powstają nad Morzem Koralowym i na obszarze Wysp Salomona, ale zazwyczaj skręcają w kierunku Vanuatu oraz Nowej Kaledonii lub na południe, do wybrzeża Australii. więcej

Dokumenty i wiza:

Wizę turystyczną uzyskuje się bezpłatnie na lotnisku na okres do 3 miesięcy. Należy mieć paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu, bilet powrotny oraz dowód posiadania środków finansowych wystarczających na czas pobytu. więcej

Czas:

UTC +11więcej

Opis:


Wyspy Salomona, są wyspiarskim państwem w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego, które leży na wschód od Papui-Nowej Gwinei. Wyspy Salomona składają się z 992 wysp: Choiseul, Wysp Shortland, Wysp Nowa Georgia, Sant Isabel, Wysp Russell, Wysp Floryda, Malaita, Guadalcanal, Sikaiana, Maramasike, Ulawa, Uki, Makira, Santa Ana, Rennell, Bellona i Wysp Santa Cruz. Dystans pomiędzy najbardziej wysuniętymi na zachód i na wschód wyspami wynosi 1500 km. Szczególnie Wyspy Santa Cruz i Północne Vanuatu są położone dalej niż 200 km od pozostałych wysp. Bougainville jest geograficznie częścią Wysp Salomona, ale politycznie Papui Nowej Gwinei.

Naturalną szatę roślinną stanowią lasy równikowe. Pokrywa roślinna jest bardzo dobrze zachowana, a lasy 85% powierzchni kraju stanowią lasy. Gatunki drzew reprezentowane są przez hebanowce, sandałowce, palmy, bananowce i drzewiaste paprocie. Na niskich wybrzeża rosną zarośla i lasy namorzynowe. Świat zwierzęcy reprezentują liczne gatunki ptaków (m.in. papugi), gadów i owadów. Do gadów należą także różne gatunki krokodyli, jaszczurek w tym endemicznego legwana. Bogactwem cechują się wody okalające wyspy, gdzie występuje wiele gatunków ryb w tym rekiny.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE I PRAWNE. Za prze­klinanie grożą kary (nawet więzienia). Na wyspach panują konserwatywne standardy dotyczące ubioru, a publiczne okazy­wanie uczuć może być potraktowane jako wykroczenie.

UBEZPIECZENIE. Koniecznie należy wykupić pełne ubez­pie­czenie (zwłaszcza zdrowotne) z opcją ewakuacyjną.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Występuje tu podwyższone ry­zyko infekcji chorobami zakaźnymi. Występują: malaria, gruźli­ca oraz choroby układu pokarmowego. Zaleca się spożywanie goto­wanych pokarmów oraz picie wody przegotowanej lub butelko­wanej. Opieka medyczna jest na bardzo niskim poziomie i trudno dostępna (całkowity brak usług medycznych w rejonach wiej­skich); poważniejsze przypadki wymagają przetranspor­towa­nia chorego na leczenie do Australii lub Nowej Zelandii.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Obowiązuje ruch lewo­stronny. W stolicy można wynająć samochód. Drogi są bardzo złe, kierowcy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego; nagmin­nie otwierają drzwi podczas jazdy.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Wyspy Salomona to archi­pelag blisko tysiąca wysp. Przeloty wewnętrzne odbywają się bez większych problemów, jednakże nie zawsze zgodnie z roz­kła­dem lotów. Promy są nierzadko przełado­wa­ne i nie zachowu­ją standardów podróżowania (na porządku dziennym nagłe zmiany godzin kursowania promów).

BEZPIECZEŃSTWO. Występuje tu duże ryzyko społecznych nie­po­ko­jów. Podróżujący na Wyspy Salomona powinni za­cho­wać szczególną ostrożność oraz na bieżąco śledzić w mediach rozwój sytuacji politycznej w tym kraju. Wysokie jest również zagrożenie przestępczością pospolitą (rozboje z użyciem broni palnej), szczególnie w stolicy kraju – Honiarze, dlatego też nie należy nosić przy sobie większych sum pieniędzy i kosztowności.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Wyspy Salomona położone są w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami. Na wodach przybrzeżnych występują silne przypływy, a w porze deszczo­wej, od listopada do kwietnia - cyklony. Burze tropikalne i cyklony mogą występować również poza porą deszczową.
   Często występują zakłócenia telekomunikacyjne.
   Krokodyle są naturalną częścią ekosystemu wysp, dlatego przed wejściem do wody należy upewnić się, czy dane miejsce jest bezpieczne.
   Informacje dla osób planujących nurkowanie: na archipelagu nie ma komór dekompresyjnych.

Galerie z: Wyspy SalomonaZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »