Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Zambia  - Przewodnik turystyczny

Zambia

Podstawowe informacje

Republika Zambii

Język urzędowy: angielski
Języki używane: języki plemienne
Stolica: Lusaka
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 11.50 mln
Powierzchnia: 752 614 km2
Waluta: kwacha (ZMK)
Religia dominująca: protestantyzm
Kod telefoniczny: +260
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

W Zambii występuje klimat podrównikowy, suchy. Pora deszczowa trwa od listopada do kwietnia i charakteryzuje się wysokimi temperaturami i częstymi burzami. Średnia temperatura powietrza i średnie opady dla stolicy kraju wynoszą: w styczniu 27 °C i 126 mm, w lipcu 22 °C i 7 mm. Największe opady zdarzają się na wyższych partiach płaskowyżu, szczególnie północna część kraju. więcej

Możliwości płatnicze:

W bankach i kantorach można wymieniać pieniądze bez ograniczeń.więcej

Dokumenty i wiza:

Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy można otrzymać w punktach przekraczania granicy. Wiza jednokrotna kosztuje 50 USD, dwukrotna – 80 USD, wizy wielokrotne mogą być wydane wyłącznie w przedstawicielstwach konsularnych Zambii. Wiza turystyczna wydawana jest na okres 1 miesiąca z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego (lub środków na jego zakup), dokumentów (wiz) umożliwiających dalszą lub powrotną podróż oraz środków wystarczających na pokrycie kosztów pobytu (minimalna kwota na dzień pobytu nie jest określona). Przy wylocie należy wnieść opłatę lotniskową w wysokości 25 USD.więcej

Czas:

UTC +2więcej

Opis:


Zambia, dawniej Rodezja Północna państwo w południowej Afryce. Graniczy z: Angola, Demokratyczna Republika Konga, Malawi, Mozambik, Namibia, Tanzania, Zimbabwe i Botswana. Obszar Zambii obejmuje lekko pofałdowany płaskowyż (1000-1400 m n.p.m.), który stanowi znaczną część lewobrzeżnego dorzecza Zambezi. Na południu znajduje się rozległa Dolina Luangwy, z jednej strony ograniczona przez pasmo górskie Muczinga.

Naturalną szatę roślinną dla większości kraju stanowi widny las tropikalny (miombo), którego drzewa zrzucają liście w porze suchej. Powierzchnia tych lasów kurczy się w wyniku rabunkowej gospodarki człowieka. Na południu las przechodzi stopniowo w sawannę, która obejmuje cały południowy pas ciągnący się z zachodu na wschód. W dolinach rzek rośnie sawanna parkowa, w rejonie wspomnianych wyżej jezior – roślinność bagienna. Świat zwierząt jest typowy dla obszarów sawannowych. Występują tam duże zwierzęta stadne, takie jak bawoły czy zebry, oraz mniejsi przedstawiciele ssaków, takich jak np. hieny. W Zambii występują także duże koty jak np. lwy. Nad rzekami bytują hipopotamy i krokodyle. Występuje wiele gatunków ptaków, zwłaszcza w lasach, które cechuje różnorodność gatunkowa małp, żyjących na drzewach.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE I PRAWNE. Przepisy celne są zbliżone do standardów międzynarodowych. Nie ma ograniczeń przy  przewozie obcych środków płatniczych, wywóz możliwy jest do kwoty zadeklarowanej przy wjeździe. Zwrot podatku VAT za zakupione towary następuje wyłącznie w przypadku uzyskania numeru ewidencji podatkowej i książeczki zwrotu podatku.

UBEZPIECZENIE. W Zambii nie ma agenta polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Uznawane są polisy renomowanych świa¬towych towarzystw ubezpieczeniowych. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC (można wykupić krótkoterminową polisę na głównych przejściach granicznych), wskazane jest wykupienie ubezpieczeń osobowych.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Szczepienia nie są wymagane, zaleca się jednak szczepienie przeciw żółtej febrze. Zagrożenie malarią występuje na całym obszarze kraju w ciągu całego roku. Bardzo wysoka jest zachorowalność na AIDS. Opieka medyczna o standardzie europejskim dostępna jest jedynie w stolicy kraju. W poważniejszych przypadkach należy przewieźć chorego do RPA.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Krajowe prawo jazdy jest ważne przez 180 dni pobytu. Należy mieć poświadczone tłumaczenie dokumentu na język angielski. Obowiązuje ruch lewostronny.  Podróżowanie samochodem  jest ryzykowne ze względu na złe warunki techniczne samochodów dopuszczonych do ruchu drogowego, zły stan dróg oraz nagłe powodzie w porze deszczowej (listopad-kwiecień).

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma ograniczeń, nie należy jednak podróżować samochodem po zmroku.

BEZPIECZEŃSTWO. Zagrożenie przestępczością jest wysokie w miastach, zwłaszcza w Lusace. Poruszanie się pieszo po mieście należy ograniczyć. Paszporty, przedmioty wartościowe i gotówkę należy przechowywać w depozycie hotelowym. Kopie paszportu należy nosić przy sobie.

PRZYDATNE INFORMACJE. Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Republika Zambii podlega kompetencji  terytorialnej Ambasady RP w Pretorii (RPA). W Lusace znajduje się urząd konsularny kierowany przez konsula honorowego RP.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »