Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Zimbabwe  - Przewodnik turystyczny

Zimbabwe

Podstawowe informacje

Republika Zimbabwe

Język urzędowy: angielski
Języki używane: angielski, shona, ndebele
Stolica: Harare
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 12.38 mln
Powierzchnia: 390 580 km2
Waluta: USD, Euro, Funt brytyjski, Rand RPA
Religia dominująca: protestantyzm
Kod telefoniczny: +263
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Zimbabwe leży w obszarze dwóch stref klimatycznych. Pierwsza to obszar klimatu zwrotnikowego na południu kraju, a druga to obszar klimatu podrównikowego. Środkowa część kraju posiada suchą odmianę, a także spory obszar północnej części Zimbabwe. Jedynie rejon gór w północno-wschodniej części kraju jest bardziej wilgotny. W kraju występuje jedna pora sucha i jedna deszczowa, obie trwają po pół roku. Jedynie w górach, zwłaszcza w masywie Inyangani, nie ma wyraźnej pory suchej, ponieważ tereny te leżą powyżej 2000 m n.p.m. Amplitudy termiczne są dość wysokie z racji oddalenia od równika, suchości klimatu i oddalenia od mórz i oceanów. Średnie roczne temperatury wynoszą od 16 do 21 °C. Większość powierzchni kraju jest stosunkowo chłodna ze względu na wysokość nad poziomem morza. W najwyższych partiach gór występują przymrozki, a średnie temperatury wynoszą około 12-15 °C. Najcieplejsze obszary Zimbabwe leżą na północy kraju. W najcieplejszym miesiącu listopadzie temperatury wynoszą średnio 27 °C, a w najchłodniejszym lipcu – około 22 °C. Zimbabwe pomimo swego położenia geograficznego nie cechuje się upalnymi temperaturami. więcej

Dokumenty i wiza:

Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy uzyskują w placówkach dyplomatycznych i konsularnych Zimbabwe za granicą lub w głównych granicznych punktach kontroli. Wiza wjazdowa jednokrotna kosztuje 30 USD, dwukrotna – 45 USD. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Należy okazać bilet powrotny (lub środki na jego zakup) oraz udokumentowane środki na pokrycie kosztów pobytu (minimalna kwota na 1 dzień pobytu nie jest określona). Decyzję o okresie ważności wizy podejmuje urzędnik imigracyjny na granicy, który może wystawić wizę jednokrotną lub dwukrotną do 30 dni.więcej

Czas:

UTC +2więcej

Opis:


Zimbabwe, jest średniej wielkości państwem położonym w Afryce Południowej, pomiędzy środkowymi odcinkami rzek: Zambezi i Limpopo. Zimbabwe graniczy z następującymi państwami: Botswana, Mozambik, Republika Południowej Afryki i Zambia. Było dawniej kolonią brytyjską, uzyskało niepodległość w 1980 roku. Większość kraju jest wyżynna, obszary te składają się z trzech części zwanych weldami. Wysoki Weld to obszar o wysokości od 1200 do 1800 m n.p.m. Znajduje się tam najwyższy szczyt kraju – Inyangani o wysokości 2593 m n.p.m., leżący przy granicy z Mozambikiem.

W Zimbabwe dominują dwa typy formacji roślinnych. Są to suche sawanny i widne lasy tropikalne. Sawanny występują na południu kraju oraz na północnym zachodzie w rejonie obejmującym dolinę rzeki Zambezi. Widne lasy tropikalne (miombo) zajmują większość powierzchni kraju. W górach Inyangani rośnie górska odmiana wiecznie zielonych lasów tropikalnych. W najwyższych partiach gór, gdzie panuje dość chłodny klimat, dominuje roślinność afroalpejska. Doliny rzeki Zambezi i Limpopo sa porośnięte lasami mopane. Świat zwierząt jest bogaty w liczbę gatunków jak i ich liczebność. Występują zarówno zwierzęta drapieżne, takie jak lwy, gepardy i hieny, jak i też szeroki wachlarz afrykańskich roślinożerców. Należą do nich występujące w niektórych rejonach słonie, żyrafy i licznie występujące antylopy. Powszechne w lasach są małpy, których głównym przedstawicielem jest pawian. Rzeki zajmują hipopotamy i krokodyle. Świat ptaków i gadów także jest bogaty. Do jadowitych węży Zimbabwe należą kobra i mamba. Z ptaków na sawannach dominują strusie, a w lasach papugi. Nad wodami powszechne są flamingi i pelikany. Powierzchnia obszarów chronionych jest duża i zajmuje 13% ogólnej powierzchni kraju. Istnieje kilkanaście parków narodowych, z których najbardziej znanymi są Park Narodowy Inyanga i Park Narodowy Wodospadów Wiktorii.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Wwóz waluty obcej przekraczającej 1000 USD powinien być udokumentowany w deklaracji celnej.

UBEZPIECZENIE. W Zimbabwe nie ma agenta polskich towa­rzystw ubezpieczeniowych. Zaleca się ubezpieczenia osobowe w renomowanych firmach międzynarodowych. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC (można wykupić krótkoterminową polisę na granicy).

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Praktycznie w całym kraju występują ogniska cholery. Miejscowe służby sanitarne i medyczne są niewydolne, infrastruktura wodociągowa i kanalizacyjna funkcjonuje jedynie w dużych miastach (Harare, Bulawayo). Od osób przyjeżdżających z krajów, w których odnotowano przypadki żółtej febry lub w któ­rych cho­roba ta jest endemiczna, wymagane jest szczepienie przeciw tej chorobie. Na niżej położonych terenach (Victoria Falls, Kariba) występuje zagrożenie malarią. Bardzo duża jest zachorowalność na AIDS. Brak opieki medycznej o standardzie europejskim. W nielicznych szpitalach w Harare możliwa jest jedynie opieka o charakterze  interwencyjnym.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Honorowane jest między­narodowe prawo jazdy lub – do 90 dni pobytu – polskie prawo jazdy, ale z poświadczonym tłumaczeniem dokumentu na język angielski ( wraz ze zdjęciem). Obowiązuje ruch lewostronny. Wy­stę­pują okresowe braki paliwa – zarówno benzyny, jak i oleju napędowego. Bardzo zły stan dróg publicznych.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Częste blokady dróg. Nie zaleca się korzystania ze środków komunikacji publicznej ani podróżowania po zapadnięciu zmroku. W czasie podróży należy zamykać okna i drzwi samochodów. Należy nosić przy sobie poświadczone kopie dokumentów tożsamości.

BEZPIECZEŃSTWO. Istnieje poważne zagrożenie przestępczością zarówno w miastach Harare i Bulawayo,  jak i na terenach  wiejskich. Nierzadkie są przypadki kradzieży pieniędzy i pasz­portów z pokojów hotelowych. W związku z kryzysem poli­tyczno-społecznym wzrosła liczba napadów z bronią w ręku, których ofiarami są często właściciele luksusowych samochodów.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Ze względu na poważny kryzys polityczny i gospodarczy, przed podjęciem decyzji o wyjeździe do Zimbabwe zaleca się zasięgnąć uprzednio informacji o warunkach podróży do tego kraju.
   Zakazane jest noszenie ubiorów podobnych do mun­durów wojskowych i policyjnych. Należy unikać fotografowania niektórych obiektów (siedziba prezydenta, centra przesyłowe energii elektrycznej, poczta, skupiska ludzi). Na profesjonalną działalność fotograficzną należy mieć zezwolenie Ministerstwa Informacji (zgoda jest wydawana na podstawie złożonego wniosku i po wniesieniu opłaty 300 USD).
   Ceny noclegów w hotelach wahają się od 150 do 250 USD za dobę. Turyści są obowiązani do opłaty w walutach wymie­nialnych lub miejscowej po okazaniu pokwitowania z wymiany w banku. Wskazane jest posiadanie drobnych nominałów waluty wymienianej.
   Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższe właściwe terytorialnie polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne to Am­basada RP w Pretorii (RPA).

Galerie z: ZimbabweZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »