Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Palau  - Przewodnik turystyczny

Palau

Podstawowe informacje

Republika Palau

Język urzędowy: palau, angielski, japoński (w stanie Angaur)
Języki używane: angielski, palau, sonsorol, tobi, anguar, japoński, tagalog, chiński
Stolica: Melekeok
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 0.02 mln
Powierzchnia: 508 km2
Waluta: dolar amerykański (USD)
Religia dominująca: katolicyzm, protestantyzm
Kod telefoniczny: +680
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Klimat wysp to klimat równikowy wybitnie wilgotny (odmiana monsunowa). Wpływ na klimat mają okołorównikowe ciepłe prądy morskie. Średnia temperatura miesięczna w ciągu całego roku wynosi ok. 28°C. Tajfuny występują od czerwca do grudnia. Charakterystyczna dla tego regionu jest wysoka wilgotność powietrza, która w ciągu całego roku wynosi około 80%. więcej

Dokumenty i wiza:

Przy wjeździe wymagane są: wiza, ważny paszport i bilet powrotny. Wizę ważną 30 dni otrzymuje się na granicy. Pobyt przekraczający 30 dni wymaga pozwolenia urzędu imigracyjnego. Paszport musi być ważny nie mniej niż 30 dni ponad okres ważności przyznanej wizy i umożliwiać jego właścicielowi powrót do miejsca, z któ­rego przyjechał do Palau, lub dalszą podróż do innego państwa. Przy wyjeździe obowiązuje opłata w wysokości 20 USD.więcej

Czas:

UTC +9więcej

Opis:


Palau, wyspiarskie państwo samorządowe, stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi, położone na Oceanie Spokojnym, w Oceanii oraz w Mikronezji, ok. 1160 km na południe od Guam, ok. 800 km na wschód od Filipin i 3200 km na południe od Tokio. Obejmuje zachodnią część archipelagu Karolinów oraz 4 pojedyncze wyspy koralowe (Sonsorol, Merir, Pulo Ana i Tobi) i atol Helen (łącznie ponad 250 wysp). Występują jeziora krasowe z wodą morską i jaskinie.

Międzynarodowy port lotniczy położony jest na wyspie Babelthuap, połączonej mostem z wyspą Koror.

Bujna szata roślinna; drzewo żelazne, pandan, gaje palmy kokosowej. Palau posiada bogatą faunę, występuje tam ponad 1 400 gatunków ryb w tym rekinów, 700 korali, żyją tam także słonowodne krokodyle. Bogaty jest także świat ptaków.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

UBEZPIECZENIE. Zalecane jest wykupienie pełnego ubezpie­czenia (zwłaszcza zdrowotnego).

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Jeżeli w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających przyjazd do Palau cudzoziemiec przebywał na obszarze wykazanym jako rejon epidemii na liście Światowej Organizacji Zdrowia, musi mieć ważne między­narodowe świadectwo szczepienia przeciw tej chorobie (dotyczy to przede wszystkim cholery i żółtej febry). Zagrożenie dengą. Dostęp do usług medycznych jest bardzo ograniczony. Lekarze wymagają natychmiastowej zapłaty gotówką.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Można wynająć samochód. Ze względu na kiepski stan dróg (asfaltowe należą do rzadkości) obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/godz.

BEZPIECZEŃSTWO. Umiarkowane zagrożenie przestępczością; picie alkoholu w miejscach publicznych jest zabronione.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Palau leży w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej (poza pasem najsilniejszych tajfunów), na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami. Między czerwcem a październikiem występują silne opady deszczu.
   Uwaga na trujące ryby, węże wodne i meduzy.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »