Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Belize  - Przewodnik turystyczny

Belize

Podstawowe informacje

Język urzędowy: angielski
Języki używane: angielski, kreolski, majów, hiszpański
Stolica: Belmopan
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
Liczba ludności: 0.26 mln
Powierzchnia: 22 966 km2
Waluta: dolar Belize (BZD)
Religia dominująca: katolicyzm
Kod telefoniczny: +501
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Belize znajduje się w strefie klimatu równikowego, a północna część kraju leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, gdzie występują dwie pory roku: sucha i deszczowa. Pora sucha zaznacza się także na południu kraju. Klimat kraju jest kształtowany przez gorące i wilgotne masy powietrza. Na terenie całego kraju różnice w temperaturach są niewielkie. W północnej części Belize przebieg termiczny jest typowy dla regionów gdzie występuje pora sucha i deszczowa, ale różnice te nie osiągają 10 °C. W styczniu średnie wartości wynoszą 21 °C, zaś w okresie letnim temperatury osiągają 27 °C. Amplitudy dobowe są niewielkie. Na południu kraju przebieg temperatur jest typowy dla regionów równikowych, gdzie przez cały rok średnia dobowa temperatura wynosi w granicach 25-27 °C. Pewne różnice są widoczne w kierunkach wschód-zachód, gdzie w głębi lądu temperatury są nieco wyższe. W górach Belize jest chłodniej, ale i tam średnia roczna temperatura nie schodzi poniżej wartości 20 °C. Opady w kraju są wysokie. Najwyższe wartości notuje się na południu kraju. Opady na północy kraju Są nieco niższe. Na północy występuje pora sucha, przypadająca na okres od stycznia do maja. W całym kraju opady rozłożone są nierównomiernie w ciągu roku, a okresy o bezdeszczowe, lub o niewielkich opadach występują także na południu kraju, gdzie pora sucha trwa około dwóch do trzech miesięcy i występuje zazwyczaj od lutego do kwietnia. Wybrzeże Belize co roku nawiedzane jest przez huragany, które występują latem i jesienią. więcej

Możliwości płatnicze:

Bankomatów jest niewiele. Wymiany pieniędzy najlepiej dokonywać w miej­scowych bankach.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku posiadania wizy przy pobytach do 90 dni. Paszport powinien być ważny co najmniej przez 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego lub na kontynuację podróży oraz środków finansowych wystarczających na utrzymanie w czasie pobytu. Turystów podróżujących samolotem obowiązuje opłata lotniskowa przy wyjeździe w wysokości 20 USD od osoby. Podróżujący lądem przed opuszczeniem granicy muszą wnieść opłatę w wysokości 14 USD od osoby, na którą składają się opłata klimatyczna (4 USD) i stawka graniczna (10 USD).więcej

Czas:

UTC -6więcej

Turystyka:

Informacje ze strony www.travelbelize.org: Spektakularne atrakcje przyrodnicze i emocje odkrywania Matki Natury, Belize jest jednym z niewielu dziewiczych miejsc na ziemi. Najdłuższa rafa na tej półkuli (w której znajduje się Great Blue Hole) z setkami wysp i miejsc do nurkowania. Miejsca po starożytnych Majach. Tropikalne lasy deszczowe z wieloma gatunkami ptaków i egzotycznej tropikalnej flory i fauny. więcej

Opis:


Belize, państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim, od północy graniczące z Meksykiem (długość granicy 250 km), a na zachodzie z Gwatemalą (266 km).

Belize jest niewielkim państwem leżącym w Ameryce Środkowej, w południowo-wschodniej części półwyspu Jukatan, nad Morzem Karaibskim. Ten w większości nizinny kraj, cechujący się wilgotnym gorącym klimatem był od XVI w. kontrolowany przez angielskich piratów, a w 1763 roku nastąpiło uznanie przez Hiszpanię praw Wielkiej Brytanii do tego regionu. Belize jest tropikalnym regionem Ameryki Północnej, gdzie przyroda jest dobrze zachowana.

W północnej części kraju rozciąga się nadbrzeżna nizina, w wielu miejscach silnie zabagniona. W południowym Belize ciągnie się pasmo gór Maya, z najwyższym szczytem kraju Victoria Peak (1122 m n.p.m.). Wzdłuż wybrzeża natrafić można na liczne laguny. Kilkanaście kilometrów dalej ciągnie się łańcuch niewielkich wysepek koralowych (cayes), tworzących barierę koralową. Kilkadziesiąt kilometrów od północnej części wybrzeża znaleźć można większe wyspy, m.in. Ambergris Caye i Turneffe.

Główną grupą etniczną w Belize są Murzyni, Mulaci i Metysi, którzy stanowią blisko 3/4 ludności. Mniejszy udział mają Indianie (10%), potomkowie Majów oraz tzw. Garifuna (8%), czyli potomkowie Murzynów i Indian. Reszta społeczeństwa Belize to biała ludność pochodzenia europejskiego i północnoamerykańskiego oraz ludność wschodnioazjatycka.

Pełny opis tutaj.

Kuchnia Belize


Eklektyczne połączenie narodowości w Belize można dostrzec także w różnorodniości kuchni. Prawdziwy obiad Belizean składa się z tych elementów: duszony lub smażony kurczak, wołowina i ryby. Duszony kurczak jest jednym z najbardziej tradycyjnych dań Belizean.
Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Nie są wy­dawane zezwolenia na wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej, a próba ich wywozu wiązać się może z surowymi karami, nawet z aresztowaniem. Na wywóz okazów flory i fauny potrzebne jest zezwolenie CITES – konwencji o międzynarodowym obrocie zagrożonymi gatunkami dzikiej fauny i flory.

UBEZPIECZENIE. Ubezpieczenia osobowe lub komunikacyjne nie są obowiązkowe, aczkolwiek posiadanie polisy, która byłaby ważna w tym kraju, jest zalecane.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno epidemiologicznych ani wymogu szczepień profilaktycznych. Tak jak w całym regionie nie należy pić nie przegotowanej wody. Dostęp do opieki medycznej jest ograniczony. Lekarze i szpita­le najczęściej żądają niezwłocznego opłacenia usług medycz­nych gotówką.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest obowiązkowe. Nie jest wskazane podróżowanie samocho­dem nocą. W żadnym wypadku, szczególnie w nocy, nie należy się zatrzymywać w celu udzielenia pomocy kierowcom stojących przy drodze pojazdów. Warto pamiętać, że w Belize nie ma pomocy drogowej, a stacje benzynowe i telefony publiczne są nieliczne.

BEZPIECZEŃSTWO. Zagrożenie przestępczością jest stosunko­wo duże, szczególnie częste są napady i kradzieże. Nie należy nosić biżuterii i zegarków oraz trzymać w widocznych miejscach
rzeczy wartościowych (kamery itp.).

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »