Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Bośnia i Hercegowina  - Przewodnik turystyczny

Bośnia i Hercegowina

Podstawowe informacje

Język urzędowy: bośniacki, chorwacki, serbski
Języki używane: bośniacki, chorwacki, serbski
Stolica: Sarajewo
Ustrój polityczny: republika federacyjna
Liczba ludności: 4.59 mln
Powierzchnia: 51 129 km2
Waluta: marka zamienna (BAM)
Religia dominująca: islam
Kod telefoniczny: +387
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Kraj położony jest w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego na wschodzie i północy oraz podzwrotnikowego śródziemnomorskiego na zachodzie i południu. Średnia roczna temperatura powietrza zimą wynosi od 8ºC na wybrzeżu do 0ºC na północy, latem 22ºC-26ºC. Na obszarach powyżej 1 500 m n.p.m. panuje klimat górski. więcej

Możliwości płatnicze:

Wymiany walut dokonuje się wyłącznie w bankach. Z banków działających w Polsce swoje oddziały w BiH mają np. Reiffeisen Bank i Unicredit. Ze względu na stały kurs zaleca się przywóz euro. Akceptowane są wszystkie główne karty płatnicze; liczba bankomatów w miastach jest wystarczająca.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele RP zwolnieni są z obowiązku wizowego w przypadku pobytu nie przekraczającego 90 dni. Istnieje formalny wymóg okazania na granicy środków finansowych w wysokości 50 EUR na każdy dzień pobytu. Od 21 grudnia 2007 r. obywatele UE mogą przekraczać granicę bośniacką także na podstawie dowodów osobistych. Turyści legitymujący się w Bośni i Hercegowinie tylko dowodem osobistym mogą spotkać się także z innymi problemami lub utrudnieniami, np. przy korzystaniu z bezpłatnej opieki medycznej w nagłych przypadkach, z usług niektórych banków, poczty czy Western Union.więcej

Czas:

UTC +1 – zima, UTC +2 – latowięcej

Opis:


Bośnia i Hercegowina, państwo w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach, powstałe po rozpadzie Jugosławii. Graniczy od północy i południowego zachodu z Chorwacją, a z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Składa się z dwóch organizmów: Bośniacko-Chorwackiej Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.

Bośnia i Hercegowina jest krajem górzystym. Większość terytorium stanowią Góry Dynarskie, tylko w północno-wschodniej części tego kraju znajduje się niewielka część Kotliny Panońskiej. Do najważniejszych grup etnicznych zamieszkujących kraj należą: Boszniacy – 48%, Serbowie – 37% i Chorwaci – 14%. Trwająca trzy lata wojna domowa doprowadziła do ogromnych strat ludnościowych i gruntownych zmian etnicznych w strukturze etnicznej kraju. Terytorium tego kraju było areną krwawych walk między Serbami a Muzułmanami i Chorwatami o podział Bośni i Hercegowiny. Obecnie porządku w kraju i przestrzeganie porozumienia pokojowego pilnują siły stabilizacyjne EUFOR

Kuchnia Bośni i Hercegowiny


Jest zrównoważona między Zachodnimi i Wschodnimi wpływami. Jedzenie jest ściśle pozwiązane z kuchnią Turcji, Bliskiego Wschodu i innymi śródziemnomorskimi, ale istnieje również wiele kulinarnych wpływów z Europy Środkowej. Kuchnia bośniacka wykorzystuje wiele przypraw, ale zazwyczaj w umiarkowanych ilościach. Większość potraw jest lekkich, gotuje się je w dużej ilości wody, sosy są w pełni naturalne składają się z niewiele więcej niż naturalne soki z warzyw. Typowe składniki obejmują pomidory, ziemniaki, cebula, czosnek, papryka, ogórki, marchew, kapusta, grzyby, szpinak, cukinia, suszone i świeże ziarna, śliwki, mleko, papryka i śmietana o nazwie pavlaka. Typowe dania mięsne są przede wszystkim z wołowiny i baraniny. Niektóre lokalne specjały to: cevapi, burek, dolma, Sarma, pilav, gulaš, ajvar. Najlepsze wina pochodzą z Hercegowiny, gdzie klimat jest odpowiedni dla uprawy winogron.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

UBEZPIECZENIE. Konieczne jest wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego (tzw. zielona karta). Zaleca się wykupienie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Wizyta u lekarza kosztuje ok. 15–25 EUR. Zalecane jest wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia medycznego. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, że klimat i temperatury w Bośni i Hercegowinie znacznie różnią się od panujących w Polsce. W lecie temperatury sięgają 40 C. Należy zachować ostrożność podczas kąpieli w rzekach i jeziorach, w których temperatura wody nawet latem pozostaje niska. Istnieje możliwość wystąpienia szoku termicznego na skutek wychłodzenia lub przegrzania organizmu.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane, niemniej posiadanie go jest wskazane. Podczas podróży samochodem zalecana jest ostrożność – miejscowi kierowcy nie zawsze respektują przepisy drogowe. Natomiast policja rygorystycznie egzekwuje ich przestrzeganie, zwłaszcza w przypadku przekroczenia prędkości. Drogi są na ogół dobrej jakości. W tunelach nie ma oświetlenia. Z uwagi na górski charakter kraju należy dostosować prędkość jazdy do warunków terenowych. W przypadku postojów przy drodze nie należy wchodzić na pobocza ani do lasu z uwagi na miny pozostałe po działaniach wojennych. Niektóre zaminowane pobocza są specjalnie oznaczone symbolami ostrzegawczymi.  Sieć stacji benzynowych, zwłaszcza nowych, nie jest tak rozwinięta jak w Polsce. Zalecane jest korzystanie ze stacji sprawdzonych dystrybutorów np. Energopetrol, INA, OMV. Przy głównych drogach istnieją zajazdy, motele, restauracje i bary, obok których usytuowane są parkingi.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Podróżowanie jest bezpieczne pod warunkiem przestrzegania powyższych zaleceń. Z uwagi na kradzieże kieszonkowe w miejscach szczególnie uczęszczanych przez turystów należy wystrzegać się noszenia przy sobie niezabezpieczonych wartościowych przedmiotów. Nie należy parkować przez dłuższy czas samochodów w miejscach ogólnie dostępnych. Kradzieże samochodów dotyczą zwłaszcza aut produkcji niemieckiej i japońskiej, terenowych oraz dobrze wyposażonych.

OBYCZAJE. Normy obyczajowe są podobne do obowiązujących w Polsce, mimo że znaczny odsetek mieszkańców Bośni i Hercegowiny jest wyznania muzułmańskiego. Państwo ma charakter wielowyznaniowy.

PRZYDATNE INFORMACJE. Mieszkańcy Bośni i Hercegowiny na ogół odnoszą się przyjaźnie do cudzoziemców.

Galerie z: Bośnia i Hercegowina



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »