Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Botswana  - Przewodnik turystyczny

Botswana

Podstawowe informacje

Republika Botswany

Język urzędowy: angielski, tswana
Języki używane: angielski, tswana
Stolica: Gaborone
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 1.84 mln
Powierzchnia: 600 370 km2
Waluta: pula (BWP)
Religia dominująca: chrześcijaństwo
Kod telefoniczny: +267
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Panuje suchy klimat zwrotnikowy. Pomimo położenia w strefie zwrotnikowej temperatury powietrza są stosunkowo niskie ze względu na wysokość nad poziomem morza. W okresie letnim (styczeń) średnie temperatury wahają się w granicach od 24 do 26 °C. Mimo to kraj jest suchy, a kontynentalizm klimatu sprawia, że dobowe wahania temperatur są wysokie. Zimy (lipiec) są w Botswanie dość chłodne ze względu na wysokość n.p.m. oraz duże odległości od oceanu. Na południu kraju temperatury sięgają 12 °C, a na północy do 15 °C. W nocy zdarzają się przymrozki. Cechą charakterystyczną Botswany jest zmienność opadów z roku na rok. Oznacza to, że przez kilka lat mogą występować susze, a opady nie przekraczają wtedy nawet 100 mm. więcej

Możliwości płatnicze:

Czeki podróżne i karty kredytowe są powszechnie akceptowane. W bankach i kantorach dokonuje się wymiany większości walut bez ograniczeń. Istnieje jest sieć bankomatów, które akceptują głównie karty VISA.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele RP są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy przy pobytach do 90 dni. Okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi minimum 6 miesięcy. Wymaga się okazania biletu powrotnego lub tranzytowego oraz środków pieniężnych wystarczających na pokrycie kosztów pobytu. Minimalna kwota na dzień pobytu nie jest określona.więcej

Czas:

UTC +2więcej

Opis:


Botswana, państwo w południowej Afryce. Graniczy z Namibią (dł. granicy 1360 km), RPA (1840 km), Zimbabwe (813 km) i Zambią (700 m). Do 1966 Botswana była brytyjskim protektoratem pod nazwą Beczuana, dziś członek Unii Afrykańskiej.

Jest średniej wielkości państwem w środkowej części Afryki Południowej, rozłożone po obu stronach zwrotnika Koziorożca. Botswana jest krajem śródlądowym. Do roku 1966 kraj był kolonią brytyjską pod nazwą Beczuana. Uzyskał niepodległość jako jedno z najbiedniejszych państw świata. Sytuację zmieniło odkrycie złóż diamentów. Jednak wciąż jest to kraj słabo rozwinięty, leżący w suchej kotlinie Kalahari.

Kuchnia Botswany


Jest wyjątkowa, ale również posiada pewne cechy z innych kuchni z Afryki Południowej. Przykłady jedzenia to: Pap , Samp , Vetkoek i robaki Mopane. Seswaa lub Chotlho są to popularne dania mięsne wytwarzane w większości na specjalne okazje, zwykle przygotowywane przez mężczyzn.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

UBEZPIECZENIE. W Botswanie nie ma agenta polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Wskazane jest wykupienie ubezpieczeń osobowych (obejmujących ewentualną ewakuację do RPA) w renomowanych firmach o światowym zasięgu.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Szczepienia nie są obowiązkowe, ale osoby przybywające z terenów i krajów, w których panuje żółta febra, powinny przedstawić dowód szczepienia. W północnej części kraju (Okavango, Maun, Chobe) występuje malaria. Odnotowuje się bardzo wysoką zachorowalność na AIDS i przypadki zachorowań na bilharcjozę. Dostęp do opieki medycznej o standardzie europejskim jest możliwy tylko w Gaborone i głównych ośrodkach turystycznych. W ośrodkach prywatnej służby zdrowia wymagana jest płatność przed świadczeniem usług.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Zasadniczo wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, uznawane jest również polskie prawo jazdy pod warunkiem posiadania poświadczonego tłumaczenia dokumentu na język angielski. Obowiązuje ruch lewostronny. Główne drogi są dobre, zagrożenie stwarzają natomiast ludzie i zwierzęta (dzikie i hodowlane) na drodze. Umiejętności miejscowych kierowców i stan pojazdów budzą zastrzeżenia. Zaleca się nie podróżować samochodem po zmroku a w czasie podróży bezwzględnie zamykać drzwi i okna samochodu.

BEZPIECZEŃSTWO. Napady na turystów są rzadkie, ale rośnie liczba kradzieży, włamań, kradzieży samochodów (w tym z bronią, zwłaszcza w większych miastach - Gaborone, Francistown i Maun).

Galerie z: BotswanaZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »