Algieria
Podstawowe informacje
Algierska Republika Ludowo-Demokratyczna
Język urzędowy: | arabski, francuski |
---|---|
Języki używane: | arabski, tamazight, francuski |
Stolica: | Algier |
Ustrój polityczny: | republika |
Liczba ludności: | 34.17 mln |
Powierzchnia: | 2 381 741 km2 |
Waluta: | dinar algierski (DZD) |
Religia dominująca: | islam |
Kod telefoniczny: | +213 |
Flaga/Godło: |
Przydatne informacje
Klimat Algierii podzielony jest na dwie strefy klimatyczne - klimat śródziemnomorski w pasie nadmorskim i Atlasie Tellskim oraz klimat zwrotnikowy z kontynentalną odmianą w pozostałej części kraju. Zimą średnia temperatura dobowa utrzymuje się na poziomie 10 °C. Latem jest cieplej, jednak upalnych dni jest niewiele. Letnie dni cechują się zawzwyczaj temparaturami od 30 do 34 °C, w nocy spadają do 23-25 °C. Nieco inaczej jest w górach, gdzie wraz z wysokością temparatury spadają. Zimą w Atlasie Tellskim jest na tyle chłodno, że przez kilka tygodni utrzymuje się śnieg. Za strefą gór temperatury rosną. Zimą jest dosyć chłodno, z nocnymi przymrozkami. Średnia temperatura utrzymuje się tam na poziomie 10-12 °C. Latem jest upalnie, średnia temperatura dla pustynnych równin to 32 °C, a wartość ta rośnie w miarę przesuwania się na południe. Najwyższa jest w rejonie przygranicznym Mali i sięga 38 °C. Dobowe aplitudy są wysokie. Temperatury w dzień w godzinach południowych i popołudniowych przekraczają 40 °C. Na samym południu osiągają i czasami przekraczają 50 °C. W nocy robi się zimno, powietrze nad pustynią algierską ochładza się do 15 °C, a nawet do 10 °C. W okresie letnim nie występują przymrozki. Algieria zaliczana jest do najgorętszych miejsc na ziemi - zwłaszcza latem, gdy z południowego zachodu wieje gorący wiatr sirocco. Podnosi on gwałtownie temperaturę i zapylenie powietrza. Wiatr dociera także do wybrzeża. więcej
Możliwości płatnicze:Należy zaopatrzyć się w miejscową walutę, ponieważ euro i dolary nie są powszechnie akceptowane. W Algierii istnieje obowiązek wymiany pieniędzy w banku. Odradza się także korzystanie z sieci bankomatów.więcej
Dokumenty i wiza:Obywatele polscy muszą mieć wizy na pobyt i przejazd przez terytorium Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Uzyskanie wizy turystycznej jest łatwiejsze w przypadku posiadania zaproszenia. Wizę można uzyskać jedynie w Ambasadzie Algierii w Warszawie. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy. Straż graniczna może żądać okazania biletu powrotnego lub środków na jego zakup. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty na każdy dzień pobytu. Wwożone lub wywożone większe ilości dewiz należy zadeklarować.więcej
Czas:UTC +1więcej
Turystyka:Przyjazdy turystyczne do Algierii są możliwe, muszą mieć jednak charakter zorganizowany, a nie indywidualny. Granica lądowa z Marokiem jest zamknięta od 1994 r. w związku z czym nie ma możliwości przejazdu drogą lądową z Algierii do Maroka. Możliwe to jest jedynie samolotem. Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, a główne trasy dobrze oznakowane, również w języku francuskim. W Algierii w dalszym ciągu obowiązuje stan wyjątkowy, czego widocznym przejawem są liczne posterunki policji i żandarmerii oraz częste kontrole drogowe. Istnieje możliwość podróżowania po kraju autobusem lub pociągiem, natomiast odradza się samodzielne podróżowanie tymi środkami transportu. Poruszanie się własnym samochodem może być męczące ze względu na tutejsze zwyczaje w ruchu drogowym, znacznie odbiegające od europejskich. Dobrze rozwinięta jest sieć wewnętrznych połączeń lotniczych. Wyjazdy na Saharę należy organizować jedynie za pośrednictwem wiarygodnych agencji turystycznych. Do Algieru można również przypłynąć promem z Marsylii (linie promowe Algérie Ferries i francuskie SNCM - czas podróży ok. 24 godzin) oraz z Alicante do Oranu (czas podróży ok.12 godzin).więcej
Opis:
Arabska nazwa kraju, Al-Dżazair (wyspy), pochodzi od nazwy stolicy Algierii – Algieru – która w języku arabskim jest nazywana właśnie Al-Dżazair. Algier zawdzięcza swą arabską nazwę małym wysepkom, które znajdowały się u wybrzeży kraju. Morze Śródziemne jest oddzielone od Sahary pasem gór, dolin oraz płaskowyżów, które stanowią część obszaru północnej Afryki, zwanej Maghrebem. Region ten obejmuje również Maroko, Tunezję oraz część Libii.
Algierska kuchnia
Kuchnia z Algierii jest połączeniem kuchni Bliskiego Wschodu i Morza Śródziemnego. Algierska kuchnia różni się nieco od regionu, ma silne oddziaływanie Berberów, ale również tureckie z powodu okupacji tureckiej. Khabz to tradycyjny placek arabski, jest podstawą algierskiej kuchni jedzony na wszystkie posiłki. Głównym daniem jest merguez, pikantne kiełbaski jagnięce, które pochodzą z góry Atlas . Inne popularne dania to berber kuskus, shakshouka, farinata, pastilla. Przyprawy stosowane w Algierii kuchni są to między innymi suszone czerwone chilli różnego rodzaju, kminek, ras el hanout, pieprz i kminek.
Pełny opis tutaj.
Dane w oparciu o MSZ:
PRZEPISY CELNE. Nie ma specjalnych restrykcji celnych. Należy wystrzegać się wwożenia większych ilości alkoholu i papierosów, ponieważ wiąże się to z ryzykiem konfiskaty przez służby celne.
PRZEPISY PRAWNE. Nie należy wywozić dzieł uznanych za dziedzictwo narodowe, koralowców i róż pustyni.
MELDUNEK. W ciągu 24 godzin od przybycia trzeba dopełnić formalności meldunkowych. Przy przekraczaniu granicy należy zgłosić cel oraz planowany czas i miejsce pobytu. Przed lądowaniem w Algierze rozdawane są formularze dotyczące pobytu w Algierii, które należy okazać podczas odprawy paszportowej. Organem uprawnionym do wydania decyzji o przedłużeniu pobytu jest policja.
UBEZPIECZENIE. Polskie ubezpieczenie nie jest uznawane. Wymagane są algierskie ubezpieczenia komunikacyjne. Kary za ich brak są wysokie.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. W porze letnich upałów występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, co wiąże się z niedostatkiem wody i zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. Należy pić wodę mineralną i dokładnie myć owoce. Społeczna służba zdrowia jest na średnim poziomie. Prywatne gabinety lekarskie oferują usługi o standardzie niższym od europejskiego; koszt wizyty u lekarza ogólnego wynosi od 800 DZD (ok. 6 EUR), wizyty u specjalisty – ok. 1300 DZD (ok. 13 EUR), wizyty u dentysty – od 700 do 3500 DZD (7–35 EUR).
BEZPIECZEŃSTWO. Mimo poprawy i stabilizacji sytuacji bezpieczeństwa w roku 2009 turystom udającym się do Algierii zaleca się zachowanie należytej uwagi i czujności. Należy ograniczyć do niezbędnego minimum wyjazdy do położonej na wschód od Algieru Kabylii, która nadal pozostaje rejonem newralgicznym. Odradza się także samodzielne wyprawy w rejony górskie i zalesione. W Algierze istnieje zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże, rozboje), ale nie odbiega ono znacząco od zagrożeń w dużych europejskich miastach. Stolica kraju jest miastem, po którym turyści mogą poruszać się samodzielnie. Jedyną dzielnicą, do której nie należy udawać się bez ochrony jest Kasba – stare miasto- za względu na zwiększone zagrożenie przestępczością pospolitą. Podróże na dalekie południe, do atrakcyjnych miejsc turystycznych, jak Tamanrasset, Djanet i Bechar, są możliwe wyłącznie samolotem. W Algierze jest wiele biur turystycznych oferujących podróże na Saharę wraz z kompleksową obsługą turystyczną na miejscu. Stanowczo odradza się podróżowanie na południe od miasta Tamanrasset i kierunku granicy z Mali i Nigrem z uwagi na rewoltę Tuaregów na północy tych państw oraz aktywność Al-Kaidy w Krajach Islamskiego Maghrebu.Należy mieć świadomość, że infrastruktura turystyczna w Algierii jest nadal słabo rozwinięta. Podróżowanie po południowej Algierii najczęściej wymaga asysty wojska lub żandarmerii, która dba o bezpieczeństwo turystów. Może się zdarzyć, że zaplanowany wyjazd zostanie w ostatniej chwili odwołany ze względów bezpieczeństwa. Nie należy planować i odbywać podróży nocą.Granica lądowa z Marokiem pozostaje zamknięta, w związku z czym nie ma możliwości przejazdu lądem z Algierii do Maroka i odwrotnie.
RELIGIA, OBYCZAJE. Algieria jest krajem muzułmańskim. Należy zatem uszanować miejscowe zwyczaje religijne: nie wchodzić do meczetów bez uprzedniego zezwolenia, unikać noszenia krótkich spódnic lub szortów w miejscach publicznych, a podczas ramadanu wstrzymać się od jedzenia, picia i palenia tytoniu w miejscach publicznych, ponieważ narusza to ogólnie przyjęte normy społeczno-religijne. Pod względem religijnym i obyczajowym Algieria pozostaje krajem umiarkowanym i jednocześnie przyjaznym dla przyjezdnych. Planując podróż, warto pamiętać, iż ramadan w 2010 r. przypadnie na połowę sierpnia i potrwa do połowy września.
PRZYDATNE INFORMACJE:
• Należy zachować ostrożność, robiąc zdjęcia i filmując nie tylko obiekty, lecz również osoby prywatne – najlepiej uprzednio zapytać o zgodę. Bezwzględnie należy unikać fotografowania funkcjonariuszy sił zbrojnych i służb porządkowych, a także wszelkich obiektów publicznych i wojskowych.
• W Algierii dniami wolnymi od pracy są piątek i sobota. Powszechnie obowiązuje przerwa w pracy urzędów i wielu sklepów w godzinach południowych. Muzea i inne placówki kulturalne w piątek i sobotę mogą być zamknięte.
• Z wyjątkiem miesięcy letnich, podczas których z powodu upałów wzrasta zagrożenie epidemiologiczne, turyści mogą bez większego ryzyka korzystać z licznych barów szybkiej obsługi oferujących arabskie i europejskie dania. Czynnych jest także kilka godnych polecenia restauracji z kuchnią międzynarodową.
• W Algierze oraz w większych miastach zaleca się nocowanie w hotelach posiadających ochronę (w Algierze Sheraton, Hilton, Mercure, Al-Aurassi, w Oranie Sheraton, Royal).
Galeria: Zdjęć | Wideo
Stwórz własną galerięZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »
Dodaj komentarz
Aby skomentować musisz się najpierw zalogować
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował.