Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Brunei  - Przewodnik turystyczny

Brunei

Podstawowe informacje

Brunei Darussalam

Język urzędowy: malajski
Języki używane: malajski, angielski, chiński
Stolica: Bandar Seri Begawan
Ustrój polityczny: monarchia absolutna
Liczba ludności: 0.38 mln
Powierzchnia: 5770 km2
Waluta: dolar Brunei (BND)
Religia dominująca: islam
Kod telefoniczny: +673
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Brunei leży w strefie klimatu równikowego wybitnie wilgotnego, ale będącego pod wpływem wiatrów monsunowych. W kraju występują dwie długie pory deszczowe, rozdzielone dwoma okresami przejściowymi, gdzie intensywność opadów jest mniejsza. Od grudnia do marca gdy wieje monsun północno-wschodni, deszcze padają niemal codziennie. Podobnie jest w okresie od maja do października, gdy wieje monsun południowo-zachodni. Temperatury mają zasadniczo przebieg typowy dla klimatu równikowego, gdzie przez cały rok jest gorąco, a wartości termiczne wahają się od 25 do 33 °C. więcej

Możliwości płatnicze:

Walutę można bez trudu wymienić w bankach, kantorach, hotelach i centrach handlowych. Powszechnie akceptowane są karty kredytowe.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy mogą prze­bywać w Brunei bez wizy do 30 dni. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego przy wjeździe, może jednak tego zażądać przewoźnik. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Od tury­stów z Europy władze imigracyjne zwykle nie żądają okazania środków finansowych, chociaż formalnie istnieje wymóg po­siadania 500 BND przy pobycie do 3 dni. Opłata lotniskowa wynosi 12 BND, przy czym przy wylocie do Kuching i Kota Kibnabalu opłata ta wynosi 5 BND.więcej

Czas:

UTC +8więcej

Opis:


Brunei, państwo położone w Południowo-Wschodniej Azji, na północnym wybrzeżu wyspy Borneo. Brunei graniczy z Malezją. Ma dostęp do Morza Południowochińskiego.

Brunei jest jednym z najmniejszych państw Azji. Ten w większości muzułmański kraj zalicza się do jednych z najbogatszych państw Azji. Brunei przez swoich obywateli jest nazywane darssalam czyli siedziba pokoju.

Kraj podzielony jest na dwie części, które oddziela wcinające się aż do wybrzeża terytorium Malezji. Zachodnia część kraju jest większa od wschodniej. Na wschodnim krańcu zachodniej części Brunei leży stolica kraju Bandar Seri Begawan. Obie części kraju łączy Zatoka Brunei. Zachodnia część kraju ma charakter wyżynny, gdzie przeciętna wysokość wynosi 500 m n.p.m. Obszar ten jest rozcięty dolinami rzek: Pandaruan, Tutong i Brunei. Strefa nadbrzeżna jest nizinna i monotonna, pozbawiona wzniesień. Część wschodnia między rzekami Pandaruan i Temburong pierw stanowi obszar nadmorskich nizin, a następnie teren podnosi się ku górzystemu wnętrzu. Najwyższe wzniesienie w kraju – Pagonprick, sięga 1850 m n.p.m. i znajduje się w południowym skraju wschodniej części Brunei.

Kuchni Brunei


Jest podobna i jednocześnie pod silnym wpływem kuchni sąsiednich Malezji, Singapuru i Indonezji, a dodatkowo pod wpływem Indii, Chin, Tajlandii i Japonii. Jak to zwykle w tym regionie ryby i ryż są podstawowymi składnikami, mięso z wołowiny jest drogie a tym samym mniej powszechne. Ze względu na dominację religii islamskiej jedzenie jest halal (dopuszczalne) i wieprzowiny należy unikać. Alkohol jest zakazany w Brunei. Dania z Brunei są często ostre i są powszechnie spożywane zarówno z ryżem jak i makaronem.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Nie wolno wwozić artykułów spo­żywczych non-halal, czyli niezgodnych z rytualnymi przepi­sami religijnymi islamu. Dopuszczalne jest wwiezienie przez osobę powyżej 17 roku życia 2 butelek alkoholu i 12 puszek piwa. Przemyt narkotyków karany jest śmiercią. Inne restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Nie ma podatku VAT.

MELDUNEK. Nie ma obowiązku meldunkowego.

UBEZPIECZENIE. Honorowanie polis polskich towarzystw ubez­pieczeniowych uzależnione jest od decyzji instytucji świad­czącej usługi. Ubezpieczenia osobowe nie są obowiązkowe.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Od turystów z Europy szcze­pienia nie są wymagane. Nie ma szczególnych zagrożeń sani­tarno­-epidemiologicznych. Usługi lekarzy prywatnych są płatne, łatwo dostępne i na bardzo dobrym poziomie.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Przy pobycie krótko­termi­nowym honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma ograniczeń.

BEZPIECZEŃSTWO. Zagrożenie przestępczością i dzia­łalno­ścią terrorystyczną jest niewielkie.

RELIGIA, OBYCZAJE. Należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych oraz zachować umiar co do ubioru i spożywania alkoholu. Chcąc coś wskazać (osobę, kierunek, rzecz) należy używać kciuka.

PRZYDATNE INFORMACJE. Obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach pu­blicznych.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »