Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Burkina Faso  - Przewodnik turystyczny

Burkina Faso

Podstawowe informacje

Język urzędowy: francuski
Języki używane: francuski, 60 języków etnicznych
Stolica: Wagadugu
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 15.74 mln
Powierzchnia: 274 200 km2
Waluta: Frank CFA (XOF)
Religia dominująca: Islam i Animizm
Kod telefoniczny: +226
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Burkina Faso leży w strefie klimatu podrównikowego suchego na północy i wilgotnego na południu. Klimat wilgotny na południu charakteryzuje się dużymi opadami deszczu. Im dalej na północ, tym klimat jest suchszy. Pora deszczowa na południu trwa pół roku od kwietnia do października. Na północy jest o połowę krótsza. W Burkina Faso występują wysokie temperatury powietrza. W porze suchej (koniec zimy) wynoszą od 30 do 35 °C, na południu jest o kilka stopni chłodniej. Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń, najcieplejszym kwiecień (koniec pory suchej), kiedy to wieją pasaty. więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele RP mają obowiązek posiadania wiz na przejazd i pobyt. Wizy na pobyt krótki (do 90 dni) wystawiane są przez placówki dyplomatyczne Burkina Faso (najbliższa w Berlinie). Istnieje możliwość uzyskania wizy turystycznej do Burkina Faso w Ambasadzie Republiki Francuskiej w Warszawie. Wszelkie pytania w sprawie szczegółowych warunków uzyskania wizy oraz jej ważności należy kierować bezpośrednio do Ambasady Francji. Turysta powinien mieć wystarczające środki na utrzymanie, nie trzeba ich jednak okazywać przy wjeździe.więcej

Czas:

UTC ±0więcej

Turystyka:

Baza turystyczna jest na poziomie dostatecznym. W stolicy czynny funkcjonuje 4-gwiazdkowy hotel (Sofitel) oraz wiele hoteli o niższym lecz zadowalającym standardzie. W Burkinie Faso możemy znaleźć wiele atrakcji turystycznych, oto jedne z nich: Muzeum Manega, święte krokodyle z Sabou, muzeum w Bobo-Dioulasso, wodospady w Banfora, wierzchołki w pobliżu Sindou, Park Bangr Weogowięcej

Opis:


Burkina Faso, państwo w Afryce Zachodniej, w strefie Sahelu i pokryte jest suchymi sawannami. Dawniej Górna Wolta (Republique du Haute-Volta), w 1984 prezydent Thomas Sankara nadał mu nową nazwę, która oznacza "kraj prawych ludzi" w językach mossi i diula, będących głównymi rdzennymi językami kraju.  Burkina Faso uzyskała niepodległość w 1960 roku jako Górna Wolta. Wcześniej była francuską kolonią – wchodziła w skład Francuskiej Afryki Zachodniej.

Liczebność zwierząt w Burkina Faso jest niska z powodu działalności rolniczej i urbanizacyjnej człowieka. Wciąż jednak można spotkać wielkie afrykańskie ssaki, takie jak słonie, bawoły, czy też lwy. Gatunki te bytują głównie w obszarach chronionych, takich jak Park Narodowy Arly i rezerwaty w dorzeczu Wolty Czarnej.

Teren kraju jest przeważnie równinny z lokalnymi fałdowaniami, zwłaszcza w zachodniej części kraju, gdzie sięga Wyżyna Gwinejska – znajduje się tu najwyższy szczyt kraju Pic de Nakourou (Tena Kuru) – 749 m n.p.m. przy samej granicy z Mali. Nieco dalej na wschód rozciąga się pasmo Chaîne de Banfora z główną atrakcją turystyczną kraju – wodospadami Cascades de Karfiguéla. Na terenie Burkina Faso rozpoczynają swój bieg także trzy ważne rzeki regionu: Wolta Czarna, Wolta Czerwona i Wolta Biała, które zlewają się następnie, tworząc rzekę Wolta.

W Burkina Faso szacowana średnia długość życia wynosi poniżej 50 lat. Jest to jedna z najniższych na świecie średnich długości życia. Mężczyźni żyją średnio 42 lata, a kobiety 45 lat.

Kuchnia Burkina Faso


Jest podobna do kuchni w wielu częściach Afryki Zachodniej , a opiera się na podstawowych produktach spożywczych: sorgo, proso, ryż, kukurydza, orzeszki ziemne, ziemniaki, fasola, bataty i okra. Mięso z grilla jest powszechne, zwłaszcza z baraniny, kozy, wołowiny i ryb.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY PRAWNE. Cudzoziemcy, którzy pod wpływem alkoholu zakłócają porządek publiczny, mogą zostać wydaleni z kraju.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Możliwość udzielenia pomocy medycznej w przypadkach skomplikowanych może być problematyczna. Z tego powodu odradza się wizyty turystyczne małych dzieci i osób, których stan zdrowia może ulec nagłemu pogorszeniu. Występuje tu zagrożenie malarią, żółtą febrą, cholerą i wieloma chorobami przewodu pokarmowego. Przy wjeździe wymagany jest wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. Zalecane jest szczepienie przeciw cholerze. Ponieważ terytorium Burkina Faso mieści się w tzw. afrykańskim pasie częstego występowania zapalenia opon mózgowych, szczepienie przeciw tej chorobie jest szczególnie zalecane. Przypadki zachorowań występują w ciągu całego roku, a podczas pory suchej nasilają się i często przybierają postać epidemii. Ze względu na częste przypadki żółtaczki typu A i B, chorób tzw. Di-Per-Te oraz duru brzusznego należy rozważyć odpowiednie szczepienia. W kontaktach ze zwierzętami domowymi i dzikimi trzeba zachować daleko idącą ostrożność – często dochodzi do zarażeń wścieklizną. Burkina Faso jest jednym z krajów afrykańskich, w których odnotowano przypadki wystąpienia ptasiej grypy u zwierząt. Przed przyjazdem należy się zapoznać z aktualną sytuacją epidemiologiczną.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Ze względu na dużą liczbę policyjnych punktów kontrolnych oraz fałszywych blokad ustawianych przez grupy bandyckie, podczas podróży samochodem należy być ostrożnym i uważać, by swym zachowaniem nie sprowokować do użycia broni.

BEZPIECZEŃSTWO. Ludność miejscowa jest na ogół przyjaźnie nastawiona do turystów, niemniej w porównaniu z poprzednimi latami odnotowano znaczny wzrost przestępczości. Na głównych drogach krajowych dochodzi do napadów bandyckich z użyciem broni. Szczególnie zagrożone są drogi łączące stolicę z Nigrem, Togo, Ghaną i Wybrzeżem Kości Słoniowej. Odradza się podróżowanie w nocy pomiędzy miastami. Ze względu na liczne kontrole policyjne należy zawsze mieć przy sobie paszport, a podczas kontroli zachować spokój i unikać prowokacyjnych zachowań. W stolicy lepiej zrezygnować z samotnych wycieczek po zmroku, a dokumenty i gotówkę przechowywać w wewnętrznych kieszeniach.

OBYCZAJE. Turystyczni znawcy krajów Afryki Zachodniej uważają miejscową ludność za szczególnie sympatyczną i przyjazną. Niemniej jednak podczas bezpośrednich kontaktów nie należy zapominać o zwyczajowym okazywaniu szacunku osobom starszym, a przed sfotografowaniem pytać o zgodę.

PRZYDATNE INFORMACJE. Air Burkina obsługuje połączenia lotnicze pomiędzy najważniejszymi miastami.

Galerie z: Burkina FasoZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »