Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Burundi  - Przewodnik turystyczny

Burundi

Podstawowe informacje

Republika Burundi

Język urzędowy: rundi, francuski
Języki używane: rundi, francuski, suahili, angielski
Stolica: Bużumbura
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 8.69 mln
Powierzchnia: 27 830 km2
Waluta: frank burundyjski (BIF)
Religia dominująca: katolicyzm
Kod telefoniczny: +257
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Burundi leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, jednak jest on zróżnicowany ze względu na ukształtowanie terenu. Warunki pogodowe (opady i temperatura) są więc zróżnicowane. W obszarach najniżej położonych temperatury wahają się od 23 do 25 °C, a roczne zmiany są niewielkie. Im wyżej, tym jest chłodniej, a amplitudy dobowe rosną. Na najwyżej położonych obszarach kraju panuje klimat górski z temperaturami średnio o dziesięć stopni niższymi. Kraj jest bardzo wilgotny, a ilość opadów rośnie wraz z wysokością. Roczny rozkład opadów nie ulega większym zmianom ze względu na typ klimatu. W kraju nie ma wyraźnej pory suchej i deszczowej. Przebieg opadów deszczu jest typowy dla obszarów górskich. więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele państw, w których nie ma ambasady Burundi, mogą otrzymać wizę przekraczając granicę tego kraju. Wymagana ważność paszportu 6 miesięcy. Paszport powinien posiadać także co najmniej trzy puste strony. Wizę można przedłużyć na miejscu. Osoby, których wizy utraciły ważność podczas pobytu w Burundi, muszą uzyskać wizę wyjazdową (exit visa), ale jej wydanie jest uzasadnione od podania adekwatnego uzasadnienia. Ceny za wizę do Burundi to 60USD za wizę jednorazową na jeden miesiąc, oraz 80USD za wizę wielokrotną na okres 3 miesięcy (dane z dnia 17/08/2011).więcej

Czas:

UTC +2więcej

Opis:


Burundi, państwo w środkowej Afryce. Graniczy z Rwandą, Tanzanią i Demokratyczną Republiką Konga. Niepodległość uzyskało w 1962 roku. Wcześniej było admistrowane przez Belgię. Burundi jest państwem górzystym, bez obszarów nizinnych. Jest słabo rozwiniętym krajem rolniczym.

Świat zwierząt cechuje się dużą różnorodnością gatunków, jednak z powodu działań człowieka, liczebność zwierząt została mocno zredukowana. W ostatnim czasie Burundi podjęło działania na rzecz ochrony przyrody. Utworzone zostały rezerwaty i tereny ochronne, jednak zajmują one łącznie zaledwie 3,2% powierzchni kraju. W Burundi występują takie gatunki jak słonie, hipopotamy, zebry, antylopy, a także lwy i lamparty.

Kuchnia Burundi


Ze względu na to, że Burundi jest krajem rolniczym, kuchnia Burundi jest reprezentatywnym przykładem afrykańskiej kultury kulinarnej. Obejmuje ziarna, egzotyczne owoce (głównie banany) banany zwyczajne, słodkie ziemniaki, maniok, groch, kukurydzę i zboża jak kukurydza i pszenica. Niewiele mięsa jest spożywane w Burundi bo hodowla zwierząt jest drugim zawodem. Mimo to istnieją pewne potrawy, które zawierają mięso kóz i owiec, a krowy są bardzo święte.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Obowiązuje zaświadczenie o szczepieniu przeciw żółtej febrze (odnotowane w tzw. żółtej książeczce szczepień WHO – Światowej Organizacji Zdrowia). Ze względu na całoroczne zagrożenie malarią konieczna jest profilaktyka antymalaryczna. Opieka medyczna jest na niskim poziomie i ma ograniczony zasięg. Zastrzeżenia budzi stan higieny, profesjonalizm świadczonych usług oraz zaopatrzenie w leki i środki sanitarne. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Obowiązuje ruch prawostronny. Honorowane jest polskie prawo jazdy. Stan dróg poza stolicą jest bardzo zły. Zaleca się podróżowanie pojazdem z napędem na cztery koła. Pora deszczowa znacznie utrudnia przemieszczanie się po kraju. Dodatkowe trudności to brak oznakowania dróg. Zaleca się zabieranie w podróż nawet kilku zapasowych opon.

BEZPIECZEŃSTWO. Burundi należy do krajów bardzo niebezpiecznych. Nadal panuje niestabilna sytuacja wewnętrzna. Podróż po Burundi podejmuje się zawsze na własne ryzyko. Nie zaleca się szczególnie wyjazdów w przygraniczne okręgi graniczące z Ruandą i Demokratyczną Republiką Konga. Podróżujący po Burundi samochodem mogą być zatrzymywani przez blokady policyjne lub grupy rebeliantów. Zaleca się podróżowanie w konwojach – co najmniej w dwa samochody. W stolicy kraju należy unikać podróży po zmroku. W Bużumburze turyści mogą paść ofiarą licznych przestępstw pospolitych (drobne kradzieże, kradzieże kieszonkowe, włamania i kradzieże samochodów). Przestępcy działają pojedynczo lub w małych grupach. Zdarzają się też napady na biura i domy cudzoziemców pracujących w instytucjach pomocowych i przedstawicielstwach firm zachodnich.

PRZYDATNE INFORMACJE. W Bużumburze i kilku innych miejscowościach Burundi przebywają polscy misjonarze i siostry zakonne, chętnie udzielający pomocy polskim turystom.

Galerie z: Burundi



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »